bir gun herkes escinsel olacak

1.

oray egin'in aksam gazetesinde yayınlanan bugunku yazısının baslıgı.

yazının tamamı;

"bir gün herkes eşcinsel olacak"

kaba bir genelleme yaparak bir türk erkeğinin en çok çekindiği her dem mevcut (omnipresent) düşman hakkında bir tahmin yürütebilir miyiz acaba? pkk mıdır türklerin en büyük düşmanı? yahudiler mi? ermeniler midir yoksa yunanlılar mı?

en çok çekinilen, üzerinde yaratacağı tehdidin ve tehlikenin boyutları hakkında en fazla spekülasyon yapılan ve maalesef yok edileceği halde günden güne güçlenen bu düşman kimdir?

beyaz, sünni, heteroseksüel ve etnik olarak türk erkeğin hayatı boyunca en çok korktuğu düşman birisi ya da bir toplum, bir ırk değil, bizzat kendisidir: kendisinin bir gün eşcinsel olabileceği ihtimalidir.

yıllardır türk erkeğinin eşcinsellik meselesine bu kadar takıntılı olmasının, dönem dönem artan şiddette eşcinselliğin gündeme gelmesinin, en yaygın olarak eşcinsellikle ilintili küfrün kullanılmasının, dahası futboldan eğlence dünyasına her ama her alanda bir şekilde konunun eşcinselliğe getirilmesinin doğrusu başka bir açıklaması olamaz.

doğrusu bu korkunun da sebebinin tek nedeni var: cehalet. eşcinsellik konusunda islamcısı'ndan hakemine, solcusundan bakanına, yazarından şarkıcısına hemen herkes başka hiçbir alanda olmadığı kadar büyük bir cehalet içinde. buna eşcinseller bile dahil. bilmiyorlar. insan da bilmediğinden korkar ya...

iki haberim var, biri iyi, biri kötü.

önce iyi haber: merak etmeyin, endişelenmeyin, hepiniz eşcinsel olmayacaksınız. içinizden illa ki birileri eşcinseldir, ama 'bir gün herkes eşcinsel olacak' diye bir kural yoktur. boşuna korkmayın. zaten tam kesinleşmemekle beraber eşcinselliğin doğuştan geldiği kanısı kuvvet kazanıyor. şimdi değilseniz sonradan olmanız zor, çok zor.

kötü haber: bazılarınız için maalesef ama günden güne daha fazla eşcinsele ve eşcinselliğe maruz kalacaksınız. kendiniz eşcinsel olmasanız bile.

nasıl ki eşcinsel hakem göğsünü gere gere ortaya çıktı, türkiye'nin dünyanın diğer ülkeleri gibi farklı meslek gruplarında 'dolaptan çıkmış' başka figürlere de alışık olması gerek: belediye başkanları, siyasetçiler, müteahhitler vs. vs. çünkü onların da sırası gelecek.

kısacası bu konu daha da gündemimi işgal edecek; buna bir toplumun 'değişim sancıları' da diyebiliriz.

ancak gördüğüm kadarıyla eşcinselliğin gündem olmasından pek kimsenin de sıkıntısı yok.

mesela sizce ali bulaç'la erman toroğlu'nu eşcinsellik konusunda konuşmaya, yazmaya, üstelik aynı cahil dili paylaşmaya iten ortak payda ne olabilir acaba? sadece cehalet mi? yoksa merak mı?

korkunun tetikleyicilerinden biri bilinmemezlikse, insanda korku yaratanın gizemin merakı tetiklediği de bir gerçek. ama bu konu freudyen psikalistlerin alanı; geçelim.

türkiye'deki tartışmaların derininde aslında çok yüzeysel bir neden yattığı o kadar aşikar ki, bu kadar ayrıntılandırmaya bile gerek yok...
bugün eşcinselliğin gündemde olmasının tek sebebi paniktir... bu paniğin başlıca nedeni de eşcinsellik konusunda başka her konuda olduğundan daha cahil olanların 'ayaklarının altındaki toprağın' kaymasının yarattığı korkudur.

eskiden yunan çocuklarını 'seni türkler'e veririm' diye korkuturlarmış, o hesap işte 'anneciğim eşcinseller geliyor' korkusudur bu...
bilmiyorlar, cahiller ve yeni döneme nasıl adapte olacaklarını kestiremiyorlar...

çünkü eşcinseller artık kendilerine tayin edilen moda, müzik, mimari, dekorasyon, alışveriş gibi alanların dışına taşmak ve her yerde var olmak istiyorlar... işte paris belediye başkanı... işte türk eşcinsel hakem...

hayatları boyunca kontenjandan bir yerlere gelmiş olanlar, hayatın içinde yeni bir kontenjan açılmasını, rantın paylaşılmasını, kendi kontenjanlarının eşcinseller tarafından tehdit edilmesini istemiyorlar.

solcu kontenjanından bakan ertuğrul günay, hakem kontenjanından yazar-televizyoncu erman toroğlu, islamcı aydın kontenjanından ali bulaç...
aman korkmayın, eşcinseller gelse de size bir şey olmaz. meraklanmayın, endişelenmeyin.
sadece alışacaksınız. bu kadar.

http://www.gazeteport.com.tr/guncel/news/gp_462610

   alon so good   21.05.2009 21:40 ~ 21:41
   #1396314
2.

<bkz: bir gun herkes fenerbahceli olacak>

ben demedim ali jen dedi.

   kechi   21.05.2009 21:42 ~ 22:33
   #1396316
3.

<bkz: ibnelikle çağ atlanmaz>

   kenan asilsoy   21.05.2009 22:28
   #1396379
4.

<bkz: bir gün herkes eşcinsel olmasın bırakın bu tercih sadece bizde kalsın>

   korunanbilinclierkek   21.05.2009 22:31
   #1396386
5.

<bkz: herkese verirsen olacagi bu>

   eser   21.05.2009 22:32
   #1396388
6.

duygusal ergen oraeyin'in son saçmalığı.

   nebula   21.05.2009 22:33
   #1396391
7.

----- spoiler -----
ergenekon iddianamesi’nin eklerinde ilhan selçuk ve ibrahim yıldız arasında geçen telefon görüşmesi.

ilhan selçuk- bi şey söyleyecektim sana bu, o... e... diye bir çocuk var akşam.

ibrahim yıldız-akşam gazetesi.

ilhan selçuk- o, bugün böyle bir din yazısı yazmış, yani din tehlikesi üzerine, aleviler, sivas mivas okumadıysan bir göz at..

ibrahim yıldız- zeki çocuktur, zekidir ama biliyorsunuz homoseksüeldir ama zeki çocuktur.

ilhan selçuk- hı öyle imiş, öyle şeylerde, iyi şeylerde yazmıyordu falan, fakat bu yazısı iyi.
----- spoiler -----

kaynak: eser nick'li arkadaşımızın başka bi entrysinden alıntıdır.

   eser   21.05.2009 22:41 ~ 23:14
   #1396411
8.

''bir gün herkes fenerli olacak'' a inat ''eşcinsel olurum fenerli olmam'' düşüncesiyle yola çıkan zihniyetin kurduğu cümledir. yolun başlangıcı olarak fenerden kaçmak doğru ama sonu kötü. yine de abimiz bu yolda herşeyi göze almıştır. allah sonunu hayır etsin. amin.

   kaleidoscope   24.05.2009 11:14
   #1401562
9.

kendi adına konuşup, ben eşcinselim diyemeyen oray eğin'in "neden kimse eşcinsel olduğunu açıklamıyor?" veryansını.

   meme tembelyazar   24.05.2009 11:22
   #1401585
 
reklamı kapat

yazdır