danton un olumu

1.

alman edebiyatı’nın ilk bilinçli realist dramı sayılan danton’un ölümü, georg büchner ’in yaşadığı kısa süreye sığıştırdığı üç oyunundan ilki. “fransız terörünün dramatik bir tablosu” ikinci başlığıyla basılan oyun, büchner’in yaşarken yayınlanmış tek edebi eseridir. büchner'in en çok üzerinde durduğu konu 1789 fransız devrimiydi. devrimin incelemeleri büchner'in siyasi görüşünü belirginleştirdi.

1833 yılında nişanlısına yazdığı mektupta büchner şöyle diyor:

“devrimin tarihini inceledim, tarihin yazgısı altında ezildiğimi hissettim. insan doğasında korkunç bir aynılık, insan halinde karşı konulmaz bir güç görüyorum. hem herkese bahşedilen hem de hiç kimseye verilmeyen bir güç. birey dalgalar üzerinde sürüklenen bir köpükten başka bir şey değil. büyüklük yalnızca bir rastlantı, dehanın egemenliği ise bir kukla oyunu. çelikten bir yasaya karşı girişilen saçma sapan bir mücadele… artık tarihin tören atlarına ve seyirci kalabalıklarına ezilmek istemiyorum.”

büchner'in tiyatrosundaki öz, felsefe kavramlarından gelmekte ve toplum bilincine dayanmaktadır. büchner tiyatroya olan bu yaklaşım tarzıyla kendinden sonraki tiyatro adamlarının da kendi özlerini bulmalarında etkili olmuştur.
*

roberto ciuli rejisinde; danton'luk engin alkan'a, robespierre'lik arif akkaya'ya, camille'lik levent üzümcü'ye pek yakışmış idi.

   cenin   27.03.2010 07:22
   #1996941
 
reklamı kapat

yazdır