baharatin oykusu

1.

baharatlar, çiçek, yaprak veya kabukları kurutularak, dört mevsim lezzet ve şifa dağıtıyor. bazen bir çiçeğin, bazen dev bir ağaç kabuğunun, bazen de bir orkide soğanının adı olan baharatlar, insanoğlunun çok eskilerden beri değişik amaçlarla kullandığı bitkilerdir.
baharatın ilk kullanıldığı yer olarak, uzak doğu kabul edilir. avrupa'da ilk tanınan baharatlar ise, hint karabiberidir. o yıllarda, birşeyin pahalı olduğunu ifade etmek için, "karabiber gibi pahalı" denildiği de kayıtlarda yer almaktadır. avrupalı'larca yağ ve merhem yapımında kullanılan tarçın, hindistan ve seylan gibi ülkelerden, kervanlarla iskenderiye'ye kadar getiriliyordu. öyle ki, bir zamanlar tarçının, arabistan'da yetiştirildiği zannediliyordu. ilk çağdan beri çin ve hindistan'da kullanılan zencefilin, hindistan'dan geldiğini bilmeyen dioskorides ve plinius'a göre, bu baharat yunanlılar'a persliler tarafından tanıtıldı. zencefil, romalı'ların besin maddelerinde büyük rol oynamıştı.
zencefilin ortaçağ avrupası'nda kullanımı, karabiber kadar yaygındı ve onun gibi pahalıydı. ilaç ve boya olarak kullanılan, keşmir, iran ve frigya'dan gelen safran, romalılar tarafından biliniyor ve kullanılıyordu.
baharatın bizans imparatorluğu yoluyla avrupa'ya geçmesi, 9. yüzyıldan itibaren engellendi. ama çok miktarda tüketilen etin muhafazası için, baharata duyulan ihtiyaç ve onun güzel tadı, zengin sınıflarına baharatı unutturamadı.
baharatın yıldızı avrupa'da yeniden parladı ve safran, fransa ile italya'da ekilmeye başladı. doğu akdeniz limanları (iskenderiye) avrupalı tüccarlara yeniden açılınca, venedikli'ler avrupa piyasasında hemen hemen bir tekel kurdular.
orta çağın sonunda, avrupa'da baharat tutkusu, aşırı derecede çoğalmıştı. şatafatlı ziyafetlerde baharatlı yemekler yapmak modaydı. alabildiğine zenginleşmiş olan baharat tüccarları, floransa'da bu işi sanat haline getirdiler ve 19. yüzyılın başında 288 çeşit baharat sattılar. venedik'in tekelinden kurtulmak için baharat sağlamaya çalışmak, büyük coğrafi keşiflerin önemli sebeplerinden biri oldu. 16. ve 17. yüzyıllarda, portekiz, ispanya, ingiltere, fransa ve hollanda gibi sömürgeci ülkeler, baharat ticaretinde sıkı bir yarışa girdiler.
ibni sina'nın bahsettiği, hindistan ceveze ve meksike vanilyası, 16. yüzyılın başında avrupa'ya geldi. atlantik limanlarına büyük miktarda gelen baharatlara, sayısız iyileştirici nitelikler atfediliyordu. 1560 yılına kadar, baharatın fiyatı lizbon'da sürekli bir artış gösterdi. bundan sonraki iki yüzyıl boyunca da, baharat sürekli değeri artan bir ürün oldu. baharat yetiştiren yerlerin artması ve de yemek zevkinin değişmesi, 19. yüzyılın başlarında baharatın ticari önemini biraz olsun azalttı.
baharat anadolu'ya afrika ülkelerinden yine kervanlarla getiriliyordu. develerle güney illerimize gelen baharatlar, daha sonra oradan diğer illere ve istanbul'a gönderiliyordu. baharat çeşitlerinin uzakdoğu'da da yetiştirilmeye başlamasıyla, buradan denizyoluyla iskenderun'a getirildi.
hem getirilmesinin zor olması, hem de ekonomik olmaması sebebiyle, zamanla birçok baharat da yurdumuz topraklarında yetiştirilmeye başladı. fakat, karabiber, hindistancevizi gibi, iklim şartlarının müsait olmaması sebebiyle yetiştirilemeyen 5-6 çeşit halihazırda ülkemize başka yerlerden getiriliyor.
baharatı günümüzde en çok hintli'ler kullanıyor. bunun yanısıra, avrupa ve amerika'da da baharat kullanımı çok yaygın. bilhassa italyan ve fransız mutfaklarında baharatın büyük bir önemi var. türkiye de, en çok baharat kullanan ülkeler arasında yer alıyor. özellikle güneydoğu illerimizde, acı biber tüketimi bir hayli fazla.

*

   anathema   16.08.2007 15:54
   #614581
 
reklamı kapat

yazdır