baska dinlerden veya inancsizlardan kimseyle dost olma

1.

kur'an emri.
hm neden ?

" ey iman edenler! yahudileri de hıristiyanları da kendinize dost edinmeyin. onlar ancak birbirlerinin dostlarıdırlar. içinizden kim onları dost edinirse, o da onlardandır. allah zulmeden kimseleri doğru yola eriştirmez. " (maide suresi: 51) deniyor.

" kendi dinlerine uymadıkça, yahudi ve hıristiyanlar senden asla hoşnut olmayacaklardır; de ki: “doğru yol ancak allah'ın yoludur” sana gelen ilimden sonra onların heveslerine uyarsan, and olsun ki, allah’tan sana ne bir dost ve ne de bir yardımcı olur. " (bakara suresi: 120) da deniyor.

simdi dusunuyorum mesela ben , neden diye .
bu biraz sey gibi .. hep ayni tur kitaplari okumak gibi . hep ayni yerlerde gezmek gibi .
neden ki ?

   amaru   20.12.2008 15:47
   #1130164
2.

bunun altında yatan "sakın müslümanlığını kirletme. başkalarının eline oyuncak etme" anlamıdır. tabi bence.

   nickolaskeyc   20.12.2008 15:52
   #1130171
3.

"inançsız eşten inançlı cariye yeğdir" diyen islam için çok şaşırtıcı* gerçeklik, yine aynı islam "inançsızlarla dost olmanın sizi onların seviyesine* düşüreceğini" anlatmaktan da çekinmez, aynı islam allah'a hakkınızda kötü bir izlenim verdiğinizi bile iddia eder bu şekilde dostluklar kurarak.

dostunu iyi seçmenin önemli bir şey olduğuna ilginç bir bakış açısıdır herhalde, en sevimli tanımıyla.

   ghostrider   20.12.2008 15:55
   #1130172
4.

sanal ortamlardaki inançsızların saygısızlıklarını, çirkefliklerini gördükçe hak verdiğimiz durumdur. adamla oturup iki laf edemezsin, ilahına küfreder durur. "etme" dersin anlamaz, dalga geçmekten seni duyamaz. burada yazdığı 3 entryden birinin inançlara hakaret olduğunu gördüklerimin gerçek hayattaki muhabbetlerini hiç merak etmiyorum. aşikar zaten.

   pussy wagon   20.12.2008 16:03 ~ 21.07.2009 13:55
   #1130175
5.

tarihin hiçbir çağında çinlilerin prensesleri kağanların koynuna soktuğu çağlarda dahil türk veya islam ülkelerine çıkıp dostane tavırlar ardından parmak atma çalışması yapmayan hiçbir toplum yoktur zira.

   sekerli   20.12.2008 16:04
   #1130176
6.

lan bi' yerden gözüm ısırıyor bunu, hatırlayacağım ama.. hah buldum:
<bkz: turk un turk ten baska dostu yoktur>

   ghostrider   20.12.2008 16:06
   #1130177
7.

sanal alemdeki inançsızlara saygısız,çirkef,akılsız,cahil ve benzeri ithamlarda bulunan şahsiyetlerin zaten varsayılan olarak kabul ettiği emirdir, yani herhalde.

"dostumun dostunun düşmanının dostunun dostu.." boku çıktı mı? çıktı. ha tamam o zaman.

ha bir de kendince hakaret edip ayar vermeye kalkışanların aksine güvercin fasilitesini kullanan inançlıların biri bile şimdiye kadar "ulan ne terbiyesiz adammışsın" diyememiştir, kendi adıma. yöntem önemli tabii. bu entrye verdiğiniz her ekside size sevap olarak geri dönüyor, belirteyim.*

   ghostrider   20.12.2008 16:16 ~ 16:18
   #1130182
8.

5:49" o halde, geçmiş vahyin mensupları arasında allahın indirdiğine göre hükmet ve onların mesnetsiz görüşlerine uyma; ve onlardan sakın ki allahın sana indirdiğinin bir kısmından seni uzaklaştırmasınlar. "

"2:113 ayrıca yahudiler, "hıristiyanlar geçerli, tutarlı bir inanç temelinden yoksunlar" iddiasında bulunurken hıristiyanlar da (aynı şekilde); "yahudiler, geçerli, tutarlı bir inanç temelinden yoksunlar" diye iddia ederler; ve her iki taraf da (bu iddialarında) ilahî kelâma atıfta bulunurlar! hatta bilgiden yoksun bulunanlar, onların söylediklerini aynen tekrarlayıp dururlar; ama anlaşamadıkları şeyler konusunda kıyamet günü aralarında hüküm verecek olan allah'tır."

"2:116 bir kısım insanlar da, "allah kendilerine bir oğul edindi!" iddiasında bulunurlar. (asla!) o, yaratılmışlara özgü böyle vasıflardan kesinlikle uzaktır. göklerde ve yerde ne varsa yalnız o'nundur. her şey bütün varlığıyla o'nun iradesine tâbidir."

mevzu şu ki, yapılan şey kes yapıştır yapmak gibi, tıpkı şimdi benim kendi entrymi yazarken yaptığım gibi. tek farkımız biri iddia ortaya atıyor diğeri ispatını bozmaya çalışıyor. aslında yazdığım entry konsept sınırlarını da belki biraz zorluyor.

ama bazılarıda kur'an konusunda, onu olmadığı gibi göstermek konusunda ellerinden geleni yapıyor ve şansını biraz zorluyor. bu asla bu başlıkta yazanlara ya da başlığı açanlara değil, lakin bu kes yapıştır mevzuundan gayet sıkıldım kur'an'ı okumuş biri olarak.

ben kur'an'a inanan ve onun dediklerini yapmaya çalışan biri olarak tanımlıyorum kendimi. lakin böyle olmasam birazcık saygılı olsam yeter anlattıklarımı anlamak için. kutsal kitapların hepsinde belli bir gruba kavme gelen musibetler ve onların kendi içlerinde ve dışlarında münasebetleri konu edilir. ki bu da hayata yaşayışa dair ayrıntıları vermek içindir.

ilk yazdığım ayet maide suresinin 49. ayeti,

51. ayete gelene kadar, hangi tarz insanların hangi davranışlarına uyulmaması, itibar edilmemesi gerektiği anlatılmış daha sonra da konu bu ayet ile nihayete erdirilmiştir. burdan istenen anlam çıkartılabilir. ama tek ya da iki cümle ile bir sureyi bir kitabı hatta bir dini kötülemek olur, anlaşılır şey değildir.

bakara 120. ayete kadar da 113-116. ayetler arasında yahudi ve hristiyanların hangi davranışlarını din temeline oturttukları yazılmıştır ve düşünün bir, size gelen din onların dini üzerine geliyor ve zaten diğer iki dinin mensupları arasında bir çatışma var. böyle bir ortamda hristiyanların ve yahudilerin baskılarına karşı ayetler inmesinden daha doğal ne var ki??

eklemeden de geçemiyorum. anlamak isteyene kur'an çok basittir. bugün din adına çıktığını düşündüğümüz-nüz-ğü sorunların aslında dinle ya da kur'an ile ilgisi yoktur ki. bu onları kullanmak isteyenlerle ilgilidir.

yani sorunların kaynağını dine bağlamak, dini bu sorunların müsebbibi yapmak, ortadoğudaki, ıraktaki savaşın sorumlusunu petrol yapmak gibidir. yani o bir kaynaktır. işe yarar kullanıldığında herkese yeter ve herkesi yükseltir. ancak bir grup ondan nemalanmaya onu kullanmaya çalışırsa kargaşa çıkar. kargaşayı önlemek için yeraltındaki petrolü yok etmeye çalışmak ne kadar budalacadır, öyle değil mi?

nasılsa onlar kargaşa çıkaracak başka şeyler bulurlar.

   tosbaa   20.12.2008 16:22
   #1130186
9.

yoktur öyle bir şey. insan insandır, ne olduğu neye inandığı onun insan olduğu gerçeğini değiştiremez, kimse de kimseyi yargılama hakkına sahip değildir.
insanları insan olduğu için değil de, sırf kendisiyle aynı şeye inandığı için sevenler, dost olanlar varsa, asıl onlarla konuşmaya bile değmez.

   melian   16.05.2009 15:02
   #1385920
10.

insanların hangi dine mensup olduğu değildir önemli olan. önemli olan nasıl bir insandır, nasıl bir dosttur..
belki müslüman olmadığı için sırt çevirip selamı sabahı kestiğiniz kimseden öğreneceğiniz çok şey vardır hayatta.. bunu kimse bilemez kimsenin etiketine bakarak değerlendirmemek lazım içerik çok daha önemli.

   sleepy   16.05.2009 15:05
   #1385928
11.

müslümanlığın şahane bir hoşgörü dini olduğunun bir diğer göstergesi.

   what dreams never come   16.05.2009 15:09
   #1385934
 
reklamı kapat

yazdır