bedran sevgat

1.

iki ciltlik 'tarihe ateşten bir sayfa/diyarbakır zindanı' adlı kitap'ın yazarı.

   ziman   16.03.2010 23:30
   #1984602
2.

kitapları türkiye gençliği için şiddetle tavsiye edilesi yazardır.

   ziman   16.03.2010 23:32
   #1984608
3.

kim öksürdüyse kafasını beş defa demire vursun
…..alt kattan üst kata öksürmeyle şifreli haberleşiyorsunuz diye öksürmek yasaklandı. veremliler çok kıştayız, soğuk alanlar var. bakıyorsun alt kattan biri öksürdü, domino taşlarının birbirinin peşisıra yıkılması gibi zincirleme bir öksürük başlıyor. birinci kattan, ikinci, üçüncü, dördüncü katı dolanıp duruyor. öksürük sesleri sanki deli-dolu bir konuk gibi oradan oraya sıçrıyor…. birisi öksürdüğü zaman öksürük fırtınası kaplıyor ortalığı. bu durum gardiyanları daha da uyuz ediyor, kuşkulandırıyor. çileden çıkıyorlar. hem haberleşme sanıyor, hem de “bunlar inat olsun diye öksürüyor,” diye düşünüyorlar. sonra öksürdüğü, dolayısıyla yasağı ihlal ettiği için arkadaşları cezalandırıyorlar….ö ksüren çok olduğu için, askerin her öksüreni belirlemesi, o kattan o kata koşup teker teker dövmesi, iki de bir sıra dayağından geçirmesi, cezalandırması çok yorucu olduğundan, bu işe bir çare bulmaları gerekiyordu. sonunda nasıl bir çare bulduklarını anlatmıştık: öksüren kafasını demir parmaklığa vuracaktı.
alt kattan bakıldığında bütün katlardaki tutuklular görülmez. görerek belirleme, denetleme zor olduğundan bu işi demire vurulan kafaların çıkardığı sesle denetliyorlardı. diyelim 3. kattan bir öksürük sesi geldi. gardiyan “kim öksürdüyse kafasını beş defa demire vursun!” diyor. artık o anda 3. kattan beş kez demire vurulan kafa sesi gelsin de ne olursa olsun önemli değil, ister öksüren vursun, ister başkası…
en ağır suç; gülmek
gülme yalnız “askeri eğitim”de, “nazari eğitim” de, mahkemeye gidip gelirken, salondayken değil, otururken, koğuştayken, ranzadayken, yürürken, düşünürken de yasaktı. hücredeki arkadaşlar –ki bazen 8-10 kişinin bir arada kaldığını söylemiştik- birbirini tanıyan insanlardı. her fırsatta sohbet edilirdi, gülünürdü de. akşamları sayımdan sonra, bazen bir saat oturma izni verilirdi. bu izinli saate bile konuşan ve gülen biri görülmüş yakalanmışsa gardiyan gelir, “niye gülüyorsun” diye sorar, döverdi. yani gülmek başlı başına yasaktı. gülme yüzünden defalarca dayak atıldı, değişik cezalar verildi.
…….. mahkemede insanca bir tepki gösterilmiş gülünecek bir durum var ve gülünmüş, “gülenler şu tarafa ayrılınsın” dediler. bazı arkadaşlar ayrıldı, biz ayrılmadık. bize adam başı onar “kara haydar” düştü. diğerlerini yere yıkana kadar yerlerde süründürene kadar dövdüler.
bedran sevgat diyarbakır zindanı

   ziman   16.03.2010 23:36 ~ 23:37
   #1984629
4.

<bkz: diyarbakır zindanı>

   ziman   16.03.2010 23:56
   #1984705
 
reklamı kapat

yazdır