bleu

1.

üç renk üçlemesinin ilk filmi;
tür dram
yönetmen krzysztof kieslowski
senaryo agnieszka holland , slavomir ıdziak , krzysztof kieslowski , krzysztof piesiewicz , edward zebrowski
görüntü yönetmeni slawomir ıdziak
müzik zbigniew preisner
yapım 1993, fransa / polonya / isviçre , 100 dk.

oyuncular
juliette binoche (julie) , benoît régent (olivier) , florence pernel (sandrine) , charlotte very (lucille) , helene vincent (gazeteci) , philippe volter (emlakçı) , claude duneton (doktor) , hugues quester (patrice) , julie delpy (dominique)

julie, bir trafik kazasında avrupa'nın en önemli müzisyenlerinden biri olan kocasını ve kızını kaybeder. hayatını anlamlı kılan herşeyi bir anda kaybetmiş olan julie, geçmişin hayaletleriyle yaşamak yerine kendisine yeni bir yaşam kurmak zorundadır.
genç kadın, dünü bırakıp yarına bakmak isteyecek, yeniden kendi ayakları üzerinde durmaya çalışacak nihayetinde hem kendi kendisiyle; hem de geçmişten kalan, hiç söylenmemiş ve su yüzüne çıkmamış gerçeklerle yüzleşmek durumunda kalacaktır. özgürlüğe giden yol çetindir.
avrupa sinemasının en güçlü isimlerinden olan mütevefa krzysztof kieslowski'nin fransız ihtilalinin değerlerini simgeleyen ve fransız bayrağında vücut bulan ilkelere adanmış üçlemesinin birincisi, ingilizce konuşulan ülkeler dahil olmak üzere tüm dünyada ses getirdi. özgürlük, eşitlik ve kardeşlik temalı filmlerin birincisi olan mavi'yi, julliette binoche'tan soluk kesici bir solo performans olarak da okumak mümkün. filmin ritmi kadar, görüntü yönetimi de akıllardan uzun zaman çıkmayacak imgelerin kapısını açıyor.


http://www.beyazperde.com/film/1646

   tarlabasi   15.12.2006 15:04 ~ 15:05
   #144820
 
reklamı kapat

yazdır