darkly dreaming dexter

1.

jeff lindsay'in televizyona uyarlanmış romanı. hem adli tıp dedektifi, hem de seri katil olan dexter morgan'ı konu alan serinin ilk romanıdır. dexter dizisinin ilk sezonunu oluşturur. türkçeye "delirtici düşlerin dexter'ı" şeklinde çevrilmiştir. bu da çevirinin ne kadar boktan olduğunu gösteriyor. normalde, "karanlık düşlerin dexter'ı" şeklinde çevrilseydi daha mantıklı ve güzel olurdu. ki zaten e2'de yayınlanan dizinin tanıtımlarında "dexter'la tanışın ve karanlık düşlerine şahit olun" deniyordu yanılmıyorsam.
ayrıca kitapta dexter'ın üvey kardeşi debra morgan'ın küfürleri de boktan* çevrilmiş ve sansürlenmiş. insan dizideki altyazılarda göremediği o sövgüleri kitapta okumak istiyor.
olaylar birinci tekil kişinin* ağzından anlatılıyor.

serinin diğer romanları:
<bkz: dearly devoted dexter>
<bkz: dexter in the dark>
<bkz: dexter by design>
<bkz: dexter is delicious>*

edit: kitabın türkçeye delirtici düşlerin dexter'ı adıyla çevrilmesinin nedeni 3d. yani kitabın isminin baş harflerinin d harfi ile başlaması. yayınevi, ikinci kitabı* da yayımlamış ve bu kitabın adı da "değerli dostum dexter" şeklinde çevrilmiştir. umarım daha doğru düzgün bir yayınevi bu seriye el atar da doğru dürüst bir çeviriyle yayımlanır.

   metallicblack   21.03.2009 15:43 ~ 23.05.2009 14:59
   #1265586
 
reklamı kapat

yazdır