bilimin kuran i reddetmesi

1.

kar$ıt guruhların yıllardır uzla$amadıgı kör nokta.kurandaki ayetlerin bilimle bagda$madıgı gerçegini kabullenemeyen guruhun, konuya bakı$ açıları oldukça enteresandır.bilimin bile çözemediği bazı astronomik konuıları, saçma sapan ışık hüzmelerini dahi kurana mal eden " bak bu kuranın bilmem ne ayetinde üstü kapalı anlatılıyor " diyerek işin içinden sıyrılmaları ne kadar üzücü ve acınası bir durum.

cehalette son nokta diyorum ben bu duruma.zira bilimin tanımladığı bir çok olgu neden kuranda yer almıyor sorusuna " allahın işini karışılmaz" denmekte.ornek olarak soyle bır karsılastırma yapmakta fayda var.

- kuran'a göre ilk insan adem, bügünkü insandan farksızdır. konusabilir, zekidir, düşünme kapasitesi, bilinci ve yetenekleri bizlerle aynıdır.

- bilim'se, insanlar'ın zeka, konuşma, bilinç vs gibi yeteneklerinin zaman içinde evrimleştiğini, ilk insanlarda beyin hacminin daha düşük olduğunu, beyin kabuğu'nun gelişmemiş olduğunu, konuşma'nın olmadığını, renkli görmediklerini, ayrıca fiziken daha değişik olduklarını söyler.

- kuran'a göre ilk insanlar uzun yaşamıştır. adem 930 yıl, nuh 950 yıl,vs vs.

- bilim'e göre ise, ilk insanların ömrü tam tersine günümüzdekinden kısa olup, evrim sürecinde giderek uzamaktadır. romalılarda bile ortalama ömür 40 yıl civarındadır.

- kuran'a gore adem'in çocuklarından habil çiftçi, kabil koyun çobanıdır. yani ilk insan döneminde ziraat ve hayvancılık vardır. bügünkü toprak yapısı, ve bitkiler, ağaçlar vs mevcuttur.

- bilim'e göre ilk insanlar avcı ve toplayıcıdır. ziraat ve hayvancılığın tarihi sadece on bin senedir. ekilebilir mevcut toprağın, bu günkü haline gelebilmesi ancak 100.000 sene önce olmuştur.

- kuran'a göre, adem'in çocuklarından habil, kabil'i öldürür ve gömer. yani ölü gömmek, ilk insanlardan beri vardır.

- bilim'e göre, insanlar ölü gömme bilincine elli bin yıl önce erişti. milyonlarca yıldır, ölüler gömülse idi, mezarlik olmayan bir karış yer kalmazdı.

- kuran'a göre 'allah, koyun, keçi, deve, at, eşek, sığır yaratmıştır'. yani bu hayvanlar ilk ortaya çıktıklarından beri aynıdırlar. ve ilk insanlarla aynı anda yaratılmışlardır.

- bilim'e göre bu hayvanlar başka türlerden evrimleşmiş, ve insan tarafından evcillestirilerek, muhtelif seçmelerle (çiftleştirme, eleme vs) bugünkü konumlarına gelmişlerdir. ilk insanların devrinde bu tip hayvanlar yoktur, bunların yabanıl ataları vardır, ve bahsedilen evcil türler sadece 10.000 senedir vardır.

- kuran'a göre meyveler, sebzeler bugünkü özelliklerinde (renk, tat, şekil, büyüklük vs) yaratılmışlardır.

- bilim'e göre ise günümüzde bulunan sebze ve meyveler, insanlar tarafından seçildiği için, bugünkü tat, koku, renk, ve boyutlarına ulaşmışlardır. mısır 5.000 yıl önce 2-3 santim iken, insanlarca devamlı surette irileri seçilerek ekildiği için bugünkü boyutuna ulaşmıştır. armut, elma vs nin acıları beğenilmeyen türleri vs ekilmemiş ve beğenilen türleri korunmuştur. yani günümüzde tüketilen tüm sebze ve meyveler, insanlarca geliştirilmiştir.

$imdi devreye adnan kocacılar girer.anti tez üretirler.


*

   ederleziavela   21.06.2007 13:46 ~ 14:20
   #487769
2.

kandi küçük beyni içindeki aciz aklına tabi olup, kuran-ı kerimi bilmeden konuşmak.

   maskelim   21.06.2007 13:52
   #487782
3.

bilim adamı olarak darwini biyoloji bilimini de formülize edilebilen bir dil olarak kabul edecek olursak çok doğrudur nitekim hepimizin atası maymun oluyor.
ancak kazın ayağı öyle değil. biyoloji bilimi elde olan fosillere yorum yapmaya dayanır bu budur şu şudur diyemezsiniz diyebilecek olunsaydı her kış hortlayan yeni grip virüsunun ilacı bir kış öncesinden bulunurdu ama hastalık peydah olacak ki çaresi bulunacak. evrim geçiren bir zihniyetinde kuran- kerimde geçen ayetleri anlamasını beklemek yalnış olur en nihayetinde geçirdiği evrimin hangi hayvana doğru yöneldiğini birtek evrim geçiren bileceğinden anlamasını bekleyemeyiz. bugün üniversitelerde okutulan iki tür inanç vardır birincisi evrim diğeri yaradılış gerçi türkiyede yaradılış inancını (biyolojide) sadece harun yahya savunduğundan kaale alınırlığı üzerinde tartışmak gerek ancak doğru olan budur. yedi göbek sülalemin kaydı var (resim döküman) ama içerinde evrim geçirene de rastlamadım...
sonuç olarak geçersiz kulaktan dolma ve saçma ...

   ceaser   21.06.2007 13:54 ~ 28.12.2007 08:08
   #487788
4.

bilim insanlar tarafından öretilen teorilerden ibarettir.ancak kuran o teorileri üretenlerin yaratıcısı tarafından yazılmış ilahi bir kitaptır.bugün bilimin birçok konu da yanıldığı ortaya çıkmakta 2 yıl önce doğruluğu kabul edilen hipotezler bugün çürültülüp yenileri üretilmektedir.ancak kuran kesindir çünkü o ilahidir.yüce yaratıcı tarafından bize gönderilmiştir...

   neyzen dede   21.06.2007 13:57
   #487797
5.

basligi bir sorundan bahsederken tanimi bunun bir sorun olmadigini savunuyor durumda olan hede. *

   graphist   21.06.2007 14:00
   #487802
6.

<bkz: o bilimin sorunu>

   ramiz   21.06.2007 14:03
   #487809
7.

bilim ve din ayridir birbirlerini yalanlamaz veya desteklemezler. bu konuda yorum yaparak yalanladiklari sonucuna da destekledigi sonucuna da ulasmak mumkundur.**
dolayisiyla dini inanclarla bilimsel verileri karsilastirip olayi polemiklestirmemek lazimdir. bu nedenlerden oturu tartismanin vakit israfi oldugu sorunsal.

   janthamade   21.06.2007 14:06
   #487817
8.

reddetmekten ziyade cevap arayışı olarak tanımlamının daha uygun olacağı şüphe götürmeyen yorumdur.

   dua   21.06.2007 14:08
   #487824
9.

gerçeği bazı bilim adamlarının kuran'ı inkar etmesi veya itiraf edememesi olan sorunsaldır.bu bilim adamları hedede hödede diyerek insanın bedensel evrimini anlatır ama insanın bir de ruhsal boyutu vardır.peki ondaki bütün karmaşalar nasıl çözülür?şekille anlatıverin bir zahmet.

   kuhytre   21.06.2007 14:22
   #487877
10.

bilim adamı geçinenlerin, bilim adına yaptıkları cehalet örneğidir. kuranı bilmezler. işte bakın kuran nasıl dava ediyor ve bu cahillerin yüzüne nasıl tokat vuruyor.

“ey ins ve cin! eğer kur’an, kelâm-ı ilahî olduğunda şübheniz varsa, bir beşer kelâmı olduğunu tevehhüm ediyorsanız, haydi işte meydan, geliniz! siz dahi ona muhammed-ül emin dediğiniz zât gibi, okumak yazmak bilmez, kıraat ve kitabet görmemiş bir ümmiden bu kur’an gibi bir kitab getiriniz, yaptırınız. bunu yapamazsanız, haydi ümmi olmasın, en meşhur bir edib, bir âlim olsun. bunu da yapamazsanız, haydi birtek olmasın, bütün büleganız, hutebanız, belki bütün geçmiş beliglerin güzel eserlerini ve bütün gelecek ediblerin yardımlarını ve ilahlarınızın himmetlerini beraber alınız. bütün kuvvetinizle çalışınız, şu kur’ana bir nazire yapınız. bunu da yapamazsanız, haydi kabil-i taklid olmayan hakaik-i kur’aniyeden ve manevî çok mu’cizatından kat-ı nazar, yalnız nazmındaki belâgatına nazire olarak bir eser yapınız.” فَاْتُوا بِعَشْرِ سُوَرٍ مِثْلِهِ مُفْتَرَيَاتٍ ilzamıyla der: “haydi sizden mananın doğruluğunu istemiyorum. müftereyat ve yalanlar ve bâtıl hikâyeler olsun. bunu da yapamıyorsunuz. haydi bütün kur’an kadar olmasın, yalnız بِعَشْرِ سُوَرٍ on suresine nazire getiriniz. bunu da yapamıyorsunuz. haydi, birtek suresine nazire getiriniz. bu da çoktur. haydi, kısa bir suresine bir nazire ibraz ediniz. hattâ, madem bunu da yapmazsanız ve yapamazsınız. hem bu kadar muhtaç olduğunuz halde; çünki haysiyet ve namusunuz, izzet ve dininiz, asabiyet ve şerefiniz, can ve malınız, dünya ve âhiretiniz, buna nazire getirmekle kurtulabilir. yoksa dünyada haysiyetsiz, namussuz, dinsiz, şerefsiz, zillet içinde, can ve malınız helâkette mahvolup ve âhirette فَاتَّقُوا النَّارَ الَّتِى وَقُودُهَا النَّاسُ وَ الْحِجَارَةُ işaretiyle cehennem’de haps-i ebedî ile mahkûm ve sanemlerinizle beraber ateşe odunluk edeceksiniz. hem madem sekiz mertebe aczinizi anladınız. elbette sekiz defa, kur’an dahi mu’cize olduğunu bilmekliğiniz gerektir. ya imana geliniz veyahut susunuz, cehennem’e gidiniz!”

risale-i nur külliyatı, sözler.


madem kuran bunu dava etmiş ve 1500 senedir bilim adamları ve insanoğlu bu ayet karşısında suskun ve sessiz kalmış. madem sırf bu ayet üzerine çeşitli üniversitelerde araştırma bölümleri kurulmuş ve yüzyıllardır bu ayete karşı bi kitap getirmeye çalıştıkları halde getirememişler. demek kuran allah kelamıdır.

bilmin vazifesi kainatta tezahür eden ilm-i ilahinin kanunlarını şeşf edip insanlığın hizmetine sunmasıdır. bu takdir ve tebrik edilecek bi durumdur. fakt bilim adamları bilim adına cehalet örneği sergilediklerinde de kuranı kerim in bu ayetini onların suratına çarpıp cehaletleri ile onları baş başa bırakmak gerekir.

   maskelim   21.06.2007 14:39 ~ 14:40
   #487981
11.

bilimin kur'an ı reddedmesi gibi birşey olamaz. örneğine bu güne kadar rastlanamamıştır. ancak #487769 ucuz saçmalamaların birkaç örneğine rastlamışızdır zaman zaman.

eee ne de olsa evrim her yerde her zamanda aynı şekilde işlemiyor. beyni evrimleşmemiş çok adam var içimizde.

önce götünü bilime dayayıp kur'an ı reddetmeye çalışanların yapmadığı birşeyi yapıp bilimin tanımıyla girelim işe sonra kusarız fikirlerimizi üzerlerine.

bilim :"evrenin veya olayların bir bölümünü konu olarak seçen, deneye dayanan yöntemler ve gerçeklikten yararlanarak sonuç çıkarmaya çalışan düzenli bilgi, ilim." diyor tdk.

şimdi kendisini bilmem tabi ama tüm insanlığı maymun kökenli göstermeye çalışan bilimi kıçından anlamış bünyeye ben sorarım:

"- bilim'e göre, insanlar ölü gömme bilincine elli bin yıl önce erişti. milyonlarca yıldır, ölüler gömülse idi, mezarlik olmayan bir karış yer kalmazdı. "

süper bir düşünce. mükemmel bir bilim harikası. bu laf bilimsel ise sıçtığı iki nokta vardır ki dünya nüfusunun 6.000.000.000 a yeni ulaştığı ve toprakta yaşayan bilmem kaç milyon çeşit bakterinin yaratılmış olması.

- bilim'e göre bu hayvanlar (koyun, eşek, inek, silah, at, avrat vs...) başka türlerden evrimleşmiş, ve insan tarafından evcillestirilerek, muhtelif seçmelerle (çiftleştirme, eleme vs) bugünkü konumlarına gelmişlerdir. ilk insanların devrinde bu tip hayvanlar yoktur, bunların yabanıl ataları vardır, ve bahsedilen evcil türler sadece 10.000 senedir vardır.

bu da gerçek bir bilim mucizesi. ama bunu da bir eksiği var allah'ın koyun yaratmadığını bilim hangi deneyle gözlemle belgeliyor. yoksa 40000 yıllık koyun iskeleti bulamamış olmasında mı gizli bunun cevabı. ayrıca koyundan kastedilen eşek olmamıştır heralde biraz kıçı büyük gözü küçükse bir zamanlar ne deseydi darwin mi deseydi?

"- bilim'e göre ise günümüzde bulunan sebze ve meyveler, insanlar tarafından seçildiği için, bugünkü tat, koku, renk, ve boyutlarına ulaşmışlardır. mısır 5.000 yıl önce 2-3 santim iken, insanlarca devamlı surette irileri seçilerek ekildiği için bugünkü boyutuna ulaşmıştır. armut, elma vs nin acıları beğenilmeyen türleri vs ekilmemiş ve beğenilen türleri korunmuştur. yani günümüzde tüketilen tüm sebze ve meyveler, insanlarca geliştirilmiştir."

şimdi bunu yazana ben de şunu hatırlatırım:
- bilim'se, insanlar'ın zeka, konuşma, bilinç vs gibi yeteneklerinin zaman içinde evrimleştiğini, ilk insanlarda beyin hacminin daha düşük olduğunu, beyin kabuğu'nun gelişmemiş olduğunu, konuşma'nın olmadığını, renkli görmediklerini, ayrıca fiziken daha değişik olduklarını söyler.

bu son tanımda anlatılan insan türü nasıl olmuş da maymundan armudun iyisini anlayan ayı haline gelmiş?

daha fazla saçmalayamam akşam akşam kimse kusura bakmasın ama bilimi referans alıp kur'an a sataşacaksanız bi siktirin öyle gelin derim. çünkü olmayacak işler peşindesinizdir. fantaziden öteye gitmez sizinkisi.

   apeas   21.06.2007 16:02 ~ 16:09
   #488341
12.

bilim kur'an'ı reddedebilirr; fakat kur'an, bilimi reddedemez. bundan öte de ne bir yorum yapılabilir, ne de başka bir laf söylenebilir.

   nymphe   21.06.2007 16:04 ~ 22.06.2007 14:21
   #488347
13.

- bilim kuranı reddedip te, yerine ne koymuş ki.?
- ölümü öldürüp, ebedi saadeti mi temin etmiş.?
- sivrisineğin kanadını mı yapmış, yoksa ondaki sanatı inceleyip keşf edebilmek için mi çalışıyor.? hala daha uğraşıyorlar.
- hayatı nerden bulmuş, sokaktamı satıyorlar.?
- kendi aklını bile keşfedememiş ama akıllıyım diye geçinir.
- bilim yerçekimi kanununu keşfedip, onu koyanın ve kainatı bu şekilde hareket halinde tutanın kendisi olduğunu mu sanıyor.

gibi pek çok soru akla geliyor ama esas aklıma takılan soru allah i bulan neyi kaybeder, onu kaybeden neyi kazanır.?

   maskelim   21.06.2007 16:17
   #488382
14.

bkz. #351591

   ugokhan   21.06.2007 16:56 ~ 16:57
   #488482
15.

bilimle uğraşanların genel sorunu zaten yaratana inanmamaktır. yaratana inanmadıkları için kuran a inanmaları beklenemez.
ne var ki birçoğu keşfettiği şey'in kuran da yazıldığını görünce doğru yolu bulmuşlardır. (örnek olarak tuzlu suyla tatlı suyun ayrılması verilebilir.)

-bilim yaradanı reddeder, kuran ı reddeder.
*kuran bilimi kabul eder.
-yahudiler kuran ı reddeder.
*kuran onları kabul eder.
-hristiyanlar kuran ı reddeder.
*kuran onları kabul eder.
-atesitler kuran ı reddeder.
*kuran onları kabul eder.

herkes kendine göre doğrusunu seçmekte özgür ki bu da insanların sorun çıkarmasından başka sorun çıkarmaz.

   dediydi dersin   21.06.2007 17:09
   #488512
16.

islam dini akıl ve bilim dinidir. *

<bkz: aklı olmayanın dini yoktur>
<bkz: ilimsiz din kör dinsiz ilim topaldır> *

   404notfound   21.06.2007 21:43 ~ 21:44
   #489216
17.

bilimin varolabilmesi için dinin dışında düşünmek gereklidir. bu bir tercih değildir, kişisel bir durum da değildir. bilim dinin inançla açıkladığı şeyleri somut gerçeklikler olarak açıklar.. din dışı düşünebilmek içinse illa ki tanrıyı doğal olarak kuran ı, veya diğer kutsal kitapları reddetmek şart değildir. sadece bilim yapacak kişinin bunu laboratuvarda değil, laboratuvar dışında yaşaması gereklidir.

   meyya   21.06.2007 21:52
   #489253
18.

bir akşam vakti, rahat sandalyemde kendi kendime, "bilim kuran'ı asla reddetmez, bilim bazı safsatalara körü körüne inanmış ve bu safsataları dini birer gerçek zanneden akılsızları reddeder. hurafelere inanmak, yani bu tür safsatalara inanmak islam dinine göre günahtır; ama bir insan hangi dine mensup olursa olsun, eğer biraz aklı varsa, bu tür safsatalara inanmamalıdır. bu dünyada bir insanın yücelmesi için tek yol akıldır ve bilimi akılcı kullanmaktır." diye düşünmeme sebep olan sözcük öbeği.

   metallicblack   21.06.2007 21:55 ~ 11.11.2007 14:41
   #489267
19.

<bkz: chingachgook the hero>
<bkz: eksiye doymayan yazar>
<bkz: seri eksi oy veren ibneyi göreve çağırmak>
<bkz: soran olursa beni tanımıyosun>

   benpelin   21.06.2007 21:59
   #489280
20.

<bkz: sizin allah'ınız yok mu ulen?>

   seboletto   21.06.2007 21:59
   #489285

123  

 

sayfa

 / 3 

reklamı kapat

yazdır