baskalarinin yerine utanmak

1.

başkalarının yerine gerilmek olarak da adlandırılabilecek eylem. belki yerine demek yersizdir çünkü o anda o kişide utanç ya da bir gerginlik içerisinde olabilir. televizyondaki karakterlerde ya da toplum içerisindeki insanlar içerisinde ortaya çıkıp da televizyon izliyorsak kanal değiştirme, toplum içerisindeysek ortamdan uzaklaşma, hadisenin cereyan ettiği yere bakmama, kulaklıkları takma gibi eylemleri insana yaptırabilecek durumdur.

televizyonda canlı yayına katılmış ve de gaf yapmaya pek müsait kişiler için kendimiz yersiz yere geriliriz. "ulan acaba şimdi kim bilir ne salaklık yapacak, neyi yanlış söyleyecek" diye utanıp sıkılır kanal değiştiririz. makine programı buna en güzel örnektir. masa etrafında birkaç bilir kişi ve bir iki de her an atıp gaf yapmaya müsait kimse olunca o anı görmeyelim diye kanal değiştiririz. helin avşar, ne mutlu türkiye dediğinde kendisi değil onun yerine biz utanırız. bu bir nevi o kişiyi aşağı görmekten kaynaklı kibirdir. ben ondan iyiyim, bu hatayı yapmam gibi.

toplum içerisinde kavga edip tartışan aileler bizi gerer. misafirliğe gittiğimizde kavga eden anne baba ya da çocuğuna bağıran bir anne bizi sıkar. yolda çocuğuna vuran bir anne yerine biz utanırız ancak o utanmaz. otobüsün arka kapısı açıldığında arka kapı diye bağırdığında sesi duyulmayan vatandaş yersiz bir gerginlik yaratır. otobüse bindiğinde bileti olmayıp da diğer insanlara soran kişi için de biz utanırız. ders esnasında hocanın sorusuna cevap veren ve konuyla ilgili pek de fazla bilgi sahibi olmayan arkadaşımız için geriliriz. hatta utanıp gözlerimizi kapatırız.

bunlar ve bunlar gibi pek çok alternatif durum söz konusu. bizli diye anlatılma nedeni ise toplum içerisinde aynı hissiyatları olan insanların varlığını bilmek. kişinin bu utanıp sıkılmaları kibirden dolayı kendini bir üstün görme ve ben bu yapılanı yapmazdım deme olabileceği gibi tam tersi kendi kompleksleri de olabilir aslında.

   mad of god   18.08.2007 13:00
   #618483
2.

okulda karnelerin verildikten sonraki bir dersinde hocanın "bir şeyler yapacak arkadaşınız var mı?" sorusu üzerine tahtaya kalkan ve komiklik yapayım derken çuvallayan arkadaşa sessizce "geç ulan artık yerine" diye işaret etmek.

   senaristanbul   18.08.2007 13:29
   #618553
3.

<bkz: baskasının şeyiyle gerdeğe girmek>

   malcolmx   18.08.2007 13:35
   #618572
4.

her an her yerde karşılaşabileceğimiz en doğal insan hallerinden biri.
kibirin şahlanışı, başkaldırışı, adeta isyanı...
tv karşısında; özellikle canlı yayına bağlanan telefonlarda, telefondakinin söylediği saçma sapan -kendinizle alakası bile olmayan- bir şey yüzünden durduk yere gerilip, onun o söylediğine utanmak ve akabinde kanalı değiştirmek. fatura yatırmaya gittiğiniz bir kuyruk sırasında araya kaynamaya çalışan insanın farkedilmesi sonrasında onun yaptığı davranış ve yediği laflardan dolayı sizin gerilip, utanmanız akabinde oradan topuklarınızı poponuza vurarcasına uzaklaşarak kaçmanız. gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz, adeta sosyolojik bir vaka. piskolojik analiz konusu.

   cedric   19.08.2007 00:20 ~ 03.11.2009 00:29
   #619598
5.

bazen o kadar çok oluyor ki içime kapanıyorum lan.

   blackrons   21.08.2012 02:32
   #2546142
 
reklamı kapat

yazdır