bilincalti reklamciligi

1.

batı ülkelerinde firmalara tv ve radyo reklamlarından daha fazla para kazandıran reklam türüdür. yapılması yasaktır.

gözün ve kulak yapısı bakımından gördüğü ve duyduğu her şeyin tüm ayrıntılarına kadar her şeyi ama herşeyi görebilmektedir ve duyabilmektedir. ancak normal hayat yaşantısında bu anlaşılamamaktadır. eğer göze ve kulağa bu açıdan yaşantıda hissedilemeyen reklam yapılabilirse reklam beyine adeta kazınır. ancak günümüzde bu reklamlar genelde cinsel içerikli olurlar veya politik propogandalar içerirler. bu tür rekalmlar daha çok imgeler veya çok hızlı geçen yada farkedilemeyecek kadar küçük yazı ve şekillerden oluşur.

bir filmde aktörün kola içmesi veya sigara içmesi sizi ister istemez kola ve sigara almaya dürtecektir. yada bazı resimlerin içine firmanın harflerinin gizlenmesi firmanın aklınıza gelmesine

cinsellik bakımından da çoğaltılabilir örnekler
örneğin camel sigarasının simgesi haline gelmiş olan devenin arka bacağından birinde farkedilemeyecek kadar soluk çıplak erkek figürü vardır. * ayrıca bazı reklamlarda bardaktaki buzların üzerinde sex yazmaktadır. buda reklamın bilnç altında kazınmasına neden olmaktadır. ve kelebek etkisi filminin afişlerindeki kelebeğin kafasında çok belli olmamakla beraber 4 tane kadın figürü vardır. bir defasında da ünlü bir derginin kapağında hemen ismin altında kill yazmıştır. birçok kişi bunu farketmiş dergi ise sadece özür dilemekle yetinmiştir. amerikan askerlerinin üniformalarındaki gizli stickerlar da buna örnektir. amerika firmaların güçlnemesi ve ekonominin güçlenmesi amacıyla böyle bir uygulamaya başvurmuştur.

dreamworker dan bir ekleme: http://4.bp.blogspot.com/.../s1600-h/camel_expl.jpg

   unreal   20.06.2007 16:29 ~ 19.05.2009 14:02
   #485021
 
reklamı kapat

yazdır