bulasik makinasi ve kirec onleyici ikilemi

1.

yıllardır makinelerin ağzına sıçıyorsunuz kireç önleyici kullanmayarak. öğretemediler mi size türkiye'de sular kireçli. kireçli bizim sular. haritası vardı bi ara.

şimdi sözlüğümüzün matematik işlerine bakan logaritmik bi şeyli yazardan affını isteyerek size bulaşık makinesi ve kireç önleyici arasındaki ikilemi çözmenizi sağlayacağım.

ekseriyetle kireç önceliyi kullandığınızı düşünün. bunlar ne sıklıkla kullanılıyor bilmiyorum ama fiyatları halk* dediğimiz topluluk için az değil. kullandın hadi kireç önleyicini. makine kaç yıl gitti. 20 yıl. bu kireç önleyiciler 20 lira falan diyelim. ayda da 4 kere kullandığımızı düşünelim. ordan 0'ları alırız burdan pi'ye 3 desek hımm... ya işte ayda 20 liralık kireç önleyici kullandın diyelim. bu 20 yılda yapar 4800 lira. tabii bunlar hep ceteris paribus. kimse gelmesin bana öyle iş mi olur diye. baştan dedim ben ceteris paribus.

yaa...

sen 4800 lirayı kenara koysan. kireç önleyici kullanmasan da zaten makine gider bi 10 yıl. yani 2400 lira. bugün gidip 2400 liraya yeni makine alınır mı? alınır. 20 yıl performansı gitgide düşen bir makineye mi sahip olmak istersin? yeni makinenin performansına mı?

bunlar aslında çok basit şeyler de düşünmek gerek. almayın kireç önleyici falan. kenara koyun. hem o parayla öküz alırık.

   cool man with a beard   15.01.2011 04:07 ~ 04:16
   #2278056
 
reklamı kapat

yazdır