carsafli kadin

1.

atatürk ün giyilmesini uygun bulmadığı halde hala günümüzde ki bazı kadınların ısrarla giydiği düzene ve modernliğe aykırı kadınların giydiği kapkara kumaştan birşeyler. küçükken görünce annemin arkasına saklanıp öcü diye bağırıp ağladığım kadınlardır.

   bayanx   14.08.2007 13:02
   #609580
2.

sayesinde dini degerlerin ozne oldugu konularda bile milli bir kahramanin referans alinabildigini gormemize vesile olmus kadinlardir. ataturk uygun bulmamasina ragmen nasil olmus da bunlardan biriyle hayatini birlestirmis o da ayri bir merak konusudur. kaldı ki toplumu bu denli onlar-biz ayrimina surukleyecek beyanlardan kacinilmalidir zira carsafli kadinin cocugunun da karsidan gelen saclari acik biri gormesi uzerine annesinin carsafinin altina "amanin seytan" diye girmesi gibi bir seydir carsafli kadindan ninja diye korkmak.

   dolmus soforu   14.08.2007 13:16
   #609611
3.

tasvip etmesem de eski türk filimlerinde ki çarşaflı kadınları pek şık buluyorum. şimdiler de zerafetten eser yok kabul ama ellerinde şemsiyeler rengarenk çarşaflar ve dantelli peçelerle ellerinde medilleri savura savura edalı edalı yürüyen hatunları düşününce pek bi hoş duruyor sanki*
ahmet özhanla göz süzüşmeler, sandalla tur atmalar, üsküdara gider iken aldıda bir yağmuuuuur....

   ruya   14.08.2007 13:22
   #609626
4.

turkiye cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti oldugu surece varliklari, hayat tarzlari devlet guvencesinde olan kadinlardir. memleketin her hangi bir yerinde ayni kare icerisinde mini etekli tiki kizla bulusabilmesidir belki bizi ozgun kilan.

<bkz: hosgoru>
<bkz: saygi>
<bkz: empati>

   dolmus soforu   14.08.2007 13:22 ~ 13:24
   #609627
5.

45 derecede onu giyen, bayılsa yerden kaldırılmaması gereken kadındır. ninjadır.

   leif erikson   14.08.2007 13:34 ~ 09.12.2007 20:25
   #609644
6.

çarşaflı kadın, kendine özgü giyinen kadındır. mimsiz medeniyetin insanlık onuruna göre kimsenin giyim, kuşamına karışılmaması gereklidir.

çarşaf bir şekilde moda olsa; orda, burda atıp tutanlar; çarşaf modasına uymaya başlarlar. moda adına çarşafla gezerler ve bunada modernizm derler. ama allah rızası için çarşafa giren kadınlara utanmadan ninja diyorlar.


<bkz: hayvanlar çıplak gezer.>

insanlar o kadar çok hayvanlara özeniyorlarki, yakında bizlerde sanırım çıplak gezmeye başlıyacağız. tabi moda sektörü buna izin verirse.

   maskelim   14.08.2007 14:59
   #609779
7.

<bkz: ninja>

   yasakani   14.08.2007 15:04
   #609793
8.

fikirlere,yaşam şekillerine saygılı olduğunu ve demokratik olduğunu iddia eden bir ülkede olması muhtemel bir tarzdır.*

insanların giyimi bizi rahatsız edecekse eğer,çok eleştirdiğmiz irandan farkımız kalmayacaktır.bir insana da zorla çıkar şunu,diyemezsiniz zorla kapatamadığınız gibi.

   mormohikan   14.08.2007 15:05
   #609794
9.

"biz alışmışız demokrasiyi kıyafette aramaya.çarşaf giymiş veya giymemiş kime ne? öyle kadınlar var nerdeyse bir şey giymiyorlar. çarşaflı kadınlar onlara bir şey diyor mu? herkes istediğini giymekte özgürdür. sen istediğin gibi dolaş kuzum!" dedirten ve kıyafetin demokrasi göstergesi sayılan hede.

   gugudali   14.08.2007 15:09 ~ 15:10
   #609798
10.

kuşkusuz rahatsız bir durumdur. giyimde rahatı tercih edenler tarafından hayretle karşılanır. yaz da olsa kış da olsa ne demektir gözleri elleri bile kara bir örtünün arkasında saklamak. hareketler kısıtlanır, gülecek olsa tebessümünü yansıtamaz, ağlayacak olsa ne derdin var diye sorulamaz.

dışarıdan ürkütücü bir görüntüye de sahiptir zira gece birden bire karşıma çıksa korkmam diye cesaret nidaları atamayacagım kusuruma bakılmasın.

ama yine de herkesinki gibi o da bir tercihtir. tasvipsiz saygılar.

   mileydi   14.08.2007 15:13 ~ 15:14
   #609804
11.

demokratik, sosyal, laik bir hukuk devleti denilen türkiye cumhuriyetinde kesinlikle hor görülmemesi gereken insan. abartı olabilir giyiniş şekilleri fakat onlar da bu ülkenin bir rengi.

espri mahiyetinde olursa; belki gotik takılmak istiyor olabilirler.

   delikli masrafa   14.08.2007 15:16
   #609808
12.

bu oyunlara millet olarak çok kolay kandığımızın, konu altında saklananlara duyarlılığımızın sıfır oluşunun, ne kadar kabul etmek istemesek de insanlara saygı kavramını (açık ya da kapalı farketmez) çabuk unuttuğumuzun ve nedendir bilinmez; bu konular hakkında herkesin yapacağı bir yorumunun olmasının, bu ülke insanlarına karşı oynanan bu oyunların kimse tarafından farkedilmemesi gibi birçok problemin, sözlükte dahi kendini açık ettiği yorumlara sebep olan giyim anlayışıdır.

türkiye cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan, dil,din,ırk, ayrımı yapılmaksızın herkes türktür ve kardeştir.
*bunu bozmaya çalışanlara bu şekilde saldırmayı öğrendiğimiz gün problemler çözüme ulaşacaktır.

   pit   14.08.2007 15:20
   #609819
13.

kimini korkutur kimini ürkütür kimini rahatsız eder bir durumdur.

demokrasiden bahsedenlerin niyeyse katlanamadığı bir durumdur.herkes dinini kendince yaşar değil mi?biraz saygı...cehalet midir değil midir,onu sorgulamak bizim haddimize değildir.herkes özgürdür.

*

   mormohikan   14.08.2007 15:21 ~ 15:23
   #609821
14.

orta okul yıllarında bir gün eve dönerken gözümün önünde çarşaflı bir kadına araba çarpmıştır.araba çarpınca savrulan kadının çarşaflar fora olmuştur.içindeki kırmızı mini ve ayrıca deri etek insanların yardım ederken tereddüte düşmesine neden olmuştur gözlemlediğim ve hatırladığım kadarıyla.çocuk aklımla uzun zaman düşünmüşümdür bu ablaceğiz neden böyle içi dışı bir değil,ben gördüğüme mi inansam? inanmasam mı? napsam diye...mevlana ne güzel demiştir "ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol" diye...

   mormaymun   14.08.2007 15:25 ~ 15:27
   #609833
15.

insan.

#512122

   zyucel   14.08.2007 15:28
   #609842
16.

m. kemal'in uygun bulmadığı bi giyim tarzıy mış. giyen kendisine uygun bulduktan sanra ona ne. *

   maskelim   14.08.2007 15:30
   #609850
17.

siyah çarşafla kapanmanın dershanedeki tarih hocalarımdan biri şöyle anlatmıştı ... *

bütün büyük inlerin ve felaketlerin arap yarım adasına geldiğini hepmiz biliyoruz .. son peygamber hazreti muhammet * arap kavmine öncülük etmiş bunun nedeni ise araplarda artık yolundan cıkan ahlaki degerleri tekrardan kazandırmak oldugu söylenir. peygamberimiz gelmeden öne araplarda oğlancılık sokak ortasında hacet giderme sokak ortasında tecavüz gibi şeyler ayyuka çıkmıs . arap hayat kadınları artık evlerini belli etmek üzere evlerinin penceresine kırmızı bir paçavra asar olmuşlar.. bu parcavraların oldugu evler herkez tarafından bilinmektydi ...

kapanma konusu ise yolundan cıkan arap kavmi içinde ayrımlar yapılması için yapılmış olgudur .. şöyleki . geceleri arap kadınları hacetlerini yapmak için ellerinde bir ateş peşpeşe gider bunların içine gayet tabi arap hayat kadınlarıda bulunmaktadır . zamanın arap tecevuzculari gece karanlıgını lehlerine kullanıp hacet gidermeye kadınların bir kaçını kaçırır tecevuz ettikten sonra geri bırakılardı .. halk ta bundan oldukce şikyetçi idi...

birgün hz muhammetin ümmettinden bir adam peygamber efendimizin karşısına gecip karısının aksam tacavuze uradıgını müslüman kadınları bu tecavuzulerden nasıl kurtaracagını sorar * peygamber efendimiz . hanımlarınız hacete giderken bereber gönderin bol ve siyah çarşaflarla sarınsın demiştir . amacı siyah carsafla gece karanlıgından yararlanmak kimseye gozukmeden , bollugu ile hem vucut hatlarını belli etmeden hemde namahrem yerlerinin gozukmasını enellemekti. *


vel hasıl kelam .. carsaflı kandınları gorduke hep bu aklıma gelir .. bunun neden hala sure geldigini merak ederim ...

   dartagnan   14.08.2007 15:33
   #609858
18.

27- ey iman edenler! kendinize ait olmayan evlere, binalara, onların sahipleriyle tanışma sağlayıp izinlerin almadan ve kendilerine allah’ın selâmı ile salâm vermeden girmeyin. böyle yapmanız, hakkınızda hayırlı ve münasip olandır. olur ki düşünür, hikmetini anlar ve ona göre davranırsınız.

28- şayet o anda o evde, binada kimseyi bulamazsanız, herhangi bir şekilde size izin verilinceye kadar oraya girmeyin. eğer size “müsait değiliz, liften dönün!” denecek olursa, geri dönün. bu, sizin için daha nezih, daha münasip bir davranıştır. allah bütün yaptıklarınızı hakkıyla bilendir.

29- ev olarak kullanılmayıp içlerinde oturulmayan, fakat (kamuya açık mahiyette olup) kendilerinden faydalanma hakkınız bulunan binalara izinsiz girmenizde mahzur yoktur. ama unutmayın ki, allah açık-kapalı bütün davranışlarınızı, açığa vurduğunuz veya gizli tuttuğunuz bütün düşünce ve niyetlerinizi bilmektedir.

30- mü’min erkeklere söyle: (kendilerine nikâh düşen kadınlar ve başka erkelerin avret yerleri gibi, bakmaları haram manzaralar karşısında) bakışlarını kıssınlar ve mahrem yerlerini açmaktan ve gayrı-ı meşrû ilişkilerden korusunlar. böyle yapmaları, kendileri için en nezih ve en uygun davranış şeklidir. muhakkak ki allah, onların her davranışlarından, yaptıkları her hareketten hakkıyla haberdardır.

bir hadis meali: “namahreme ilk bakış sana ait olup, sorumluluğu yoktur. ama ikincisi yani bakışı devam ettirmen senin aleyhindedir.” bakmanın caiz olduğu yerlerden biri: evlenme niyetiyle birbirini görme sırasında olur. erkeğin örtmesi farz olan yeri, göbeği ile diz kapağı arasıdır. kadınınki ise, elleri ve yüzü hariç, baştan aşağı bütün vücududur. şafîî gibi birçok müçtehide göre yüzü de örtünme yerine dahildir.

31- mü’min kadınlara da de ki: onlar da (bakmaları haram manzaralar karşısında) bakışlarını kıssınlar ve mahrem yerleri gayr-ı meşrû ilişkilerden korusunlar; mecburen görünen kısımlar müstesna olmak üzere güzelliklerini ve süslerini teşhir etmesinler ve başörtülerini göğüslerinin üzerine kadar indirsinler. güzelliklerini ve süslerini kocaları, babaları (dedeleri, amcaları ve dayıları) kocalarının babaları, öz oğulları, üvey (ve süt) oğulları, (öz, üvey ve süt torunları), (öz, süt ve üvey) erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, müslüman kadınlar ve (hizmetçiler gibi) bir arada bulundukları karakterli kadınlar, ellerinin altında bulunan cariyeler, erkek hizmetçi veya kölelerinden artık kadınlara ihtiyaç duymayanlar ve henüz kadınlıktan ve kadınların mahrem yerlerinden habersiz çocuklar dışında kimseye göstermesinler. saklı güzelliklerine, süslerine ve cazibelerine dikkat çekecek ve erkeklerde arzu uyandıracak şekilde davranmasın ve dışarıda dolaşmasınlar. ey mü’minler, hepiniz tek bir kalb gibi ve cemaat şuuru içinde tevbe edip allah’a yönelin ki, kurtuluşa eresiniz.


zinetlerden maksat, ya kolye, küpe, bilezik gibi zinetlerin yerleri yahut bizzat zinet eşyalarıdır. birinci görüş daha ağır basar. örtülecek yerlerden istisna el, yüz ve ayaklardır. yüz ile ayakların örtülmesinin farz olduğunu söyleyen âlimler de vardır. *nur suresi. * *

   zyucel   14.08.2007 15:44 ~ 26.08.2007 19:19
   #609884
19.

nedendir bilmem ben küçüklüğümden beri siyah çarşaf giyinen kadınları ninja kaplumbağalardaki şıreydır'ın adamları vardı ya hani ninjalar işte ölünce enteresan bi şekilde ortadan kayboluyolardı hah işte onlara benzetiyorum.

   saigon   14.08.2007 15:50 ~ 15:59
   #609894
20.

insanların giyim tarzları*, anında onlarla ilgili karakter tahlili yaptırtıyor, şak diye hemen etiket yapıştırtıyor.

birileri istemeden başlık açıyor, kamuya sunuluyor bu. vay sen misin bunu yazan! atılıyor da tutuluyor yok yere. o kadar tuhaf tespitler, yakıştırmalar yapılmış ki çoktan, insanın utancından çarşafa giresi geliyor, öyle ki saçmalanmış bir yerlerde. yakışmıyor bazı cümleler.

kara çarşaf altındaki bir çoğunun o kadar da masum oldukları söylenemez tabi ki, mühim olan niyettir. yoksa suratına bez geren günah işlemez diye bir kaide yok ki. aynı şekilde örtünmeyen de günahkar değildir. bu ikisinin farkına varılınca da sanırım bu ninja-sapkın etiketleri de yok olacaktır.

hayır kime ne birileri 45 derecede kan ter içinde kalıyor ve buna aldırmıyorsa,
ötekinin iç çamaşırı orası burası meydandaymış kime ne?
çarşaflılar ninjaymış.. vah vah..
açılıp saçılanlar şeytanmış me'lunmuş.. yazık...

kim daha müslüman, kim inançlı, kim değil, kim daha laik, kim modern...buralara mı getirtilmeli illa ki bu çarşaf mevzusu.

modernlikten kastın ne?

mevcut düzeni mi yıkmak isiyor çarşaflılar anlayamadık ki. geriymiş bunlar gerii, gericiymiş,* çocuklar görünce tırsıyormuş öcülermiş onlar, görünce hemen bir ağacın arkasına gizleniyormuş gariban insanlar, anneler çocuklarını yemek yemezlerse çarşaflı teyze ye vermekle tehdit ediyormuş...

komik sadece..

birilerini açılıp saçılıyorsa birileri de bedenlerini kapatabilir pek ala.
ha tasvip etmeyiz elbet, o ayrı. çünkü islam'ın emri de bu şekilde değildir, sapıtırlar, saçmalarlar onlar ama kimseyi bağlamaz bu.

fakat aynı şekilde pervasızca açılıp saçılanlar.. onlara ne demeli? öyleyse onlar hakkında da atıp tutulmalı.
ama zaten yapılıyor bu da; birileri bi tarafı ninja, örümcek kafa ilan ederken, diğer taraf da zerre açıklığı şeytanlık, sapkınlık diye niteliyor.

tuhaf..

herkesin doğrusu kendine, herkesin tuttuğu kendine. mühim olan bu iki zıt kutbun var olduğu ülkede beraber yaşamak, hoş görmek, göz yummak değil midir?

bize ne çarşaftan,çıplaktan. ne gerek var yok yere atıp tutmaya.herkes kendine baksa ya...

ayrıca tekrar etmek gerekirse, çarşaf uygun bir örtünme şekli değildir,
doğru da değildir.

   ortada sican   14.08.2007 16:33
   #610000

123  

 

sayfa

 / 3 

reklamı kapat

yazdır