bruce dickinson

1.

nam-ı diğer air raid siren .. canavar düdüğü . number of the beast ve powerslave , daha doğrusu samson , iron maiden ve solo albümlerindeki bütün performansı ile kasıp kavuran , 50 ' sine gelse de yıkılmayan vokalist.

   aceshigh   25.07.2006 23:11
   #17446
2.

<bkz: tears of the dragon >

   whisper   30.07.2006 22:39
   #19639
3.

önde gelen ancak ismini hatırlamadığım bir dergi tarafından yüzyılın en iyi vokali seçilmiştir ve bu ünvanı hakettiğini de, yaşına rağmen rock in rio'da gösterdiği müthiş performans ile kanıtlamıştır.

   yadigar ucanpehlivan   30.07.2006 22:47
   #19647
4.

tattooed milionare - 1990
balls to picasso - 1994
skunkworks - 1996
accident of birth - 1997
the chemmical wedding - 1998
tyranny of souls - 2005

adlı solo albümlere sahiptir bu arada . çoğu solo albümünde roy z ile çalışmıştır. ayrıca bir " anthology " dvd'si çıkacaktır bu sene .

   aceshigh   30.07.2006 22:49
   #19648
5.

deep purple'dan çok etkilenmiş olan bruce ilk grubuna 1976'da girer. grubunun adı önce paradox sonra da styx olmuştur. ancak grup çok uzun süreli olmaz, dağılır ve dickinson bir koleje yazılır.

1977'de de speed adını verdiği bir grup kurar. bu grupta bruce gitar da çalmaktadır. man on the streets adlı bir albüm yayınlarlar. bir kaç konser verirler ama bu grubun da ömrü uzun olmaz.

bu gruptan hemen sonra da shots adlı bir gruba girer. grup üyeleri onun vokalistliğine hayran kalmışlardı. barlarda konser verirler ancak yeterli ilgili göremezler. bir gün barda onu izleyen daha ünlü bir ingiliz heavy metal grubu samson'dan teklif alır ve daha büyük yerlerde çalma fırsatını kazandığı için hemen kabul eder.

samson yıllarında bruce dickinson, bruce bruce sahne adını kullanır. grupla head on ve shock tactics albümlerini yapar ve büyük turnelere çıkarlar. 1981'de verdikleri konser de live at reading '81 adıyla yayımlanır ancak bu konser dickinson'ın grupla son konseri olacaktır; çünkü paul di'anno'nun gruptan çıkarılması sonrasında steve harris kendisine teklif götürür.


ıron maiden dönemi.samson'da geçirdiği sorunlu dönemlerden sonra bruce dickinson rahatlamıştı. eski grubuyla yaşadığı bir takım sorunlar nedeniyle yazım aşamasına katılamasa da ıron maiden ile ilk albümü the number of the beast büyük bir başarı kazandırdı. sesinin gücü nedeniyle kendisine de the air raid siren lakabı takıldı. 1982'te çıkan bu albümü birer seneyle takip eden albümler piece of mind ve powerslave de aynı başarıyı devam ettirdiler. gitarist adrian smith ile birlikte bruce dickinson şarkılar yazmaya ve şarkıları steve harris'e kabul ettirmeye çalışıyorlardı. powerslave turuyla birlikte teatral sahne şovları başladı ve başrol vokalist bruce dickinson'ındı.

ancak çok yoğun giden arka arkaya konserler ve albümler grubu da yormuş ve sorunlar yaratmıştı. grubun beyni steve harris ile bruce dickinson birçok kere fikir çatışması yaşıyorlardı. örneğin bruce dickinson bir sonraki albümün tamamen akustik olması önerisini getirmiş ancak bu önerisi kabul görmemişti. bu yüzden de yeni albümde şarkı yazımına katılmadı. 1986 tarihli somewhere ın time yine de eski maiden albümlerinden farklı bir yöndeydi. bu arada bruce, the adventures of lord ıffy boatrace adlı bir roman yayınladı.

yeni albüm hazırlıkları devam ederken bruce dickinson bir yandan çok başarılı olduğu eskrim sporuna da devam ediyordu. ingiltere'de kendi dalında 7.ciliğe kadar çıkmıştı. 1988'de seventh son of a seventh son albümü yayınlandı. bruce albüm konusunda çok heyecanlıydı çünkü tek bir konuya odaklanmıştı; kehanet.

1989'da elm sokağı kabusu 5 filmi için arkadaşı janick gers'in katkısıyle bring your daughter... to the slaughter şarkısını yazdı. bu şarkının etkisiyle de ıron maiden tarzından farklı, samson dönemlerindeki hard rock tarzına yakın bir solo albüm üzerinde çalışmaya başladı. 1990'da 'tattooed millionare' albümü yayınlandı. büyük bir turne ve hit single'lar çıkararak bruce dickinson'ın solo olarak da başarılı olabileceğini gösterdi.

bu sırada adrian smith anlaşmazlıklar nedeniyle ıron maiden'dan ayrılınca yerine bruce'un solo albümünde çalıştı janick gers gruba girdi. yeni albüm no prayer for the dying de 1990'da yayınlandı. bruce bu albümden hiç memnun kalmadı çünkü steve harris, güçlü, keyboardlarla desteklenmiş ve epik konular anlatan şarkılar değil ıron maiden'ın ilk dönemki basit tarzına dönmek istemişti. bu bruce'a göre büyük bir geri adımdı. albüm mobil stüdyoda kaydedilip yayınlanmıştı.

1992'de bruce dickinson ikinci romanı the missionary positionı yayınladı. bu arada fear of the dark albümü de yayınlandı. bir yandan albümün turnesi devam ederken bir yandan da bruce dickinson solo albümleri için çalışıyordu. bruce dickinson kendine vakit ayırmadağı düşüncesiyle 1993'te gruptan ayrılma kararı verdi.


solo yılları [değiştir]ikinci solo albümü için yaptığı çalışmaları beğenmeyen bruce dickinson, gitarist roy z'den yardım istedi ve uzun süreli müzikal bir birliktelik başladı. yeniden yapılan kayıtlardan sonra balls to picasso albümü yayınladı.

zaman kaybetmeden yeni albümü için çalışmaya başlayan bruce dickison, yanına yepyeni müzisyenler alarak önce 1995'te bir konser albümü olan alive ın studio a ve 1996'da yepyeni bir albüm skunkworksü çıkardı. zamana uygun olarak albümde daha grunge ve daha kısa şarkılar ve sololar bulunuyordu.

bruce dickinson yeni albümünün daha heavy metal olmasını istediği için roy z ile tekrar ortaklık kurdu ve 1997'de accident of birth albümü yayınladı. eski maiden gitarist adrian smith de albümde ve turnede dickinson'a eşlik etti ve albüm herkes tarafından çok beğenildi. bir sene sonra aynı ekiple the chemical wedding yayınlandı ve daha da büyük bir başarı kazandı. 1999'da scream for me brazil adlı konser albümü de yayınlandı.

2001'de bir best of albümü yayınlandı. 2 cd'lik bu albümün 2. cd'sinde yayınlanmamış, akustik ve eski bruce dickinson şarkıları bulunmaktaydı. bu arada iyi de bir pilot olan bruce dickinson, discovery channel'da uçaklarla ilgili bir belgesel olan flying heavy metal adlı programı da sunmuştur. 2005'te yine roy z ile birlikte tyranny of souls adlı solo albümü çıktı. 2006'da da konser görüntüleri ve samson da dahil olmak üzere eski görüntülerinin bulunduğu anthology adlı dvd'yi yayınladı.


2. ıron maiden dönemi [değiştir]ıron maiden, bruce'suz albümlerinde eski başarılarını yakalayamamıştı. vokalist blaze bayley'in gruptan ayrılmasından sonra bruce dickinson'a teklif götürüldü. dickinson da eski grubuyla birlikte olmayı çok istiyordu. 1999'da eski gitarist adrian smith ile birlikte gruba döndüler. yazım aşamasına da katıldığı brave new world (2000), dance of death (2003) ve a matter of life and death (2006) albümlerini yayınladılar. rock ın rio (2002) ve death on the road (2005) adlı iki tane de konser albümünde vokal yapmıştır.

   soulfly   23.03.2007 00:10
   #279755
6.

çığlık atarak seyirciyi gaza getirme üstadı.

   iron_maiden_fan   19.04.2007 17:55
   #334973
7.

gözümüzün önüne hala taytı,kahkülü,beyaz spor ayakkabısı ve tek ayağı kolonda şarkı söylemesiyle gelen yüzyılın sesine sahip insan.

   git basimdan   01.06.2007 21:43
   #441650
8.

scream for me istanbulu diyeceği günü sabırsızla beklediğimiz, dünya üzerinde saygı duyulası insanlardan.

   eddie   17.12.2007 06:18
   #774338
9.

nationla geographic kanalında yayınlanan bir belgesel için devasa bir yolcu uçağını test etmiş pilot.

aynı zamanda iron maiden gibi bir heavy-metal grubunda solist olması onu dünyanın en ünlü ve en sevilen pilotu yapmış oluyor.

   infinitedreams   27.12.2007 15:57
   #789167
10.

pilotluk da yapan (hobi olarak sanırım) müzik insanı, the trooper.

   stoltz   10.07.2008 11:27
   #970689
11.

bruce dickinson (d. 7 ağustos 1958, ingiltere) ıron maiden’ın vokalistidir ve solo albümler de yapmaktadır. güçlü sesi ile dünyanın en önemli heavy metal vokallerinden biri olarak görülmektedir.

deep purple’dan çok etkilenmiş olan bruce ilk grubuna 1976’da girer. grubunun adı önce paradox sonra da styx olmuştur. ancak grup çok uzun süreli olmaz, dağılır ve dickinson bir koleje yazılır.

1977’de de speed adını verdiği bir grup kurar. bu grupta bruce gitar da çalmaktadır. man on the streets adlı bir albüm yayınlarlar. bir kaç konser verirler ama bu grubun da ömrü uzun olmaz.

bu gruptan hemen sonra da shots adlı bir gruba girer. grup üyeleri onun vokalistliğine hayran kalmışlardı. barlarda konser verirler ancak yeterli ilgili göremezler. bir gün barda onu izleyen daha ünlü bir ingiliz heavy metal grubu samson’dan teklif alır ve daha büyük yerlerde çalma fırsatını kazandığı için hemen kabul eder.

samson yıllarında bruce dickinson, bruce bruce sahne adını kullanır. grupla head on ve shock tactics albümlerini yapar ve büyük turnelere çıkarlar. 1981’de verdikleri konser de live at reading ‘81 adıyla yayımlanır ancak bu konser dickinson’ın grupla son konseri olacaktır; çünkü paul di’anno’nun gruptan çıkarılması sonrasında steve harris kendisine teklif götürür.


ıron maiden dönemi samson’da geçirdiği sorunlu dönemlerden sonra bruce dickinson rahatlamıştı. eski grubuyla yaşadığı bir takım sorunlar nedeniyle yazım aşamasına katılamasa da ıron maiden ile ilk albümü the number of the beast büyük bir başarı kazandırdı. sesinin gücü nedeniyle kendisine de the air raid siren lakabı takıldı. 1982’te çıkan bu albümü birer seneyle takip eden albümler piece of mind ve powerslave de aynı başarıyı devam ettirdiler. gitarist adrian smith ile birlikte bruce dickinson şarkılar yazmaya ve şarkıları steve harris’e kabul ettirmeye çalışıyorlardı. powerslave turuyla birlikte teatral sahne şovları başladı ve başrol vokalist bruce dickinson’ındı.

ancak çok yoğun giden arka arkaya konserler ve albümler grubu da yormuş ve sorunlar yaratmıştı. grubun beyni steve harris ile bruce dickinson birçok kere fikir çatışması yaşıyorlardı. örneğin bruce dickinson bir sonraki albümün tamamen akustik olması önerisini getirmiş ancak bu önerisi kabul görmemişti. bu yüzden de yeni albümde şarkı yazımına katılmadı. 1986 tarihli somewhere ın time yine de eski maiden albümlerinden farklı bir yöndeydi. bu arada bruce, the adventures of lord ıffy boatrace adlı bir roman yayınladı.

yeni albüm hazırlıkları devam ederken bruce dickinson bir yandan çok başarılı olduğu eskrim sporuna da devam ediyordu. ingiltere’de kendi dalında 7.ciliğe kadar çıkmıştı. 1988’de seventh son of a seventh son albümü yayınlandı. bruce albüm konusunda çok heyecanlıydı çünkü tek bir konuya odaklanmıştı; kehanet.

1989’da elm sokağı kabusu 5 filmi için arkadaşı janick gers’in katkısıyle bring your daughter… to the slaughter şarkısını yazdı. bu şarkının etkisiyle de ıron maiden tarzından farklı, samson dönemlerindeki hard rock tarzına yakın bir solo albüm üzerinde çalışmaya başladı. 1990’da ‘tattooed millionare’ albümü yayınlandı. büyük bir turne ve hit single’lar çıkararak bruce dickinson’ın solo olarak da başarılı olabileceğini gösterdi.

bu sırada adrian smith anlaşmazlıklar nedeniyle ıron maiden’dan ayrılınca yerine bruce’un solo albümünde çalıştı janick gers gruba girdi. yeni albüm no prayer for the dying de 1990’da yayınlandı. bruce bu albümden hiç memnun kalmadı çünkü steve harris, güçlü, keyboardlarla desteklenmiş ve epik konular anlatan şarkılar değil ıron maiden’ın ilk dönemki basit tarzına dönmek istemişti. bu bruce’a göre büyük bir geri adımdı. albüm mobil stüdyoda kaydedilip yayınlanmıştı.

1992’de bruce dickinson ikinci romanı the missionary positionı yayınladı. bu arada fear of the dark albümü de yayınlandı. bir yandan albümün turnesi devam ederken bir yandan da bruce dickinson solo albümleri için çalışıyordu. bruce dickinson kendine vakit ayırmadağı düşüncesiyle 1993’te gruptan ayrılma kararı verdi.


solo yılları [değiştir]ikinci solo albümü için yaptığı çalışmaları beğenmeyen bruce dickinson, gitarist roy z’den yardım istedi ve uzun süreli müzikal bir birliktelik başladı. yeniden yapılan kayıtlardan sonra balls to picasso albümü yayınladı.

zaman kaybetmeden yeni albümü için çalışmaya başlayan bruce dickison, yanına yepyeni müzisyenler alarak önce 1995’te bir konser albümü olan alive ın studio a ve 1996’da yepyeni bir albüm skunkworksü çıkardı. zamana uygun olarak albümde daha grunge ve daha kısa şarkılar ve sololar bulunuyordu.

bruce dickinson yeni albümünün daha heavy metal olmasını istediği için roy z ile tekrar ortaklık kurdu ve 1997’de accident of birth albümü yayınladı. eski maiden gitarist adrian smith de albümde ve turnede dickinson’a eşlik etti ve albüm herkes tarafından çok beğenildi. bir sene sonra aynı ekiple the chemical wedding yayınlandı ve daha da büyük bir başarı kazandı. 1999’da scream for me brazil adlı konser albümü de yayınlandı.

2001’de bir best of albümü yayınlandı. 2 cd’lik bu albümün 2. cd’sinde yayınlanmamış, akustik ve eski bruce dickinson şarkıları bulunmaktaydı. bu arada iyi de bir pilot olan bruce dickinson, discovery channel’da uçaklarla ilgili bir belgesel olan flying heavy metal adlı programı da sunmuştur. 2005’te yine roy z ile birlikte tyranny of souls adlı solo albümü çıktı. 2006’da da konser görüntüleri ve samson da dahil olmak üzere eski görüntülerinin bulunduğu anthology adlı dvd’yi yayınladı.ayrıca 2006 ağustos-eylül dönemindede ıron maiden’daki arkadaşlarıyla beraber «a matter of life and death» albümü yayınlandı.

   slytanic   15.10.2008 20:46
   #1056956
12.

ünlü bir ingiliz eskrimci

   kaanla_zayiflama   04.11.2008 15:02
   #1076484
 
reklamı kapat

yazdır