cemile cevher

1.

1926 yılında maçka /trabzon'da doğdu. 1946 yılında istanbul'a yerleşti. bestekar sadettin kaynak'ın, istanbul radyosu müzik yayınları müdürü cevdet çağla'ya tavsiyesi üzerine, 1950 yılından itibaren hasan sözeri'nin yönettiği karadeniz'den sesler topluluğu'nda ses sanatçısı olarak, emisyonlara katılmaya başladı. hasan sözeri'nin istanbul radyosu'ndan ayrılması üzerine, çalışmalarını bir süre kemençeci hasan tunç ile sürdüren cemile cevher, 1953 yılından itibaren, sadi yaver ataman tarafından kurulan ve yönetilen memleket havaları ses ve tel birliği topluluğu'nda çalışmalarına devam etti. istanbul radyosu'nda, yurttan sesler topluluğu kurulunca (1954), muzaffer sarısözen'in önerisi ile, bu topluluğun kadrolu sanatçısı oldu.

istanbul radyosu'ndaki görevinden 1979 yılında emekliye ayrıldı. cemile cevher; bilhassa seslendirdiği karadeniz bölgesi türküleri ve horon havaları ile tanındı. gerek radyo yayınları, gerek doldurduğu plak ve kasetler ve gerekse de yurt içi ve yurt dışında verdiği konserlerle pek çok türkünün, ülke genelinde yayılıp sevilmesini sağladı. ses sanatçılığı yanında, türkiye'nin çeşitli yörelerinden yaptığı derlemlerle, trt türk halk müziği repertuarına "derleyici" ve "notalayıcı" sıfatlarıyla onlarca türkü kazandırdı ve bunları seslendirdi. ayrıca çeşitli kurumlarda, eğitimcilik görevinde bulunarak öğrenciler yetiştirdi.

trt'de ses sanatçısı, derleyici ve notalayıcı olarak çalışan, türk halk müziği repertuarımıza onlarca türkü kazandıran cevher, özellikle karadeniz bölgesi türküleri ve horon havalarıyla tanındı.

süleyman şenelderlediği bazı türküler:
işte geldim ekim büküm, oynayın kız oynayın, sen bu yaylaları yaylayamazsın, hasta oldum derdune, dirvana vurdim uçti, divane aşık gibi dolaşırım yollarda, terazi tartayurum.....

* http://www.turkuler.com/tgv/cemile.asp

   rakicoglu   29.07.2007 16:13 ~ 16:15
   #578358
 
reklamı kapat

yazdır