bir seyi aciklayamiyorsak o sey tanriyi ispatlar

1.

dawkins'in teistlerin tanrıyı açıklamak için uyguladıkları metodu deşifre eden <bkz: bilinmezliklerin tanrısı >savını açıklayan cümledir.

bilim diye birşeyin olmadığı devirlerde yıldırım çaktığını, yağmur yağdığını gören insanlar açıklayamadığı bu durumu tanrının onları cezalandırdığına yada ödüllendirdiğine yordular. hakeza açıklayamadıkları güneşi, rüzgarı, denizlerdeki gelgiti ve aklınıza gelebilecek her türlü akıllarının almadığı şeyi de.
inandıkları tanrıları kimi zaman yıldırım tanrısı, güneş tanrısı gibi ayırdılar, kimi zamansa islam gibi hepsini tek tanrının üzerine yıktılar.

bilim geliştikçe insanlar anladı ki yıldırım öyle mikail'in eliyle falan düşmüyor. doğa yasaları var. ve bu yasalar anlaşıldıkça tanrı kavramı adım adım geri gitti.

aslında taktik hep aynıydı ve özünde "bir şeyi bilmiyorsak, izah edemiyorsak bu tanrının varlığına delildir" mantığını kullandılar.

işte bu yüzden dün yağmuru mikail yağdırıyor diyenler yağmuru izah eden doğa yasaları karşılarına dikilince başka bilinemezlere yelken açtılar.
şu an son kullandıkları done "big bang'i tanrı yarattı" savıdır.

ilerde bilim big bang'in öncesini görmeye başlarsa tanrı inancı bu kez bigbang'e sebep olan x'i tanrı yarattı" modülüne dönüşecektir.
çünkü mantık aynıdır.
birşeyi açıklayamıyorsak o şey mutlaka tanrıyı ispatlar.

bir benzeri için şunlara da bakmak lazım:
<bkz: evrim yoksa tanrı vardır>
<bkz: x yoksa tanrı vardır>
<bkz: hristiyanlık yanlışsa islam doğrudur>

   yanessar   26.05.2010 21:44
   #2073916
2.

ömer çelakıl ispatlar nasılsa 3 5 bişeyleri toplayıp.

   slaw   26.05.2010 22:05
   #2073948
3.

hurafedir. inanılmamalıdır. zira tanrıyı ** ispatlamak için mantıklı şeyler mevcuttur. ha onları görmek istemiyorsanız böyle cümleler kurabilirsiniz.

   kendini yunus zanneden kurye   26.05.2010 22:11
   #2073953
4.

allah'ın* varlığına bir şekilde inanmak isteniyorsa açıklanamayan şeylerden medet ummak yerine yarattığı mucizeleri görmek bilmek yeterli. zira bir yağmur damlası hatta küçücük bir hücre bile o'nun mucizesidir.

   abiseninyuzunenoldu   26.05.2010 22:16
   #2073960
 
reklamı kapat

yazdır