birinci intifada

1.

israil işgaline karşı israil resmi olarak israil devleti (ibranice: מדינת ישראל) (medīnat yisra’el), (arapça: دولة إسرائيل) (dawlat ısrā’īl) asya ve afrika kıtalarının kesiştiği yerde bulunmaktadır. coğrafi olarak, asya kıtasında bulunmaktadır; batısında akdeniz, kuzeyinde lübnan ve suriye, doğusunda ürdün, güneyinde ise mısır ve kızıldeniz ile çevrilidir.gazze’de başlayan kitle ayaklanması, hızla gazze, (arapça غزة ; ibranice עזה ) filistin’in güneybatısında yer alan gazze şeridinin en büyük şehri.batı şeria’ya sıçradı. intifada, sivil itaatsizlik, israil ürünlerine boykot, duvar yazıları ve yollara kurulan barikatlarla yayıldı.

fakat uluslararası arenanın dikkatini çeken, zırhlı ve silahlı israil birliklerine karşı tas atarak yapılan protesto gösterileri oldu. israil savunma güçleri, intifadaya sert karşılık verdi. pek çok filistinli sivil hayatını kaybetti. batı şeria, batısı, kuzeyi ve güneyinde israil, doğusunda ise, ürdün gölü ve ürdün ile çevrili bir bölgedir. israil, 1967 yılında gerçekleşen, 6 gün savaşlarının ardından, ürdün’e bağlı bulunan batı şeria’yı işgal etmiştir. bölgenin, birleşmiş milletler ve birçok ülke tarafından, israil işgali altında olduğu kabul edilmektedir. batı şeria, an itibari ile, meşruiyette, hiçbir devlete ait değildir.1993 yılına kadar süren çatışmalarda 1000’den fazla kişi öldü.

tüm askeri gücüne rağmen israil, işgali altında yasayan tüm filistinli nüfusun yoğun destek verdiği intifadayı bastıramadı..lübnan’dan çıkartıldıktan sonra lübnan cumhuriyeti güneybatı asya’da ve doğu akdeniz kıyısında bulunan bir ortadoğu devleti. lübnan’ın kuzey ve doğusunda suriye, güneyinde isrâil ve batısında akdeniz bulunur. lübnan cumhuriyeti, doğu akdeniz kıyısında bir arap ve ortadoğu ülkesidir. başkenti beyrut’tur. tarihteki fenike uygarlığının vatanı lübnan ve kıyılarıdır. kuzeyinde ve doğusunda suriye, güneyinde israil yer alır. yüzölçümü 10,452 km², nüfusu 3.874.050 ’dir. nüfusu %70 müslüman (şii ve sünni), %30 hıristiyan’dır .tunus’ta üslenen kuzey afrikada yer alan bir kıyı ülkesi. batıda cezayir, güneydoğuda libya, doğuda ve kuzeyde akdeniz ile çevrilidir.

tunus, akdeniz bölgesinin orta kesiminde, karşısında bulunduğuitalya yarımadası ve sicilya adası ile birlikte, doğu ve batı akdenizi birleştiren ve ayıran bir boğaz meydana getirir sardunya adasından 200 km, sicilya adasından 140 km uzaklıkta bulunan tunus, avrupa ve afrika kıtaları arasında bağlantıyı kolaylaştırır.
.filistin kurtuluş örgütü, intifadayla birlikte filistin ’davasındaki’ öncü rolünü yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. filistin ulusal konseyi, filistin kurtuluş örgütü filistin’in milli varlığını devam ettirmek ve bağımsız bir filistin devleti kurmak için kurulan teşkilat.

1964’te kudüs’te kuruldu. el-fetih, filistin halk kurtuluş cephesi ve filistin demokratik halk kurtuluş cephesi gibi filistin’in işgalden kurtulması için kurulan teşkilatları bünyesinde topladı. yüzden fazla devlet tarafından tanındı. 1979’da ankara temsilciliği açıldı. 1967’de yapılan arap-israil savaşından sonra filistin halkı üzerinde söz sahibi oldu. el
1988 yılının kasım ayında
cezayir’de toplandı. konsey, birleşmiş milletler’in 1947 yılında aldığı ve o dönemde filistinliler tarafından reddedilen 181 sayılı tavsiye kararını kabul etti. bu karar, filistin topraklarının ikiye bölünmesini ve iki ayrı devlet kurulmasını öngörüyordu. bm’nin terörizmi kınayan, israil’e 1967 savaşında (bkz. 6 gün savaşı) işgal ettiği topraklardan çekilme çağrısı yapan 242 sayılı tavsiye kararı da konsey tarafindan oylanarak kabul edildi. abd, filistin kurtuluş örgütü’yle diyaloga başladı. israil ise, fkö’yü terörist örgüt saymayı sürdürdü.

ansiklopedi turk bilgi.com

   1 a   31.05.2008 12:18 ~ 13:13
   #934164
 
reklamı kapat

yazdır