col yolculari

1.

bekir co$kun'un 9 mayıs 2006'da hürriyet gazetesinde yayınladığı kö$e yazısıdır.

----------------------------------------------------spoiler-----------------------------------
bence bu arkada$lar develere binip "islam'a uygun laik anayasa yapılır" diye hep birlikte arabistan çölüne açılabilirler.

öndeki devede fikir babası olarak bülent arınç olmalı.

elbette ba$bakan ve diğerleri de...

araplar kervanı görünce her deveye neden be$ ki$i bindiğini çözemeseler bile, arınç onlara "islam'a uygun laik anayasa yapma" konusundaki "$evkini" anlatabilir.

"islam'a uygun laik anayasa", size biraz "sıcak dondurma" gibi enteresan gelse de arkadaşlar ısrar ediyorlar.

*

anayasa'nın "deği$tirilemez, deği$tirilmesi teklif dahi edilemez" temel maddelerini deği$tirmek istediklerini geçtiğimiz günlerde açık açık söylediler.

yani iktidarın adamlarının hedefi; anayasa'nın laik kimliği.

bu bir siyasi mücadele değildir.

bir rejim kavgasıdır...

kaç gündür "islam'a uygun laik anayasa" acaba nasıl olabilir diye düşünmekteyim.

ve içinden çıkamamaktayım.

nasıl olabilir?

telefon açıp sorduğum birçok ünlü anayasa hukuku hocasından bir daha haber alınamamakta.

o zaman bunu açıklamak bülent arınç'a dü$er.

müstakbel cumhurbaşkanı adayı; ama asıl önemlisi, laiklik ilkesini beğenmeyip deği$tirilmesini isteyen ilk ve tek tbmm başkanı olarak, nasıl bir laiklik çe$idi istediğini açıklamalı kamuoyuna.

*

yalaka ve dönek kesime de biraz görev dü$üyor.

bu olanların sadece bir siyasi çeki$me, bir iktidar dala$ması olduğu söylenebilir mi?

tüm bu kanıtlar, söylemler, demeçler, açıklamalar, niyetler bir $ey ifade etmiyor mu?..

türkiye'nin bir rejim çatı$masının içine tepetaklak yuvarlandığını görememek olası mıdır?

ve beter günlerin kapıda beklediğini...

"laiklik" gibi cumhuriyetin en temel ilkesini beğenmeyip islam'a göre deği$tirmek isteyen zihniyet, şu anda türkiye'yi yönetiyorsa ve önümüzdeki sene önlerindeki tek engel cumhurbaşkanlığı'nı da ele geçirmeleri kaçınılmaz gözüküyorsa...

bu ne olabilir?..
---------------------------------------------------------------spoiler---------------------

   elaijsa   23.08.2007 13:40
   #628301
2.

bilindiği üzere bekir çoşkun recep tayyip erdoğan' ın abdullah gul u tanimayan vatandasliktan ciksin bir hayli içerlemiş '' gidecek yerim yok, nerelere gideyim '' diye cevap vermiştir.

peki o zaman sorarım; koskoca bir gazetenin yazarı '' o benim cumhurbaşkanım olmayacak '' tadında bir şeyler kelam etmiş ve ardından olay buralara kadar gelmişse zamanında neden böyle bir şey yazmış ?

hee sen birilerini kovarken iyi, seni kovduklarına '' aman ortalık veryansın ''.

aslında bir şey daha var, bu yazı yazıldığı sırada tepki verilmemesi de ilginç. birileri zamanında ülkenin başbakanına * '' haydi yallah arap çöllerine '' diye yazı yazacak, iş kendisine denildiği zaman ;

'' gidecek yerim mi var '' modunda takılacak. mevzu bahis bu yazı yazıldığında tepki gelseydi belki bugün bunlar konuşulmayacaktı.

ama son zamanların modası olan akp hükümetini eleştirmek ya da recep tayyip erdoğan' ı eleştirmek her zaman herkes için biraz daha ağır basıyor sanıyorum.

kim olursa olsun kimse kimseyi '' haydi yallah '' tarzında bir yerlere gitmesini isteyemez. buna başbakan da dahil, gazete yazarı da dahil, sokaktaki insan da dahil.

eğer sen de bu şekilde bir tepki vermişsen zamanında oturup şimdi ağlamaycaksın, '' ne yapayım sayın okur '' diye içli yazılar yazmayacaksın.

önce kendi dediklerini bir gözden geçir, sonra sana denilen haksız şeylere yanıt ver.

<bkz: kendine yapilmasini istemedigin seyi bir baskasina yapma>

   zibidigibi   23.08.2007 14:09
   #628357
3.

okuyup okuyup da "ülkeden git, vatandaşlıktan çık, arabistan'a yerleş" gibi bir tanım veya ifade bulamadığım eski bir bekir coşkun yazısı. benim mi gözlerim bozuldu acep? bekir coşkun belli ki eğer böyle bir anayasayı yapabilirlerse (islam'a uygun laik anayasa) bunu arabistan'dakilere de tanıtsınlar demiş, bir gezi manasında. kimseyi vatandaşlıktan kovduğu yok.

boş yere yazıyorum, yine ak diyen ak, kara diyen kara demeye devam edecek ve bu kavga sürüp gidecek ya, peynir gemisine mazot yüklemek gerek arada...

   sherry   23.08.2007 14:14
   #628369
 
reklamı kapat

yazdır