belokan

1.

azerbaycan cumhuriyetinin kuzeybatı ucunda rayon.

nüfusunun çoğunluğunu, bir doğu kafkas dili konuşan avar(ma'arulal - kök olarak mu'rul avaraw'dan gelen "dağlı avarlar"ın kısaltılması)lar oluşturmaktadır.belokan avarlar'ı avarlar içinde "tshorosul avar" olarak bilinir "buzul yöresi avarlar'ı".

belokan ( avar dilinde balakhun )tarihi bir avar yerleşim yeridir ,eski sarir krallıklarının güney hattını çevreleyen lojistik yapısı ile avar hanlığı için her zaman birincil öneme sahip olmuştur , özellikle avarlar'a ait eski tapınaklar ve bir kısmı hala ayakta olan eski kiliseler , avar swastikaları nakşedilmiş tarihi duvar süslemeleri , mezar taşları, ve bazı dikitler önemli kültürel öğeleridir.

coğrafi olarak azerbaycan'ın, dağıstan ve gürcistan'la sınır konumunda olan rayon, yüksek kafkas dağ silsilelerinin uzantılarından oluşmaktadır.

kafkas sıradağlarının güney doğusu içinde kalan belokan derin ve verimli vadi ve ovalarla, hayvancılığa uygun meralara sahiptir. doğal güzellikleri ve el değmemişliği ile turizm açısından geleceğe yönelik önemli olanaklara sahiptir.

   google   25.06.2008 00:27
   #956186
 
reklamı kapat

yazdır