burdur un tarihi ve turistik yerleri

1.

antik kentler
burdur'a 30 km. ağlasun 7 km. uzaklıktadır. bugün kalıntıları hala ayakta olan ve belçikalı bir ekip tarafından kazısı yapılan antik şehir, m.s ıı. yy.da en parlak dönemini yaşamıştır. burdur'a 45 km. uzaklıkta bulunan bucak ilçesinin 25 km. doğusundaki çamlık köyü'ndedir. en parlak dönemini m.s. ıı yy.da yaşayan cremna antik kenti bir psidya şehridir. roma çağı'na ait eserler hala ayaktadır. akropol (yukarı şehir) kısmında forum (meydan), bazilika (mahkeme salonu) kilise elsodra (kemerli yapısı) ve kütüphane yapısı vardır. bu binada yapılan kazılar sonunda içinden 9 adet mermer tanrı heykeli ortaya çıkarılmıştır. bunlar burdur müzesinde sergilenmektedir. il merkezine 108 km. uzaklıkta bulunan gölhisar ilçesinin batısında bulunan üç tepe kurulu olan cibyra antik kenti oineanda balbura, bubon (ibecik) antik şehirlerinin birleşerek meydana getirdikleri tedropolis'in başkentidir. cibyra'da ayakta kalan başlıca yapılar; stadyum, aşağı ve yukarı agora, belediye meclis salonu, tiyatro, mezarlılar ve anıtsal su yoludur. burdur'a 24 km. uzaklıkta bulunan hacılar köyündedir. göçebelikten yerleşik hayata geçen ve evlerinin bahçe duvarlarını yapan, yiyecek ve içeceklerini saklamak için kaplar yapan ilk insanların burada bıraktıkları kalıntılar dünya arkeolojisi açısından çok önemlidir. kazılarda başlıca üç çağ tespit edilmiştir. bu dönemlere ait çıkarılan eserler burdur müzesi'nde sergilenmektedir. burdura 15 km. uzaklıkta kuruçay köyü sınırları içinde prehistorik bir höyüktür.

tarihi eserler
şehir merkezinde pazar mahallesinde bir tepe üzerinde yer alan ulu cami felekküddin dündar bey tarafından 1294 yılında yaptırılmıştır. bucak ilçesinin 7 km. batısına düşen incirdere köyündedir. anadolu selçuklu sultanlarından gıyaseddin keyhüsrev bin keykubad tarafından 13. yy.da yaptırılmıştır. hanın en dikkat çeken tarafı oldukça büyük ve sade olan kitabeli giriş kapısıdır. bucak ilçesi susuz köyündedir. anadolu selçuklu devri 13. yy. kervansaraylarındandır. ipek yolu üzerinde bulunur. kareye yakın dikdörtgen planlı hanı en çok göze batan yeri batı cephesindeki giriş kapısındadır.

tarihi konaklar
il merkezindeki sivil osmanlı mimarisini yansıtan taşoda, çelikbaş, baki bey ve mısırlı konakları görülmeye değer güzelliktedir.

milli parklar ve korunan alanlar
sütçüler sığla ormanı

mağaralar
il sınırlarındaki insuyu mağarası önemli bir turizm değeridir.

insuyu mağarası

göller
şehir merkezine 4 km. uzaklıktadır. burdur gölü tektonik bir göldür. dünyada nesli tükenmekte olan "dikkuyruk" ördeklerinin % 70'ine ev sahipliği yapmaktadır. endemik kuş türlerinin barınma alanı olan burdur gölü uluslararası öneme sahip bir sulak alandır. 85 kuş türü yaşar. türkiye'nin en temiz ve derin gölüdür. suyunun temizliği ve berraklığı ile burdur'un en güzel mesire yeridir. aksu çayı üzerindeki baraj bucak ilçesine 35 km uzaklıktadır. bölgenin enerji ve sulama ihtiyacını karşılamanın ötesinde doğal güzellikleri ile mesire yeri olarak ilgi görmektedir.

kuş gözlem alanı
çorak gölü kuş alanı,solda gölü kuş alanı,karataş gölü kuş alanı,varışlı gölü kuş alanı ve burdur gölü kuş alanı burdur ili sınırları içinde bulunmaktadır.

   nicholai alexandrovic hel   27.11.2008 04:24
   #1096598
 
reklamı kapat

yazdır