bergama kermesi

1.

bergama'nın tarihsel, kültürel ve doğal güzelliklerinin tanıtılması amacıyla mustafa kemal atatürk'ün başlattığı bir festivaldir. ilki 1937 yılında gerçekleşen bergama kermesi, her yıl aralıksız devam etmektedir. türkiye’nin ilk, dünyanın ise fransa'nın nice şehrinde yapılandan sonra ikinci yerel festivalidir.

dönemin geleneğine uygun olarak adına kermes denilen şenlikleri bergama halkı her yıl, haziran ayında türkiye'nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelen misafirleriyle birlikte kutlamaktadır.

bergama kermesi kapsamı itibariyle türkiye'de bir ilktir. bergama kermesi sadece eğlencelerin, gösterilerin düzenlendiği sıradan bir festival değildir. her yıl çok sayıda yazar, bilim adamı, profesör, sanatçı, gazeteci, çeşitli konularda düzenlenen konferans ve panellere katılmaktadır. kermes süresince, aynı saatte farklı yerlerde bir çok etkinlikler düzenlenmektedir. aynı saatte bir yerde halk oyunları gösterileri varken, diğer bir yerde bir panel, bir tiyatro oyunu organize edilmektedir. kermes süresince bergama halkı ile civar il ve ilçelerden gelen yerli ve yabancı turistler, kermes süresince 7 günü her açıdan dolu dolu yaşamaktadırlar.

   google   26.06.2008 05:28
   #957721
 
reklamı kapat

yazdır