catisma

1.

fikirler arası ya da gruplar arası farklı düşünceler sonucu, bir tarafın diğer tarafa baskınlığını hissetirmeye çalışması ile ortaya çıkan eylem.

edit: çatışma eylem değildir. eylemin oluşturduğu durumdur. çatışmadaki eylemciler çatışırlar, çatışmaktadırlar.

   ocean dream   05.02.2009 16:02 ~ 16:29
   #1185596
2.

uzun ve öz gireceğim bir entry düşünüyorum. "işim gücüm yok oturmuş entry düşünüyorum." diyor mantığım. "kalk" diyor "dünyayı kurtaralım". "yav" diyorum, "bi siktirip gidicek misin sen?". böyle bir şey olmalı çatışma denen mahlukat diyorum. tırnaksız diyorum hem de. mantığım ile silahlı çatışmadayız. gidiyor.

salondaki büyük ama sıkıntılı yemek masasından kalkıp elinde misafirinin tabağıyla mutfağa yollandı. evine ilk kez bir misafir gelmiyordu elbet; yalnız, kasvetli, sıkıcı ve bekar evine. kendisi çok seviyordu bu büyük ama işsiz evi. çoğu zaman kıçını koltuğa gömüp çıkmamak için en boktan en daral getirici işler ile uğraşıyordu. yeterki çıkmasındı dışarı.

misafirine "biraz daha?" diye sormuştu. "minnet duyarım" demişti misafir kişi. salondan mutfağa uzanan derin ve uzun yolda, ve ocak ile temas eden yüzeyi yanmaya yüz tutmuş tencerenin kapağını kaldırıp tavuk sotenin en güzel yerinden bir kaşık almaya çalışırken de aynı şey vardı kafasında. "minnet nasıl duyulur." takıntılarımdan vazgeçmeliyim diye düşündü dolu tabakla salona dönerken. "yoksa yalnız uyanacağım sabah. olmaz."

masaya oturdu tekrar. hayatında ilk kez mum yakmıştı masanın ortasına. manzaraya bakıp midesi bulandı. üzerlerindeki burjuva giysileriyle bir amerikan filminde yatağa giden yolu canlandırıyorlardı misafiriyle. evinden sıkıldı ilk kez. şarabın tadı tuzlandı.

olağan dışı bir gece değil idi elbet. belirli bir süreç vardı; ufak ufak yaşanmaya devam edecek ve iki ihtimalli bir sonuca ulaşacaktı illa ki. takıntıları var idi. bedeniyle çatışıyordu.

misafirine gitmesini rica ettiğini; kadın tokadının can yakıcılığını tatmamış olan teni titrerken, ruhunun bir dağ esintisiyle serinlemiş olduğunu tahayyül etti. çatışma büyüyordu. ya ruhu yanacaktı bir müddet, ve yalnız uyanmayacaktı karşılığında, terli ve bir nebze huzurlu ve rol yapmaktan rahatsız ve doğal bir süreci tamamlamış olacaktı; ya da herşeye hemen bir son verip tek başına sarhoşluğun tadını çıkaracaktı; düşüncesiz tasasız.

sabah uyandığında yalnız değildi.

   justagoodfella   25.09.2009 14:32
   #1628484
 
reklamı kapat

yazdır