beyin kanamasi

1.

kişinin yaran entryleri okuması istenir,
kişinin tematik girmesi istenir,
kişiden artı oy vermesi istenir,
kişiden smiley taklidi yapılması istenir;

bu şekilde anlaşılabilir.

   pul koleksiyoncusu   12.02.2007 16:55
   #214929
2.

<bkz: ebru gündeş>

   ederleziavela   12.02.2007 17:21
   #214992
3.

en tehlikeli ve ölümle sonuçlanmasının olasılığı en yüksek beyin hastalığıdır. anlaşılması zor değildir. kanama geçiren kişinin başı çok fazla ağrır, bilincini kaybeder, gözbebekleri titrer. en kısa zamanda hastaneye kaldırılması gerekmektedir. ambulansta felan tedavi yöntemi yoktur. beyin kanaması geçiren kişi beyninde %90 ödem oluşur. ödem sürekli büyüdüğünden dolayı, beynin hangi tarafında ödem oluşmuşsa o tarafın kafataşı alınır. kişide ödem bittikten sonra yeniden ödem çıkarsa kurtuluşu yoktur. kafatası hastanede muhafaza edilir. ve 6 ay sonra yeniden takılır. kafataşı yeniden takıldıktan sonra sigara, alkol ve asitli içecek kullanmak yasaktır. asitli içecek kullanmama yasağı 6 ayda biter. sigara ve alkol yasağı ise 6 ay ile 1.5 sene arasında değişiklik gösterir. sigara ve alkol yeniden takılan kafatasının kaynamasını geçiktirdiğinden dolayı yasaktır. asitli içecek ise yeni takılan kafatasını yamulttuğu için yasaktır. kafatası yeniden takıldıktan sonra 1.5 sene dinlenme verilir hastaya. çok tehlikelidir, beyin kanaması geçirenler direkten dönmüş denebilir. bende şu beyin kanamasının dinlenme bölümündeyim. yazdığım şeyleri bizzat yasadım.

   at avrat braveheart   10.07.2007 05:19
   #533502
4.

serebral hemoraji, inme:

beyin fonksiyonlarının birdenbire bozulmasına beyin inmesi veya felç denir. bu bozulmaya neden olan olaylar beyin kanaması, beyin trombozu veya ambolisi gibi üç şekilde meydana gelebilir.

beyin kanaması (serebral hemoraji)

damar sertliği ve tansiyon yüksekliği bulunan 50 yaşın üstündeki kimselerde birden bilinç kaybı ve inme şeklinde yarım felç (hemipleji) görülürse beyinde bir tıkanmanın veya kanamanın meydana geldiği düşünülmelidir. bilinç kaybı birkaç dakikada tamamlanır ve hasta olduğu yere yığılır kalır. bu nedenle hastalığa, inme (ictus apoplecticus) adı da verilmiştir. genellikle bu anda yüz kırmızı bir renk almış ve ağız çarpılmıştır. gözler, kanamanın olduğu beyin tarafa doğru ağız ise sağlam tarafa kaymıştır. ayak tabanının bir iğneyle çizilmesi suretiyle aranan tepki de felçli tarafta ayak baş parmağı yukarı kalkar (babinski tepkisi müspet), diz kapağı (patella) tepkisi kaybolmuştur. hasta çok kere idrarını, hatta dışkısını kaçırır. beyin-omurilik sıvısı kanlı olabilir. bir- iki gün içinde ateş yükselmeye başlar, 40 derecenin üstüne çıkabilir.
beyin trombozu(serebral tromboz)

arteriosklerozlu yani damar sertliği olan kimselerde çok kere uyurken gece başlar. hasta idrar etmek için tuvalete giderken yere düşer, bilinç kaybı yoktur. ağır vakalarda bilinç sonradan bulanıklaşır ve hasta komaya girer. beynin geçici trombotik daralması önce kol ve ayakları zaman zaman uyuşması, konuşma bozukluğu (dizartri) gibi damar kısalması şikayetleriyle başlar. bunlar geçici iskemik ataklar yani beynin zaman zaman kansız kalma belirtileridir. sol hemiplejilerde genellikle konuşma normaldir, sağ hemiplejilerde konuşamama yani afazi vardır. iskemik atak geçirenlerde trombositlerin toplanmasını önleyici ilaçlar (aspirin) ve pıhtılaşmayı önleyici antikoagulan ilaçlar (coumadin) yarar sağlar.

beyin ambolisi (serebral amboli)

her yaşta görülür. hemipleji ve bilinç kaybı birden genç bir kimsede meydana gelirse önce beyin ambolisi düşünülür. kalp hastalarında daha çok görülen bu durum, kan pıhtılaşmasına karşı gelen ilaçlarla (heparin) tedavi edilebilir. amboliyi tedavi eden ilaç beyin kanamasında ise tamamen zararlıdır. bu yüzden ayrıca teşhis yapmadan tedaviye başlamak doğru olmaz. felçli olarak yatan hastaların, beslenmesi, bakımı ve iyileştirilmesi (rehabilitasyonu) doktorun planladığı şekilde yürütülmeli, idmanlar, masajlar ihmal edilmemelidir.

*

   anathema   25.08.2007 01:45
   #632109
5.

çocuktum. henüz kelime dağarcığım yeni geli$iyordu ve beyin kanamasını, bir canavar sanıyordum. insanları öldüren.

sonra, hafif büyümü$ olmam gerekir ki, öğrendim bir rahatsızlık olduğunu.

$imdi o ya$ları geçeli 20 yıla yakın oluyor. ve tekrar bir canavar olduğunu dü$ünüyorum. sevdiklerimi bir bir benden alan, uzakla$tıran, aman bilmez bir canavar.. durmuyor, durdurulamıyor. sadece üzüyor...

   ikiekmekbimaltepe   13.05.2008 14:55
   #919694
6.

gencecik, hayat dolu birini bir anda aramızdan alıp götürüverendir. hiç düşünmezdim böyle bir şeyin benim arkadaşımın başına geleceğini. hani hep okur, duyarız da "bana olmaz" deriz ya, olurmuş meğer.

başkaları da yanmasın diye:

- şiddetli baş ağrısı şikayetiniz varsa
- mideniz bulanıyorsa
- bazı temel işleri (düzgün cümle kurmak gibi) yapamıyorsanız

daha bir sürü belirtisi var tabii de, aklıma- şu anda gömülmekte olan uzaktaki dostumda kalmış olan aklıma- gelenler bunlar.

hemen, hiç bekletmeden birilerine haber verin, en güzeli doktora acilen! gidin. ne olur.

   sherry   26.11.2010 13:54 ~ 13:55
   #2243159
7.

beyni olanlarda gerçekleşebilir şeydir.

   yenitara   19.04.2012 11:19
   #2507956
 
reklamı kapat

yazdır