cenaze torenlerinde yapilan saygisizliklar

1.

cenaze törenleri merhum kişinin defnedilmesi için yapılan eylemlerdir.günümüz türkiye sinde öyle abes şekilde vukuu bulmaktadır ki bu eylemler bünyeme bir edep ya hu cekme sebebiyeti vermiştir.
cenaze törenlerinde alkışlamlar,şarkı söylemeler ve son olarak da merhum ufuk güldemir in cenazesinde bilmemkimden bilmem ne şarkısının çalınması.*
bu gibi tuhaf hadiselere en güzel yanıtı rahmetli cem karaca vermiştir.
-beni alkışlarla şarkılarla değil,salavatlarla gömün*
edit=bu entry de yazılmış olanların akp ile uzaktan yakından alakası yoktur.biri haric.*

   muselem   12.06.2007 19:09 ~ 19:41
   #463634
2.

<bkz: beni ismail-yk konseriyle gömün>

   404notfound   12.06.2007 19:11
   #463638
3.

<bkz: kime göre neye göre>

insanların düşünce özgürlüğünü kısıtlayan bu da yetmezmiş gibi insanları muhalif olunca ya da onları alkışlamayınca x partili belleyen kişilerin düşüncesidir.

ama bu cenazelerde bahsettiğim şehit cezaneleridir efendim; başbakanım'ım sen çok yaşa dense kimsenin gıkı çıkmayacaktır. çünkü bu saygısızlık lafı partizan bir düşünce taşımaktadır.

takdiri ve övgüyü almak kadar, eleştiriyi kabul etmek de büyüklüktür.

vakti zamanında rahmetli adnan menderes basının özgürlüğünü ve kişisel fikir özgürlüğünü baltalıyıcı davranmıştı; sonu kötü oldu. ki ne ihtilal ne idam istediğimiz bir şey değildir.

peşin edit: eksi veren ya da artı veren bence herkes istediği sloganı atsın saygı dahilinde, yoksa demokrasi hep bana değildir.

   era   12.06.2007 19:17
   #463648
4.

<bkz: şehitlere kelle denilmesi.>
hangi saygısızlık efendim?
balık baştan kokunca...

   dua   12.06.2007 19:36
   #463684
5.

bir cenaze töreninde saygıdan bahsedilecekse şayet, burada saygının herkesten çok ölüye yöneltilmesi gerektiğini peşinen kabul ediyor olmalıyız.

elbette ki, bir takım ritüellerin belli usullerine laf edecek değilim, söz gelimi cenaze namazında tutup da dansetmek elbette ki rencide edicidir, ne var ki, iş yeri geldiğinde alkışlamak, şarkılarla türkülerle uğurlamak vs.'ye geldiğinde bunun ne için yapıldığını oturup düşünmek gerek. tabi saygının anlamını da. ille namazımızı kılıp sus pus oturmak mıdır yani saygı? ya da kötü bildiğimize bile usulden iyi bilirdik diyince mi ölüye saygı göstermiş oluyoruz?

gel gör ki, ölüyü uğurlama yolunda kendi sevaplarımıza o kadar takmışız ki, çoğu kişinin ölü umrunda bile değil.

   seyyaratici   12.06.2007 20:32
   #463768
6.

insanların yıllarca saygı gösterdiği ve birşeylerin değişmediğini acıyla gördükleri olaylar sonucunda verdikleri tepkidir. şehit cenazesinde bulunan uzaktanda olsa bir yakını şehit olan kimsenin cenaze merasiminde demokratik olması, kurallara ve adaba uygun olması beklenemez. insanlar acılıdır ve tepkilerini belirtmek zorundadır. insanlar bu tür bir ortamda kendilerini tartacak ,"şunu söylersem acaba aykırı olur mu?", "söyle dursam yanlış anlaşılır mı?" şeklinde düşünecek halleri yoktur. cenaze sahipleri kendilerinden geçmiş, etrafta olan bitenle alakaları olamayacak durumdadır. asıl düşünmesi gereken bu durumda protesto edilen veya böyle bir protestoya hal tavır ve açıklamalarıyla sebeb olanlardır. "askerlik yan gelip yatma yeri değildir", " sayın öcalan düşüncelerinin değil aldığı kellelerin hesabını veriyor" diyen bir genel başkana sahip olan partinin milletvekilinin (ki bu şahsa göre değişir) tepki alması kadar doğal başka birşey olamaz. o uzaktan davulun sesi hoş gelir. yok şu terbiyesizlikti, yok şu olmamalıydı demek olaya ne kadar uzaktan boş, ve duygusuz bakıldığının ispatıdır.

yine, yeniden ateş düştüğü yeri yakar. her ne olursa olsun olan kalan yetimlere evlat acısı çeken ailelere olur. ateş düştüğü yeri yakar.

   phosgen   12.06.2007 20:50
   #463779
7.

bu mevzuyla alakalı akp'ye laf geçirmek isteyenler için;
<bkz: şehit cenazelerinde yapılan saygısızlıklar>
.

   ramiz   12.06.2007 20:54
   #463783
 
reklamı kapat

yazdır