byzantion

1.

byzantion, (yunanca: Βυζάντιον, latince: byzantium, modern byzanz, türkçe: istanbul), rusça: Царьград), antik yunanistan'da bugünkü topkapı sarayı'nın bulunduğu bölgede, boğaz'ın güneybatı girişinde, haliç ve marmara denizi'nin arasında tarihi yarımadanın doğu ucunda kurulmuş bir şehirdi. efsaneye göre megara, argos, korinth'den gelen kolonici dor yunanlılar tarafından m.ö. 667'de kurulmuş ve adını kral byzas veya byzantas (yunanaca: Βύζας or Βύζαντας)'tan almıştır.

"byzantion", bugünkü istanbul şehrinin kent olarak ilk atası sayılır.

"byzantium", orjinal adı "byzantion" olan antik şehrin adının latinceleştirilmiş halidir.

daha sonraki dönemde şehir stratejik konumundan ötürü, önce nova roma olarak roma imparatorluğu'nun, sonra da konstantinopolis olarak doğu roma imparatorluğu'nun ve son olarak da osmanlı imparatorluğu'nun başkenti olmuştur. osmanlılarca başkentleri stambul, islambol, konstantiniyye, dersaadet v.b. anılmıştır. türkiye cumhuriyeti'nce şehir 1930 yılından beri resmi olarak istanbul diye adlandırılmaktadır.

   ghostrider   25.03.2007 23:54
   #284988
2.

byzantion, bugünkü istanbul şehrinin kent olarak ilk atası sayılır.

byzantium, orjinal adı "byzantion" olan antik şehrin adının 1. yüzyılda romalılar tarafından latinceleştirilmiş halidir.

augusta antonina, istanbul'un 3. yüzyılda roma imparatoru septimius severus tarafından konulmuş kısa süreli adıdır.

nova roma, istanbul'un 330'da imparator ı. konstantin tarafından roma imparatorluğu'nun başkenti ilan edildiğinde konulmuş kısa süreli adıdır. nova roma imparatorun ölümünden sonra konstantinopolis'e dönüşmüş, böylelikle de byzantion adının kullanımı kaybolmuştur.

byzantion'un trakçadan gelme adı, daha sonra yunanlılarca efsaneleştirilerek megaralı kahraman byzas'a atfedilmiştir. böylece byzantion'un kökleri efsanelerle özleşmiştir. geleneksel bir efsane, megara (atina'nın yanıda bir antik yunan şehridir.)'lı byzas'ın byzantion'un bulunduğu yeri ege denizi'nde kuzeydoğu yönünde yelken açarken bulduğunu söyler. byzas delphi'de bir müneccime danışarak, yeni şehrini nereye kurması gerektiğini sormuştur. müneccim ona "körlerin karşısına" cevabını vermiştir. o zaman byzas bunun ne anlama geldiğini anlayamamıştır. ancak gemileriyle boğaz'a gelince müneccimin dediklerinin ne anlama geldiğini kavrayabilmiştir. boğaz'ın asya kıyısında kalkedon adında bir yunan şehri vardır. byzas kalkedon şehrindekilerin bahsedilen "körler" olduğunu düşünmüştür; çünkü kendilerinden yarım mil uzaklıktaki muhteşem konumdaki seçkin toprakları fark edememişlerdir. byzas şehrini bu seçkin olarak adlandırdığı topraklara kurar, ve ondan sonra şehrin adı şerefine "byzantion" olarak adlandırılır.

   witchorexia nervosa   31.12.2007 02:47
   #795281
 
reklamı kapat

yazdır