bana cehennem halki gosterildi cogu kadinlardi

1.

hazreti muhammed'in bir hadisinde geçtiği idia edilen sözü.

"bana cehennem halkı gösterildi; çoğunluğu kadınlardı... cehennemin kapısında durdum, oraya girenlerin çoğu kadınlardı..."
"allah resülü ramazan veya kurban bayramında musallaya gitmek üzere yola çıktığında kadınlara rastladı ve şöyle dedi:


" ey kadınlar topluluğu sadaka veriniz, zira cehennem ehlinin çoğunluğunu sizlerin oluşturduğunu gördüm."


kadınlar neden ya resullullah diye sorduğunda allah resulü buyurdular:


"çünkü kadınlar çok lanet ettiler ve kocalarına karşı da nankör oldular..."

"bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emredecek olsaydım, herhalde kadının kocasına secde etmesini emrederdim."

kadın milleti ayagınızı denk alın. ona göre ha..! siz siz olun erkeğinize secde edin, dayak yesenizde secde edin, aldatılsanız da, zira kadın, kadınlığını bilmelidir.

   hazreti muhabbet   02.01.2008 16:02 ~ 17:12
   #798082
2.

"onlar cennete gidemeyenler için hurilere alternatif olacak kadınlardır.zira cehennemde fahişeler,zina yapmış ahlaksız kadınlar bulunacaktır.hatta onlara film yıldızları,mankenlerde dahildir.misal monica belluci,bir çok filminde mahrem yerlerini teşhir etmiş bir ahlaksız olarak cehennemde yerini alacaktır.ki kendisinin pek çok huriden aşağı kalır yanı yoktur.
işte bu da allah ın sonsuz adaletinden bir parçadır ey sevgili müminler,allah cennete gidemeyen kullarına böyle bir alternatif sunarak kendilerine lütufta bulunmuştur.şüphesiz ki o herşeyi düşünendir"

evet iyi bir müslümanım,süper bi müminim ben.görmek istersek herşeyde bir mantık bulabiliyoruz bakın,süper oldu.

   eltimjohnkaynimminogue   02.01.2008 16:44
   #798152
3.

hadis-i şerif.

ayrıca, bana cehennem halkı gösterilmedi ama gösterilseydi diyalektiği orda görürdüm biliyorum.*

   childmucur   02.01.2008 16:48 ~ 16:59
   #798160
4.

erkekler içerde televizyon izleyip gazete okurken,ateşin başında ayaklarını uzatarak ısınırken,kadınlar ortalığın tozunu alıp külleri topladıklarından, evet sanırım gerçekçi bir hadistir.<bkz: kamera nın zoom yaptığı yer>

   thingamajic   02.01.2008 16:52 ~ 16:55
   #798164
5.

boş gezenin boş kalfası mesleğini sürdüren bir zeka özürlünün kıçından uydurup iftira atmasıyla oluşan cümledir.

   hadigari   02.01.2008 16:54
   #798168
6.

hazreti muhammed' in hadislerinde değil sahih i buhari de geçmiş sözdür.

http://www.sevdalara.net/?sayfa=buhari&konu=006

önemli not: işbu entry ekşisözlük' ten alıntıdır. *

okuduk. öğrendik. alıntı yaptık. caizdir.

edit: ben şahsen inanmıyorum hz. muhammed' in böyle bir şey diyeceğine. kesin bir kolpa olmuş arada.

   zibidigibi   02.01.2008 16:56 ~ 17:39
   #798173
7.

<bkz: önce kadınlar ve çocuklar>

   ugokhan   02.01.2008 17:03
   #798177
8.

<bkz: bana ali sami yen cehennemini gösterdiler çoğu erkekti>

   okkes   02.01.2008 17:10
   #798183
9.

kuran-ı kerim'de yazmayan ama din adı altında anlatılan şeylere adı hadis de olsa inanmamayı bıraktığımda 16 yaşındaydım. muhtemelen bu gibi bir konu idi. islam, kolaylık dinidir. saçma görünen hiçbirşeyi kabul etmek zorunda değiliz. hele ki kuran-ı kerim'de yazmayan birşey ise, hadis dahi olsa, inananmamalıyız.

   cenkin gunlugu   02.01.2008 17:11
   #798187
10.

karadeniz kadınıyle evlenen cennete gidecekmiş sözünün nereden çıktığı bulunmuştur .

   dartagnan   02.01.2008 17:14
   #798193
11.

"bana cehennem halki gosterildi cogu kadinlardi, başlarında da pul koleksiyoncusu vardı" sadak ül lazım...

<bkz: hazreti muhabbet mukaddes ul hadis i keyif >

   hazreti muhabbet   02.01.2008 17:16 ~ 17:16
   #798196
12.

hass.ktir diyerek bir girizgah yapmak bünyeyi sakinleştirebilir.bunu diyene 3 ün biri gösterildi çoğu da haklıydı alternatifini kullanıma sunarım.kadını ,aklı ,bilimi aşağılayan her fikir adı isterse hadis densin abestir yersizdir.hadis deniyorsa uydurmadır.bunu bilmemek ayıp değildir ama anlamamak salaklıktır:herhangi bir eşini değil dövmek tek kötü söz söylememiş , bunları yapanları ağır bir şelkilde uyarmış peygamberin kadını aşağılayabileceğine inanmak için orta boy andaval olmak gerekir.medinenin bazı mahallelerinde yöneticilik de yapmış kadınlara rağmen kadına işi ,sosyalleşmeyi ,çalımayı yasaklayan ,yok kadının aklı eksikmiş ,yok dini eksikmiş, yok cehennemlikmiş falan traşları ile bizi oyalayan zihniyet arap kültürün kadına bakışını anlatabilir islam'ın değil.bu denetimi yapmadan ya da yapabilecek birikime sahip olmadan ahanda buraya yazan da ufak çaplı bir zirzoptur en fazla.
zorunlu edit: namaz kılan kimsenin önünden köpek, ya da eşek, ya da domuz, ya da kadın geçerse, namaz kat'edilmiş(bozulmuş) olur. sözü hadis olmayıp hadis olan'' yahudiler şöyle dedi köpek eşek ve kadın uğursuzdur'' mealinde bir sözdür ki peygamber bu sözle yahudilerin yanlış anlayışını eleştirir.sonradan kadının uğursuz olduğuna dair şeyler bu gibi uydurmalardan türetilmiştir.
zorunlu 2.edit: buharide ki her söz peygambere ait olmadığı gibi içinde zayıf ve uydurma hadisler de mevcuttur:buharinin kitabında var diye bir sözü peygambere bağlamak teknik olarak da vicdanen de mümkün değildir.allah herkese bir akıl bir de kitap vermiş sayın seyirciler.bana ne bana ne buhari de var işte diyenlere hadi kolay gelsin.

   etson arentesto   02.01.2008 17:21 ~ 17:34
   #798203
13.

bu ve buna benzer bir çok hadisi ya da hadis olduğu iddia edilen sözü turan dursun' un kitaplarında bulabilirsiniz.

- henüz 16 yaşımdaydım. akranlarım düzenli olarak olmasa da namaz kılar, ramazanda 30 gün oruç tutardı. bense bunları gereksiz işler olarak görür, ama dini reddetmeye de cesaret edemezdim. sonra birgün turan dursun' un kitapları geçti elime. "aa hassktir lan" "hadi ya gerçekten mi" nidalarıyla kitabı bitirdiğimde dinden nefret eder hale gelmiştim ki, bu beni kesmedi. bir süre sonra, insanların inançlarıyla taşşak geçmeye başladım. kaburga dolmasını kadından önemli gördüm ve artık bir peygamber olduğumun farkındayım. burnum göğün 7 kat üstünde g.tüm cehennemin dibinde. evet...

   muhittin bosat   02.01.2008 17:22
   #798205
14.

"bana cehennem halkı gösterildi çoğu sahte peygamberdi. ama hepsi öldü".
<bkz: iki sahte peygamber yakalayan kavme bir peygamber gonderilmesi>

   ugokhan   02.01.2008 17:23
   #798208
15.

<bkz: anamız bacımız var>

   okkes   02.01.2008 17:24
   #798209
16.

"türkiye cumhuriyeti devleti'nin anayasal organlarından biri olan diyanet işleri başkanlığı'nın yayınladığı 12 ciltlik şahih i buhari .... adlı bir yapıt vardır ki yıllar boyu halkımız tarafından kapışılagelir. 1985 yılında 9. baskısı yapılan bu yapıt arap peygamberi muhammed'in kur'an olmayarak söylediği sözleri (hadisleri) kapsar.

çeşitli bölümlerde kadınlarla ilgili hükümler yer almıştır. gerek bu hükümlerden gerek konu ile ilgili ayetlerden islam'ın kadın hakkındaki temel değerlendirmesini öğrenmek mümkündür. hemen belirteyim ki bu değerlendirme müspet düşünce sahibi her insanı şaşırtacak kadar olumsuzdur.

örneğin söz konusu yapıtın birinci cildinin 223. sayfasında yer alan ve ebu said-i hudri'nin rivayetine dayalı bir hadis'ten anlaşılmaktadır ki muhammed kadının tanımını şöyle yapmıştır:

"kadınlar aklen ve dinen eksik yaratıklardır."

yaparken de kur'an'ın şu ayetine dayanmıştır.

"iki kadının tanıklığı, bir erkeğin tanıklığına bedeldir"
(kur'an 2 bakara 282)

.....

fakat kadınlar için incitici bir dille;

"namaz kılan kimsenin önünden köpek, ya da eşek, ya da domuz, ya da kadın geçerse, namaz kat'edilmiş(bozulmuş) olur.

demekten geri kalmamış (bu nedenle namaz kılanın önünde "harbe" ya da "sütre" bulundurulmasını emretmiş) ve daha buna benzer nice sözleriyle ve kur'an'a yerleştirdiği nice ayetlerle kadınların niteliklerini hep olumsuz ölçülere göre sergilemiş ve nihayet cehennemlerin çoğunun kadınlardan oluşturduğu belirterek bir de ayrıca "... siz kadınların çoğu cehennem kütüğüdür" diye konuşmuştur."

bu kısım ilhan arsel'in şeriat ve kadın adlı kitabından alıntıdır.

ama hadistir...

şahih i buhari'de olanlar da zaten hz. muhammed'in hadisleridir.

   cerise   02.01.2008 17:25 ~ 17:26
   #798210
17.

kendimi bildim bileli (ki çok eski değildir) biri islamiyet hakkında olumsuz konuşacaksa, ağzına doladığı ilk hadistir. evet hadistir, hem de sahihtir. neden? çünkü buhari aktarmıştır. sahihi-i buhari, kuran-ı kerim değildir, lakin doğruluğuna en çok itibar edilen kitap odur. bu yüzden sahihtir; değildir, bu tartışmaya girmeyeceğim. zaman zaman bazı islam alimleri kimi çelişkili hadislere şerh koymuştur. neye göre çelişkili derseniz, tabii kuran'ın ve hz. peygamber'in verdiği mesajlara ihtilaf eden bazı hadisler içindir bu çelişiki. mesela;

"erkek veya kadın, mümin olarak kim iyi amel işlerse, onu mutlaka güzel bir hayat ile yaşatırız. ve mükâfatlarını, elbette yapmakta olduklarının en güzeli ile veririz." (nahl suresi /97)

böyle bir ölçü koyan dinde, kadınların aşağılık birer canlı olduğunu söylemek o dine, sahibine ve peygamberine haksızlıktır.

ee o zaman bu hadis neyin nesi?

sahih değildir diyip bir şerh de ben koymak isterdim ama haddim değil. bu sözü söyleyen zat islam dininin peygamberidir. ve bir peygamberin asli görevi kendisine biat eden isanları uyarmaktır. bu da bir uyarıdır sadece. tıpkı diğer hadisler gibi bir müslümanın hayatına yön vermesi için yapılmış bir uyarıdır. şayet hadiste geçtiği gibi bir yaşam sürerseniz sonunuz cehennem olur denmektedir. benim anladığım budur. kadının islam'daki yeri bir-iki seçme hadisle açıklanmayacak kadar derin bir mevzudur. o yüzden pazardan elma seçermiş gibi hadis seçmek yerine islam dinini bir bütün olarak incelemek gerekir, en azından benim için ölçü budur...

amen!

   spatzle   02.01.2008 18:00
   #798250
18.

hadis-i şefir olarak geçer. o dönemde yaşamadık, doğrudur, yanlıştır kesin bir şey diyemem ama inkar da etmem.

ne diyor? çoğu kadınlardı... ama erkekler de vardı. çoğu kadınlardı... ama bu çoktan geri kalanı cennetteydi.

yani cennette kadın da erkek de olacak; ha çok ha az...

bu demek değil ki eğer erkeksen girme ihtimalin daha yüksek. önemli olan kendi amelimiz; kadınlığımız ya da erkekliğimiz değil...

   dediydi dersin   02.01.2008 19:47
   #798392
19.

muhabbet carpitmasi.

efendimiz dedi ise demistir. dogru demistir. kalkip burda ispatlayacak yada aksini iddia edecek ne halim var ne hali olan var. sadece cahilliklerinden gelen cesaretiyle uc-bes kelam yazip rahatlamak isteyenlerin duragi olan basligin yakin bir zamanda gote giren entryler klasmaninda yarismaci arkadaslara katki saglayacagini dusunmekteyim.

yok efendim, baska goren varsa soylesin, aritmetigini beraber yapariz, oranlar carpar cikartir, aydin olan insanlarimizi parlatiriz. hatta oyle bir parlar ki yanina yaklasan olmaz.

   zyucel   02.01.2008 19:56
   #798409
20.

<bkz: veda hutbesi>

   prefactus   02.01.2008 19:57
   #798410

12 

 

sayfa

 / 2 

reklamı kapat

yazdır