cataldere koyu

1.

ardahan'in merkeze bagli köylerinden biridir. sehrin icme suyu bu köyden temin edilir. buz gibi ve de tertemiz olan suyu meshurdur. köy, bir yokusa dogru kurulmustur. yokusun sonundaki tarlalar sulaktir. göze denilen kaynaklardan su fiskirir. nüfusunun kac oldugu bilinmemekle birlikte, cok fazla göc vermistir. kücük ve büyükbas hayvanciligin yani sira, aricilik tercih edilen gecim kaynaklarindandir.

köyün eski adi "gunzut" dur. ermenice bir isim oldugu tahmin edilmektedir. köyün icinde bir iki terkedilmis ermeni evine rastlamak da mümkündür. tahta oymali evler, köylülere ermeni komsularindan miras kalmistir.


köyde yedi farkli sülale yasamistir/yasamaktadir:

ahiskalilardan kacip köye yerlesen sıghalar, garavat mahallesi(artvin dolaylarinda olmasi muhtemel) denilen yerden gelip köye yerlesen garavetliler, kacakcilik yapmalari sebebiyle gözden uzak bu köye yerlesmis olan kerim ve mustafa kardeslerden adini alan kerimler, sehirden gelip de buraya yerlesmis olan bantalar, savsat'dan gelip de garavetliler'e eniste olan ulutaslar , hocuvan'dan devlet eliyle gönderilmis kürtler ve de salgin hastaliklar sebebiyle kelezor'dan ayrilip gunzut'a yerlesmis olan kelezorlular.

kerimler ve kelezorlular birbirlerine en yakin sülale olup, ilk yerlesenlerdendir.

agalik yoktur; ama köyün ileri gelenlerine "aga" diye hitab edilir. bu da en son ölen dedelerle ortadan kalkmistir.


ayiptir söylemesi kendisi annemin köyü olur. sülalemiz garavetliler diye anilir. hasim aga'nin eli ve cebinin bollugu yanisira(dedem olur kendisi bu arada), koca burunlariyla anilirlar.

   cemkirik limon dilimi   02.04.2008 13:20
   #884825
 
reklamı kapat

yazdır