cia

1.

central intelligence agency

abd merkezi haber alma teşkilatı

dünya'daki en ünlü ve en iyi olarak sayılan iç karışıklıklarıyla bir çok filme konu olmuş haber alma teşkilatı.

   kain   13.06.2006 21:19
   #9236
2.

central ıntelligence agency, amerikan merkezi haberalma teşkilatı. 1947'de abd başkanlarından truman tarafından kurulmuştur. amerikan devletinin birimleri için gereken abd dışı ülkelerle ilgili istihbarat bilgilerini toplayan kurumdur. merkezi virginia eyaletinde langley'de bulunmaktadır.

cıa yasasına göre, kurum, organizasyonunu, görevleri, maaşları, personel sayısını saklı tutmak hakkına sahiptir. soğuk savaş yıllarında ve sonrasında cıa pek çok gizli operasyonda rol alarak siyasi rejimleri zayıflatmaya ve hükümetleri devirmeye çalışmıştır.

1947'de kongre, milli güvenlik konseyi ile (national security council, nsc) bu konseyin yönetimi altında çalışmak üzere (cıa) kuruldu. cıa, nsc'ye milli güvenliği ilgilendiren konularda bilgi toplayıp verecek, elde edilen bilgileri değerlendirdikten sonra, hükümetle ilgili yerlere ulaştırılmasını sağlayacaktı. cıa; nsc'nin vereceği emirler doğrultusunda, güvenlikle ilgili istihbarat işlerini yerine getiriyordu.

değişik kesimlerden seçilen cıa yöneticileri arasında, abd'ye başkanlık yapan george bush da bulunmaktaydı.

   enigmatic   11.12.2006 14:32
   #138817
3.

her işe parmagini sokan amerikan gizli servis.

   suicidal scream   07.02.2007 13:50
   #207913
4.

mossad'tan sonra en iyi çalışan gizli servis olduğu yolunda hakkında şehir efsanesi üretilen gizli servis.pek çok başarısız eylem ve planlamaya imza atmışlığı olduğu gibi,uyuşturucunun ülkeye girmesine engel olamıyorsak bari parasını kontrol edelim doktrini sebebiyle ipliği pazara çıkmıştır.bunlardan birisi olarak mesela güney amerika'da uyuşturucu parasını kontrol etmek için panama 'nın de facto hükümetinin başına noriega'yı adeta atamış,noriega'nın uyuşturucu parasının çok ufak bir kısmını amerika'ya gönderip büyük parsayı sakladığı anlaşıldığında,cıa kendi delilleri ile ülkeye yönelen uyuşturucu trafiğini organize etmekle noriega'yı suçlayıp adamı satmış,zavallı eleman amerika'da yargılanmış, yargılama esnasında ulan nası ya bunu cıa örgütledi dese de inandıramamıştır.cia ise yok ya deli saçması şeklinde beyanatlar ile olaydan yırtmaya çalışmıştır.

   etson arentesto   26.07.2007 12:10
   #571375
5.

dünyanın en iyi istikbarat teşkilatlarından biridir. yapacakları işleri 10-15 sene önceden belirler ve bu süre içinde 10-15 sene sonraki olay için ne gibi olay yapabilirler diye düşünürler. yaptıkları planlar çoğu zaman hatta her zaman tutur çünkü planını 10-15 sene içinde yaparlar. çok sistematik çalışırlar. yaptıkları icraatlerden devletinde haberi olmaz ama sürekli devletin iyiye gitmesi için çalışırlar.

   at avrat braveheart   26.07.2007 12:16
   #571383
6.

kimi siayey diye okur, kimi ciya diye, siya diyenine bile rastlamak mümkündür tvde.

   gen   26.07.2007 14:09
   #571670
7.

mevcut en son teknolojinin bütün nimetleriyle hizmetinde olduğu istihbarat teşkilatı.

   ilelebetmuhalefet   25.08.2007 22:58
   #633774
8.

her türlü olanağa sahip, psikolojik harekat paranoyaklarının üzerinde bileştiği,
balon misali biraz da fazla şişirilen... ki asıl psikolojik harekat aslında bu noktada başlıyor: her taşın altından çıkan ,her işi becerip planlayan ve hatta belkide yine kendisi kendisini vuran başka kimsenin yıkamayacağı amerikan imgelemi... (yazar da bir psikolojik harekat paranoyası içinde yaşamını sürdürmektedir...)

   wakabayasi   25.08.2007 23:03
   #633788
9.

israil haber alma teşkilatı mossad ile yakın ilişkiler içerisinde bulunan ve bunu ortaklığa kadar götüren abd haber alma servisi.

   wunderbar   25.08.2007 23:09
   #633801
10.

örgütlenmesinde teşkilatı mahsusayı örnek almış örgüttür.abartıldığı gibi çok muhteşem değildir.bu propagandadır.sonuçta istihbarat insana dayalı bir organizaysondur.bunun yanında teknik yardımcı ekipmanlar sayesinde belki bir iki adım öne geçebilirsiniz.fakat en nihayetinde insana ihtiyacı vardır teşkilatların.o yüzden iyi yetişmiş bir istihbaratçının yerini hiçbir teknik donanım doldurmaz.

aynı şey amerikan ordusu içinde geçerlidir.çok teknolojik silahlara sahip olmak, size sadece havadan bombalama avantajı verir.millet olabilmiş bir halkı işgal etmek zordu. bu yüzden abd iran'a savaş açamamaktadır yada ırak'a bu kadar kolay girmiştir.çünkü ırak'ta bir ümmet anlayışı vardır.zira şuan şiiler ve sünniler birbirini yemektedir.abd ise kendi içlerinde bunları sindirterek bir kürt devletinin elini güçlendirmektedir.bu da israilin işine yaramaktadır.ama o üstün teknolojisiyle tutunamamaktadır ırak'a.

neyse işte cia böyle bir örgüttür.çok teknolojiktir vs..ama aslolan teknoloji değil insandır.savaşı silahlar yapar, insanlar kazanır.

   asdfasdfasdfasdfasdf   25.08.2007 23:15 ~ 23:17
   #633816
11.

çaplı bir kurum. organize operasyon hususunda bayagı basarılılar.
ayrıca her ülke için ayrı bir ofis kurmuslar. her ülkenın ayrı bi masası var..
gittim baktım benım içinde bir masa olusturmuslar.
ben içeri girince baskan ayaga kalktı. selamun aleykum agalar dedim.
oooo aleykum selam azizim sen mı geldın, nerdesın lan dedi. bende lan siktir git ne aradıgınız ne sordugunuz var dedim. o da iş güç dedi.
lan dedim bari bi çay söyleyın. sonra çaycı robert abi içeriye çayylaaaaaaarrrrr diye girdi. çayları önume koydu. bende ona kesme şeker var mı bilader dedim. abi dedi. erzurumdan siparişi verdik, kargoda gelir yarına dedi. neyse içtik çaylarımızı, sonra boşları almak için gelen robert abi bşzden kupon istedi. bende bozuk yok sonra verrrim dedim. kabul etmedı ibiş. neysekı benım yerıme baskan bi kupon fazladan verdi. lan bu amerikalılar ne cimri mına koyım dedim içimden. megersem düşüncelerimi okuyan bir alet varmıs ve benı oracıkta tutukladılar.
bende sucu kabul ettim ve benı sorgu odasına aldılar. meğersem çaycı robert abi ajanmış. ben kahveden sipasiş ettiler sanıyordum. ortamı bi görsen kurtlar vadisi. bok yemıs. herkes yalan. birisi bilmem ne imiş, hatta ben ben değil ben oymusum. o benmış felan. sonra benı bi güzel dövdüler orada. sonra sucsuz oldugum ve düşünce suclusu oldugumu anlayınca benı kapının önune koydular.
o esnada bu işlemı gerceklestiren ajan robert kapıya kadar bana eşlik etti.
" siktir git, bir daha buraya gelme lan godoş, eger senı burada görürsem kıraraım ayagını" dedi ve kıcıma iyi bir tekme attı. bi de o kuponu vermedin zaten dedi ve benı kovalamaya basladı. neyse ki türk polisi gelip benı kurt

   ben bir dusuneyim   07.01.2008 20:48
   #806556
12.

amerikan merkezi haber alma ajansı

cıa dört müdürlük halinde çalışmaktadır:

haberalma müdürlüğü
her türlü haber alma aracı ile bilgi toplama, casusluk faaliyetlerini yürütür. gizli olarak yapılan istihbaratı değerlendirir. havadan çekilen (uydu, uçak vs.) resimleri, radyo, telefon, televizyon, telgraf, telsiz gibi ulaştırma araçları ile toplanan bilgileri değerlendirir. bu değerlendirmeler, raporlar halinde, ilgili makamlara gönderilir.karşı haberalma daire başkanlığı ile koordineli olarak çalışır.harekat müdürlüğünün ihtiyacı olan kapsamlı bilgileri ve verileri operasyon aşaması da dahil temin eder.
harekat müdürlüğü
gizli operasyonları yürütür.aktif olarak rol almaz arka planda planlamaları yapar.
bilim ve teknoloji müdürlüğü
teşkilat elemanlarını, son teknolojik gelişmelerde eğitmek, kullanmasını öğretmek. kullanılan araçları geliştirmek, yapılan operasyonlara bilimsel ve teknik destek sağlamak, bu kısmın vazifesidir.
yönetim müdürlüğü
teşkilat personelinin, toplanan bilgilerin, tesislerin güvenliğini sağlar.

*

bir de gizli diyorlar, filmlerde o kadar adam öldürüyorlar. yalanmış!!
bütün çalışma sistemleri orda burda geziyor.

   anathema   05.07.2008 03:26
   #965775
13.

ülkemizde ergenekon ismiyle maruf derin devlet yapılanmasını kuran kuruluş.

   ucan manda   06.07.2008 16:23
   #966742
14.

1. dünya harbi sırasında istihbarat işlerini yürüten oss, yani office of strategic services (stratejik servisler ofisi)'nin devamı niteliğindedir. cia, dünyanın en kuvvetli istihbarat teşkilatlarından biridir. 1947'de milli güvenlik kanunu ile kurulmuştur. langley virginia'da 219 hektarlık bir alanda bulunan karargahı 1961'de açıldı. 1947'de kuruluşundan sonra bazı düzenlemelerle örtülü ödenekten sarf yetkisi kazandı. 1975'den beri çeşitli kongre komitelerinin denetiminde. 1982'de "kimlik koruma kanunu" ile cia mensuplarının kimliklerinin açıklanmaması güvence altına alındı. cia'in en hassas bölümü "operasyon direktörlüğü" dür. cia, kongre ve basına zaman zaman çalışmaları hakkında brifingler verir. personelini seçerken serimülakatlar, güvenirlik araştırmaları yapar ve yalan makinesi testinden geçirir. alexandria, mclean, virginia williamsburg yakınındaki camppeary'de eğitim yerleri vardır. dış ülkelerdeki servis personelinin güvenliğinin sağlanmasına özel bir önem verir. dünyanın her tarafına iyi yetişmiş, kabiliyetli memurlar yerleştirmede ve teknik destek ve araştırmada en kuvvetli servistir. dünyanın bütün ülkelerinde bir gizli "iltica ve taraf değiştirme" komitesi bulunur. bunlar bütün planları ile beklenmeyen olaylar için hazırlıklıdır.

   immortal technique   25.04.2010 13:10
   #2038327
15.

obama tarafından libya'ya operasyon emri verilen teşkilat;

http://blog.denizhangonen.com/2011/03/31/cia-libya-operasyon

   aayan   31.03.2011 22:17
   #2327656
16.

dünyanın en güçlü gizli istihbarat teşkilatlarından biridir amerika birleşik devletlerinin çıkarları doğrultusunda dünyanın bir çok ülkesinde faliyetler yürütür adının bir çok askeri darbelere,kanlı katliamlara ve daha bir çok skandal olaya karıştığı iddia edilir

   bayxmen   25.06.2011 13:48
   #2385323
17.

dünya'da istihbarat örgütlerinin yaptığı iğrençliklerin herhalde % 75'ini tek başına yapan kuruluş. kuruluş demekte doğru değil pislik yuvası diyelim. mesela uluslar arası af örgütü amerika'yı "işkence yapıyor" dediği ülkeler arasına almış bunlar yüzünden. gel gelelim bunlar işkence olmasın, kötü, ayıp bir şey, diyorlar lakin işkencenin alasını yapıyorlar. kendiyle çelişmek konusunda sınırsız bri iğrençliğe sahip.

ben insanım diyen herkesin her fırsatta pislikleri yüzünden nefretini kusması gerekende. son icraatları ortaya çıktı fakat delil yoktu. şimdi o delilleride bulmuşlar.

<bkz: cia'nın sorgu evleri >

   yenitara   09.12.2011 10:26 ~ 10:28
   #2460626
18.

suriyeli muhalif gruplara silah sevkıyatının, türkiye'nin güneyinde faaliyet gösteren bu yasadışı örgüt ajanları tarafından organize edildiği söyleniyor. zaten suriye'deki çatışan paralı asker gurupların el kaide militanı olduğu bilindiği için hiçte şaşırılmamıştır.

zaten bu guruplar yüzünden ve saldırılarını türkiye'ye üzerinden yaptırdıkları için, suriye yönetimide misilleme olarak bölücü şerefsizlerin suriyeli kanadını hakkari'de mehmetçiğe karşı saldırtıyor. yani şu son günlerdeki terörist saldırıların arkasındaki olaylara sebebiyet verende bu şerefsiz çete.

   yenitara   21.06.2012 11:43
   #2525804
19.

azgın teke sendromuna yakalanan başkanı istifa etmiş katil örgüt. dünya'nın her yerinde demokrasi karşıtı olmak dışında, insanlık karşıtı ne kadar iğrenç eylem vara arkasından çıkar. iyiliğe, güzelliğe ve barışa asla inanmaz. tüm eylemleri uydurmak, sindirmek, satınalmak, kandırmak, ve gerekirse katletmek üzerinedir.

ırak, afganistan, türkiye, somali ve dünyanın pek çok yerinde özellikle ezilen, sömürülen halkların baş düşmanıdır. yaptığı her eylemi "ulusal güvenlik ve amerikan halkı için" yaptığını açıklar, lakin amerikan halkı dahil, tüm dünya'yı sömüren global güçlerin hiç birine dokunamaz. işte böyle aşağılık bir şeydir.

içinden insan çıkmaz, zira çıksa amerika'nın şu hallerien dair hesap soracak birileri çıkardı. dünya'daki insani arayış ve çabalarınında baş katlidir. bu örgüt yüzünden pek çok insan kendilerini lider olarak gördükleri önderlerini kaybederler. o sebeple açlığa, yoksulluğa, susuzluğa mahkum olurlar.

   yenitara   09.11.2012 23:35
   #2567718
 
reklamı kapat

yazdır