daha onceden yazdigin bir yaziyi kopyaladiginda hirsiz muamelesi gormek

1.

yaratamayan, akıl edemeyen, düşünemeyen ve paylaşamayan kopyacı zihniyetlerin herşeyi heryerden kopyalayıp kendileri üretmiş gibi göstermeleri yüzünden iyi kötü birşeyler üreten şahıslar bazen hırsız damgası yiyebilmektedir.

bu şuna benzemektedir ;

iki gün önce nokia 6600 marka telefonu çalınan arkadaşınız sizin elinizde de aynı marka telefonu gördüğünde bir saniye bile duraksayıp " acaba bumu çaldı lan? " dediğinde bu sizi elbette ki çok üzer..

özellikle ek$i sözlükteki süper üretici yazarların yazıları, birçok forumda 1,5 yaşındayken ilk baba deyişinden sonra daha iyi bir kelime üretememiş bazı şahıslar tarafından kendileri yazmış gibi kullanıldığından ötürü bu yazının sahibi de asla yazısına sahiplenememektedir.

çünkü nereye yazarsa yazsın, o bir kopyacı muamelesi görecektir.

bu yazı sahiplerini veya fikir sahiplerini son derece üzmekle birlikte, bu problemi asıl çıkaran yazılanları kopya sananlar değil, bu kopyacı zihniyeti hayatlarında kullananlardır.

ör : <bkz: windows la konusmak>
<bkz: yeni gelenler icin istanbul rehberi> *

   cayvesigara   01.05.2007 10:22
   #364080
2.

yönetimle irtibata geçildiğinde, ve yazar meramını itibar edilecek bir şekilde açıkladığı taktirde ortaya çıkmayacak sorun.
kim kendisine ait bir entryi taşımış, kim başkasının entrysini araklamış şıp diye anlayabiliyoruz zira.
auramız açık, evet.

   plebisit   01.05.2007 10:27 ~ 10:28
   #364091
3.

yazarın başka bir sitedeki nicki ve yazıları lafmacun yönetimince bilinemeyeceği için ilk başta böyle bir bakış açısı gayet normaldir. lafmacun yönetimi google üzerinde iyi araştırma yapan bir ekiptir ve kopyalamaları anında yakalar.

eğer ki,
yazar kişi daha önceden bir başka web sitesinde yazdığı ve kendisine ait olan yazıları bu siteye kopyalamak isterse, altına alıntı yazmak zorundadır. çünkü, google amcaya göre, bir yazı ilk olarak hangi sitede yayınlandıysa o sitenin malıdır.

başka siteden kendi yazılarını kopyalamak isteyen yazarlar entry başına veya sonuna alıntı olduğunu belirtmelidirler.

   ugokhan   01.05.2007 10:37 ~ 10:39
   #364108
4.

<bkz: kulağı çekilen yazar> *

   cayvesigara   01.05.2007 10:39
   #364112
5.

buna ek olarak ;
olay yerini inceleyen turk başlığı altında #414978 numaralı entry'de arkadaşımızın belirttiği " aynı yazıları başka yerdede gördüm demekki bunlar çalıntı " diye yorumladığı yazıları kendisi netsözlük'te görmüş.

net sözlük'te ki bazı arkadaşlar bizim yazdıklarımızı o siteye kopyalamış olabilirler. bu çok önemli değil benim için. kopyalanmasını istemesem buraya yazmam zaten.

fakat işin can sıkan tarafı şu ; kendi kendine oturup yazdığın, sadece başlığı görünce aklına gelen ve hiçbiryerden esinlenmediğin, sadece kıçından uydurduğun bir yazının başka yerde görülmesi nedeni ile hemen " yazı çalan yazar " sanılman.

ulan adam çalmışsa benim yazdıklarımı, ben n'apiyim ?

bu gibi durumlar oldukça canımı sıkmakta. kendince, kendi tarzında yazdığın yazıları başka bir yere taşıyorlar, daha sonra birisi o yazıları ilk orada görünce yazının sahibine " sen bunları ordan çaldın demek hımmm " diye başlık altına yazı yazıyor.

çok sevimsiz.

   cayvesigara   23.05.2007 10:40 ~ 10:41
   #416656
6.

eksisozluk ustadlarının ustadlıklarının uzun donem yazarlık yapmaktan geldigi bilinci icersinde oldugumuz zaman bizimde uzun zaman yazarlık yapıcagımızı gozonune almamız gerekir bunu da yaptıktan sonra calıntı denilebilecek entry gorulmeyinceye kadar veya onlar bizden calıncaya kadar -ki suanda bu olagan bir durum- entry girilmeli kalite korunmalı kimse suclanmamalı birliktelik kavramı ilerletilmelidir. dusuncesini aklıma getiren topik.

   narsizz   23.05.2007 10:44 ~ 10:45
   #416664
 
reklamı kapat

yazdır