cocukken kutlanilan dogum gunleri

1.

adı üzerinde çocukken oldukları için anne tarafından evde düzenlenen ve genellikle arkadaştan çok akraba teyzelerin çağrılmasıyla altın gününe dönüşen doğum günleridir.

anne, “oğlum sana doğum günü yapıyorum” diye seni bir sevindirir. babana da hediye aldırtır. “ne istiyorsun?” der anne. walkmen dersin baba akşam el radyosu getirir. bildiğin şarjlı falan. hadi neyse dersin belki doğum günü güzel olur.

sırayla evini bildiğin tüm arkadaşlarına gidersin sabahtan. “doğum günüm var gelsenize oğlum” dersin. tamam derler. bir iki tane de kıza söylersin ki ortam olsun. ortama bak on yaşında çocuklar bira içecek sanki.

sonra anne böreklerdi, çöreklerdi her şeyi hazırlar, derken sevgili hala da pasta, doğum pastasını getirir. üzerinde nice yıllara mad of god yazmaktadır. acaba pastacı bu ismi yazmakta kim bilir ne kadar zorlandı.

öğleden sonra misafirler teker teker gelmeye başlar. ama ya komşular geliyordur ya da akrabalar ve onların çocukları. ne kadar gıcık olduğun çocuk varsa hepsi evdedir ulan. allah tan kuzenler gelmiştir.

herkes masanın başında toplanır pasta kesilecektir artık arkadaşlardan ümidi kesmişsindir. fotoğraf falan çektirilir işte mumları üflerken yok pasta keserken. bu resimde aç çocuklar hiç objektife bakmayıp pastaya bakıp yakalanırlar. bizim kuzen yaa… hayatında pasta görmemiş sanki.

pasta kesilir, tabaklarda börekler, çörekler, sevmediğin çocuklarla bir de sanki doğum günü çocuğu değilmişsin gibi, o kadar hazırlanıp saç taramamışsın gibi küçük odada oturursun. kadınlar altın günü yapmaktadır içeride. bir arada müzik açıp oynayan genç kızlar bile olur. o ara içeri geçer belki doğum günü çocuğuna bir tanesi kucak dansı yapar diye ama nerede.

bari hediyelerden yana şansım olsun dersin tek tek açarsın. allah ım dondan faniladan başka bir şey yok. hah bir iki tane de çorap. ulan insan bir uzaktan kumandalı araba alır. yok hep don. ne yapacağım bu kadar slip donu allah ım. “boş yere doğum günü düzenleyip kadınların neşelenmesini ve doymasını sağladım” dersin içinden. bir de o hediyeler utanmadan resim çektirirsin. üstünde donlar falan pazarda tezgahın vardır sanki.

   mad of god   06.09.2007 11:29
   #654887
2.

daha az mum kullanıldığı günlerdir. *

   irtifakaybi   06.09.2007 11:31
   #654891
3.

genelde büyük yerlerde kutlanır ve çocuğun arkadaşlarından daha çok arkadaşlarının annesiyle çocuğun annesinin dedikodu günü olarakta adlandırılabilir.

   denueass   06.09.2007 11:54
   #654923
4.

ilk kız arkadaşın, ilk kez öpüldüğü gündür.

   adamolmaca   06.09.2007 11:55
   #654927
5.

anne 36 adet minnacik dogumgunu karti alir. bunlarin gerekli bosluklarina gerekli bilgileri yazip, sinif arkadaslarina ve ogretmenine verirsin. dogumgunune, daha once sen kimlerinkine gittiysen o insanlar istirak edecektir. aradan 10 yil gececek ve intrnet gelistiginde tesadufen birinin msnini bulup, digerlerine ulasarak, bunca yil sonra tekrar gorusup, o aptal dogumgunlerini hatirlayacaksindir. *

   witchorexia nervosa   06.09.2007 12:01
   #654936
 
reklamı kapat

yazdır