butun asiri dincileri muhafazakar sanmak

1.

evet günümüz türkiye'sinin sorunlarından biri de budur. krizleri, ergenekonu bi kenera koyup bu konuya değinmekte fayda görüyorum.

öncelikle "muhafazakârlık nedir?" sorusunun yanıtını bulmak lazım.

kısa tanımı ile muhafazakârlık; gelenek-göreneklere bağlı kalınarak bireysel özgürlük, halkın egemenliği, eşitlik gibi kavramların karşısında duran ve insanların yıllardan beri süregelen olağan davranışlarının en doğru yaklaşım olduğunu savunan görüştür. yine bu görüşte dinin toplumdaki yeri büyüktür.

aşırı dincilik ise dini bütün toplumsal-sosyal olayların ölçütü olarak görerek bütün akılcı yaklaşımları reddetmektir. bi nevi faşizmdir.

şimdi bilip bilmeden bu ikisini bağdaştırınca ortaya bildiğimiz düğün çorbası gibi bişey çıkmakta. ama neden okumuyoruz bunları, neden bilmiyoruz ya da bilmesek de neden bişeylere iyi tarafından bakmaya çalışmıyoruz? neden din olgusunun muhafazakârlıkla olan ilişkisini yobazlığa bağlıyoruz?

ben vereyim cevabını, "çünkü başka görüşlerin bizim görüşümüzden üstün olabileceği fikrini henüz kafamıza yerleştiremedik". kendimizin yanlış olduğunu kendimize yediremiyoruz. iğneyi kendimize batıramıyoruz.

hala birilerinin inandığı değerlere laf atıyoruz. birilerinin bütün kalbiyle inandığı şeylere "1500 sene önce atılan yalanlar" diyebilecek kadar dar beyinliyiz. görüşleri, fikirleri nedir bilmem, umrumda da değil ama birilerinin inandığı değerlere "yalan, zırva" deyip savunanları da "aşırı dinci lan bunlar!" diye fişleyerek de hiçbir yere varılmaz.

ayrıca şuna bakmak da zihni açar: #1248526

   afgan   04.04.2009 12:53 ~ 12:58
   #1296354
2.

laiklikten bahseden herkesi dinsiz , din düsmanı sanmakla aynı orantıdadır.. birinin sonunda atatürke saldırırlar , diğerinin sonunda muhammed ve türevlerine.

   salt okunur   04.04.2009 12:56 ~ 12:58
   #1296355
 
reklamı kapat

yazdır