bezmialem valide sultan

1.

osmanlı padişahı ıı. mahmut'un 2. eşi ve padişah abdülmecit'in annesidir. bezm-i âlem "dünya meclisi" anlamına gelir. osmanlı tarihinin en tanınmış valide sultanlarından biridir. hayırseverlik için yaptığı çalışmalardan dolayı sevilen ve saygı duyulan bir valide sultan olarak tarihe geçmiştir.

bezmiâlem valide sultan genel kabul gören bilgilere göre, müslüman kafkas kavimlerinden birine mensuptur. yahudi asıllı olduğuna dair bir iddia da ortaya atılmıştır. abdülmecit tahta çıktığında 16 yaşında, kendisi de 32 yaşındaydı. oğlunun hükümdarlığı döneminde, öldüğü tarihe kadar 14 yıl süreyle (1839-1853) valide sultan oldu. oğluna tanzimat'ın ilanı konusunda mustafa reşit paşa'ya güvenmesini tavsiye ettiği söylenir. ayrıca abdülmecit'in annesini çok sevdiği, hükümetteki nazırları (bakan) seçerken annesine danıştığı bilinmektedir. bezmiâlem sultan birçok mimari eserlerin yapılmasına öncülük etmiştir. bu eserlerden bazıları şunlardır:

* yıldız sarayı'ndaki dilkuşa kasrı (1842)
* maçka (1839), topkapı (1843) ve yıldız'da (1843) üç değişik bezmiâlem valide sultan çeşmesi
* bezmiâlem valide sultan vakıf gureba hastanesi (1843)
* günümüzde cağaloğlu anadolu lisesi'nin binası olarak kullanılan mekteb-i maarif ve valide mektebi (1850)
* haliç üzerinde yapılan ilk ahşap galata köprüsü (1845)

bezmiâlem sultan 2 mayıs1853 tarihinde dolmabahçe sarayı'nda vefat etti ve divanyolu'ndaki ıı. mahmut türbesine gömüldü. garabet balyan'ın mimarlığı altında inşaatına başlattırdığı dolmabahçe camii henüz bitmemişti. camiyi oğlu sultan abdülmecit annesinin anısına 1855 yılında tamamlattırarak bezmialem valide sultan camii adı altında hizmete açtı. cami zamanla dolmabahçe sarayına yakınlığı nedeniyle dolmabahçe camii olarak anılmağa başladı.

   1afmacun yenir mi   29.05.2009 00:49
   #1411354
 
reklamı kapat

yazdır