bir ekonomik tetikcinin itiraflari

1.

amerikalı yazar john perkins tarafından yazılan ve türkçe'ye de çevrilen ibretlik kitap.

   sesuba   12.03.2009 17:38
   #1246843
2.

aynı itirafları zeitgeist the movie un 2. bölümünde sözlü olarak dinleyebilirsiniz.

   deli dana   12.03.2009 17:40
   #1246853
3.

-parayı aldım.
+ee sonra.
-aldım dedim ya. işte o kadar.
+vay ibne.

   meme tembelyazar   12.03.2009 17:40
   #1246856
4.

t.main inc. şirketinin şef ekonomisti john perkins tarafından yazılmış ve
dünya bankası ve imf'in türkiye gibi gelişmekte olan diğer ülkeler üzerindeki gerçek amacı nedir?
veya,
neden 403 milyar tl dış borcumuz var? gibi sorulara verilebilecek en dürüst cevaptır bu kitap.

" biz ekonomik tetikçiler,küresel imparatorluğun yaratılmasında gerçekten sorumlu olanlarız ve birçok farklı şekilde çalışırız. öncelikle şirketlerimize uygun kaynakları olan ülkeleri bulur ve gözümüzü üstlerine dikeriz,petrol gibi. ardından dünya bankası veya onun kardeşi başka bir organizasyondan o ülkeye büyük bir kredi ayarlarız, fakat para asla gerçekte o ülkeye gitmez. ülke yerine o ülkede projeler yapan kendi şirketlerimize gider. bizim şirketlere ilaveten, o ülkedeki birkaç zengin insanın kar sağlayacağı şeyler bunlar.
bunlar toplumun çoğunluğuna yaramaz.yine de o insanlar yani bütün ülke bu borcun altına sokulur.
bu borç ödeyemeyecekleri kadar büyüktür ve bu da planın bir parçasıdır. geri ödeyemezler. ardından biz ekonomik tetikçiler gidip onlara deriz ki; dinleyin,bize bir sürü borcunuz var,bunu ödeyemiyorsunuz. o zaman petrolünüzü, petrol şirketlerimiz için oldukça ucuza satın. ülkenizde askeri üs kurmamıza izin verin veya askerlerinizi desteklemek için dünyanın bir yerine asker gönderin. -ırak gibi- veya bir dahaki bm seçiminde bizimle oy verin.
elektrik şirketlerini özelleştiririz, sularını ve kanalizasyon sistemlerini özelleştiririz. ardından bunları abd şirketleri veya diğer çok uluslu şirketlere satarız. bu mantar gibi biten bir şey ve çok tipik, imf ve dünya bankası işte bu şekilde çalışır. ülkeyi borca sokarlar ve bu öyle büyük bir borçtur ki ödenemez. ardından yeniden borç teklif edersiniz ve daha fazla faiz öderler.
aslında bu onların kaynaklarını satmalarını sağlar. buna sosyal hizmetleri,teknik şirketleri bazen eğitim sistemleri de dahildir. adli sistemlerini,sigorta sistemlerini yabancı şirketlere satarız.bu ikili üçlü dörtlü bir darbedir."
john perkins.

   yurek delen kahkaha   22.01.2010 10:46
   #1876530
 
reklamı kapat

yazdır