birbirimize

1.

ahmet tulgar'ın son öykü kitabının adı.


----- spoiler -----

gazete yazıları, öyküleri ve romanı ile yazı dünyamızın aykırı sesi olan ahmet tulgar, içinde yer aldığı toplumun hep kıyısında durarak gözlemlerini sürdüren bir yazar. kendi sesinin özgünlüğünü korumasının belki de en önemli nedeni bu.

birbirimize'de yer alan öykülerinde de tulgar, her zamanki gibi kıyıdan bakmayı sürdürüyor. an'ların tanığı olan bu öyküler aynı zamanda onun ne büyük bir dil ustası olduğunu da ortaya koyuyor. diliyle kendi kozasını örüyor, dil aracılığıyla dünyasını yeniden yapılandırıyor.
çağdaş edebiyatımızın gerçekten özgün olan seslerini merak edenler, ahmet tulgar'ın yazısını izleyenler için birbirimize bulunmaz ipuçlarıyla dolu bir öykü kitabı.

"lavabonun sabunluğundan aldığım sabunla ellerimi bir kez daha küvetin armatürünün altında yıkadım. ancak şimdi sevişmemizi başından sonuna, elden geldiğince, mümkün mertebe hatırlamaya çalışabilir, hatırladıklarımı bu hayattan aldıklarımın defterine kaydedebilirdim...."

----- spoiler -----

   maximumdrink   19.07.2009 14:02
   #1497836
2.

----- spoiler -----

savaş

helikopterler biz bir kayayı arkamıza alıp soyunur, üzerlerimizdekini parçalarcasına çıkarırken daha, askeri üsten çoktan havalanmış olmalıydı. omzunun üzerinden dağı aşan ilk helikopteri gördüğümde epeydir uzayan sakalllarımız birbirimizin vücudunda birçok yeri çoktan tahriş etmiş olmalıydı.

----- spoiler -----

bir kelime değil bir ikondu suratım okurken. iki nokta ve büyük s harfi. başka hangi ikonla hayran olabilirdim, hepi topu 2 cümle olan bu öyküye.

   spm   12.08.2009 03:08
   #1536022
 
reklamı kapat

görseller

yazdır