dartagnan

1.

üç silahşörler'in yaşça en küçüğü, en cesuru ve romanın ön planda olan karakteri.

<bkz: alexandre pere dumas>

   boy with bubblegun   02.01.2007 05:49 ~ 05:50
   #165487
2.

silahşörler arasında en çok sevileni.

<bkz: the man in the iron mask>

   serguzest   01.03.2007 22:01
   #243047
3.

üç silahşörler'in dördüncü üyesi.

   backmasking   01.03.2007 22:45
   #243157
4.

üç silahşörlerden biri değildir ancak onlardan daha çok tanınır ve sevilir.

   auset   12.03.2007 12:43
   #259850
5.

demir maske
yzr: alexandre dumas

1600' lü yılların fransası' nda geçen kraliyet erkanını ve sosyete içersindeki insanların yaşantılarını ve entrikalarını anlatan bir kitaptır.

madam dö servöz, bildiği çok önemli bir sırrı kullanıp çıkar elde edebilmek için elinden geleni yapmayı planlamaktadır. bunun için ilk olarak maliye bakanının üzerindeki suçlamaların kanıtları sayılabilecek mektupları bakanın yardımcısı mösyö kolber' e 5000 altına satar. bu mektuplar sayesinde mösyö fuke görevinden alınır.

van piskoposu aramis, mösyö fuke' nin verdiği yemeğe katılır ve mösyö fuke' ye, kendisine yapılan suçlamaları haklı çıkaracak mektupları, 5000 altına madam dö servöz tarafından kendi yardımcısına satıldığı haberini verir. mösyö fuke yapmış olduğu harcamaların makbuzunun çalınmış olduğunu görünce korkup sapsarı olur aramis ise ona korkmamasını ve hala kendisinin başsavcı olduğunu, kendi kendine dava açamayacağını söyler. mösyö fuke ise bu görevi bir buçuk milyon liraya mösyö vanel' e sattığını söyler. aramis, mösyö vanal' i anlaşmayı iptal etmeye zorlar ama başaramaz. aramis fuke' ye, bu fakirlik durumunda bile zenginliğinin ispatı olarak bir şölen düzenlemesini söyler. bu konuda ona maddi destek verir.

bu arada mösyö raul, kraliçe tarafından londra' ya çağırılır. sebebi ise raul' un nişanlısı matmazel döla valyer' in kralla ilişkisi olduğunu öğrenmesidir. bunun üzerine dartanyan' ın yanına gider. kral, raul' un nişanlısı ile buluşmak için sent-enyan' ın odasını kullanıyordu. bu yüzden raul porthos ile sent-enyan' ın düello haberini yollar. sent-enyan bu olayı krala söyler, kral da bu durum karşısında telaşlanır.

raul' un babası athos, kraldan raul ile matmazel döla valyer' in evlenmeleri için izin ister. kralın izin vermemesi üzerine krala karşı gelir ve onu düşmanı ilan eder. bu durumda kral da dartanyan' ı athos' u tutuklaması için gönderir. bu arada aramis de tutuklanır. dartanyan kralla sert bir dille konuşup athos' un affedilmesini sağlar.

aramis, bastil hapishanesinde müdürle beraber bir mahkumun günah çıkartmasına çağrılır. aramis gence suçunun ne olduğunu sorunca genç, suçunun ne olduğunu bilmediğini ve buraya ne için kapatıldığını da anlayamadığını söyler. küçükken annesi ve babasına kraliçeden gelen bir mektubun kuyuya düştüğünü görür. ailesi mektubu çıkartmak için birini ararken kendisinin kuyuya inip mektubu aldığını ve okuduğunu söyler. mektubu okuduğunda şimdiye kadar ailesi olarak bildiği kişilerin aslında ailesi olmadığını öğrenir. daha sonra ailesi bu mektubu bulup kraliçeye haber verir ve bu olaydan sonra buraya kapatılır ve aramis genci zindandan çıkartmaya söz verir.

mösyö fuke' nin verdiği davete hazırlanan aramis, ziyaretinde bastil hapishanesinde on yıldır haksız yere yatan markialli adlı bir gencin salıverilmesi için izin ister mösyö fuke ise izni hemen imzalar. birkaç gün sonra bu belge ile aramis hapishane müdürü bezmo' nun yanına gider. önceden tuttuğu adamlar aramis ile müdür yemek yerlerken emri getirirler. bunun üzerine hapishane müdürü çok şaşırır. müdür düşünürken aramis kendi yazdığı izinle bu kağıdı değiştirir, aramis' in söz verdiği genci böylece müdür serbest bırakır.

aramis ve genç hızla ilerlerken aramis çocuğa kendisinin aslında on dördüncü lui’ nin ikiz kardeşi olduğunu söyler. sonra atos kralın yerine geçecek olan kardeşine saraydaki kişileri tanıtan bir defter verir. bu defteri çok iyi ezberleyen philip artık kralın yerine geçmeye hazırdır. aramis mösyö fuke' nin düzenlediği şölene katılır. akşama doğru otururlarken dartanyan' ın şüphelendiğini sezinleyen aramis, dartanyan' ın içini rahatlatmak için yemin eder. genç kral yatacağı zaman athos ve philip bulundukları odadan kralın odasını gözetlemektedirler. böylece philip kralı daha iyi taklit edebilecektir.

ertesi gece kral dartanyan' ı yanına çağırıp mösyö fuke' yi tutuklamasını ister ve uykuya yatar. uyandığında ise kendisini zindanda bulur. aramis kral rolü yapan philip' i çok iyi eğitmiştir. kimse şüphelenmemektedir. aramis bu olaydan mösyö fuke' ye bahseder. dürüst bir insan olan mösyö fuke bu olayın kendi evinde olmuş olmasını kaldıramaz ve gerçek kralı zindandan kurtarmaya gider. bu arada da aramis' le porthos' a kaçmaları için müddet verir. kurtulan lui ile philip karşı karşıya geldiği anda büyük bir şaşkınlık yaşanır. ikisi de kral rolü oynadığı için sahtesini bulmak dartanyan' a kalır. dartanyan doğru bir seçimle philip' i tutuklar.

aramis ile porthos hiç zaman kaybetmeden athos' un kapısına dayanır, burada atlarını değiştirip güzel ada' ya gitmek için yola koyulurlar. athos ve raul aldıkları yeni görev gereğince antib' e gideceklerdir. yolda sent-oran adasına uğrarlar ve burada dartanyan' la karşılaşırlar. dartanyan adada philip' in gardiyanlığını yapmaktadır. paris' te ise mösyö fuke iflasın eşiğindedir. kral lui ise kolber' in kışkırtmaları sonucunda fuke' yi iyice köşeye sıkıştırmış ve ona ait olan güzel ada' yı ele geçirmeye kralı ikna etmiştir. güzel ada' da bulunan aramis ve porthos yardım beklemektedir. yardım yerine kraliyetin burayı almak için gönderdiği gemilerle karşılaşırlar. dartanyan komutasındaki filo adaya çıkar. dartanyan, aramis ve porthos' a kralın onları yenmeye kararlı olduğunu söyler. dartanyan arkadaşlarını tutuklamamak için istifa eder. bu sefer kralın gizli mektubu doğrultusunda ikinci subay tarafından tutuklanır ve adaya ateş açılır. aramis' in emriyle adadakiler karşı koymadan dağılır. aramis’ le porthos istifasını geri alıp görevine döner ve kral ona mareşallik sözü verir. bir haftalık araştırma ile arkadaşı porthos' un öldüğünü aramis’ in ise ispanya' ya kaçıp özgür olduğunu öğrenir.

raul gittikten sonra yalnız kalan athos iyice yaşlanmıştı. oğlunun afrika' da öldüğü haberini alınca dayanamayıp ölür. bu arada dartanyan gelir, athos' un öldüğü haberini alıp yıkılır. bu olaydan dört yıl sonra dartanyan iyice yaşlanmıştır. kral onu hollanda' ya sefere gönderir. bu sefer de dartanyan on iki küçük kale ele geçirir. on üçüncü kuşatması sırasında ona kraldan bir mektup ve kutu gelir. mektubu okur ve mareşal olduğunu öğrenir. bu sırada subayları kaleyi almak üzeredir. tam kutuyu açacağı sırada bir top güllesi göğsüne çarpar buruk bir sesle inleyip anlamsız sözler söyler. bunlar ölmek üzere olan bir insanın sarf ettiği sözlerdir. gözlerini kapatmadan önce kalenin teslim olduğunu gösteren beyaz bayrak gözüne ilişir. mareşallik asasını sıkıca kavrar ve bir savaşçı gibi yaşadığı hayatında, bir savaşçı gibi ölür.

athos, porthos, aramis ve raul' un dostlukları bir destan olmuştur. bu kitapta işlenen ana tema; insanlar arasında dostluk ve sadakatin her şeyin üzerinde olduğunu, dostların birbirleri için her şeyden vazgeçebileceğini göstermektedir. eğer hepimizin hayatında böyle dostluklar olsa hayatımız çok daha anlamlı olur.


kaynak gata.edu.tr


artı olarak karı kız düşkünü ,dürüst ,delikanlı adamdır .

   dartagnan   12.03.2007 13:07
   #259882
6.

#349204 enrtysyle benım saygımı kazanmıs yazar.
enrydekı deıklerı dogrudur.ve cok acı verıcıdır.

   sakal   25.04.2007 11:33
   #349224
7.

entrylerin sonuna "." koyulması konusunda çok defa uyarıldığını sandığım, cümlelerin sonuna boşluk bırakarak nokta koyan yazar.

   coco_flower   07.05.2007 17:34
   #378776
8.

bu ismi ne zaman duysam aklıma hep dışlanmış bir slahşör imajı geliverir. kitabın adı bile "üç silahşörler"dir mesela. kimse "dartagnan'ı neden katmadın sayın duma" diye sorma gereği duymaz. ama bizim sözlüğün dartagnan'ı bu imajı tek başına yerle yeksan etmeye yetecek güçte maşallah. az önce makina zirvesinde çektiğim fotoları inceliyordum, dikkat ettim, onun olduğu resimlerde kadraja giren diğerleri sanki bir kenarda, köşede sıkışmış gibi. yahu adam tek başına koskoca kitap serisindeki dartagnan'ın bütün ezilmişliğinin intikamını alıyor.

   exnihilo   23.06.2007 12:23
   #493978
9.

lafmacun'da ki en baba, en delikanlı, en samimi ve en iyi çocuklardan bir tanesidir emre.

   cayvesigara   29.06.2007 12:04
   #508810
10.

#378740
- abi bak evlenme yanlış yapıyosun
+ ne yanlışı olm seviyom ben
- abi sevmiyorsun miyopsun büyük olasılıkla
+ nereden çıktı lan o
- abi görmüyormusun ebatını osursa yerden toz kaldırır
+ deme yaa !
- yaa yaaa !

konulu entrysiyle #548076 #548901 entrylerine farklı yaklaşan süper kişilikli en çok eksi oy veren yazarımızdır. * <bkz: sevmek ve sövmek arasındaki farklar>

   egogelin   17.07.2007 21:57 ~ 21:59
   #551091
11.

#601732

öylesine bir cebir zekası olan yazardır ki , bir insanın aldığı maaşların toplamını - sanki bu adam hiç harcamayıp hepsini biriktirmiş gibi- 10 yıl sonraki banka hesabında birikmiş paraya denk tutmaya çalışmaktadır. bu müthiş hesaba göre ahmet necdet sezer'in 2000'den bu yana yaklaşık 1,5 milyon ytl birikmiş parasının olması gerekirdi.

   mehmaemken   18.08.2007 13:43
   #618593
12.

yanında iken bahsedeceğiniz konuları tekrar bir tartmanız gerekir emre'nin. şayet o konu ile alakalı anlatabileceği 18 tane anısı mevcuttur.*

" geçen gün televizyonu açtım bir baktım ki... " dersiniz mesela, o size televizyon ve emre arasında geçmiş 174 tane anı anlatabilir.*

daha öncede yazdığım gibi esprili, karakterli, akıllı, sevimli, cüsseli, yakışıklı bir arkadaşımızdır.

zirvelerde o'nun da olduğunu görmek beni hep mutlu etmiştir nedense.*

   cayvesigara   11.11.2007 20:17
   #719473
13.

- emre n'aber?
- emre dedinde aklıma geldi hatırlarsan 1974 kıbrıs harekatında ikinci bir emre kadar verilen emirlerin selameti açısından....
- iyidir abi sağol!*

   cayvesigara   12.11.2007 12:00
   #720292
14.

süper muhabbet insanı.karizma kaygısız bünye.*

   etson arentesto   12.11.2007 16:04
   #720753
15.

kilosu oldugu kadar ona bakıp saygı duyması gerektiğini yoksa kiloların ona saygı duymayacağını bilen. 24 senedir aralarında seviyeli bi ilişki sürdüren . yakışıklılığın göreceli kavramlardan biri olmasına rağmen böyle ortamlarda duyunca g.tü fezayagidip gelen yazar kişisi .

gün gelecek "olm anlatsana şu x muhabbetini " diye çemkireceğiniz ,fakat inadına anlatmayacak yazar kişisidir aynı zamanda *
anlatmıyorum ulen !

   dartagnan   13.11.2007 17:37
   #722396
16.

#1579065
------------------------------------alıntı----------------------------------------------------
açılım eğer muhalefet kanadından destek görmeyip açılamazsa muhalefetteki partilerin kürt oyları akp ve dtp ye kayacak
------------------------------------alıntı----------------------------------------------------
(vurguya dikkat)
gibi bir tesbitin sahibi müstesna şahsiyet, ulvi düşünür.
bu tesbite katılıyorum ama gülmekten (evet iğrenç bir espridir ama her zaman işe yarar).
neredeyse yaran entrylere yazacaktım, o derece.

bak, yazma demiyorum, hobi olarak yine yaz.

   ironick   03.09.2009 21:58
   #1579085
17.

duruma bak şindi.

#2120116

ardından:
#2120127

üstüne:
#2120129

aha bunlar da güvercinler:

----- spoiler -----
insanları bi kalıba sokamadan yapamıyor musun?

aha sen kesin fenerlisin stoch naptı hö?
aha sen gassaraylısın pembe formanız var ehe.

bildiğin fanatik taraftarsın işte.. o qua 2 maç sonra kaçarsa şekerbegovic'ler gibi, ya da yatarsa lincolnler gibi zik gibi kalırsınız, sonra o entryleri de yersin.

hadi kal sağlıcakla.

-------------------------
dartagnan demiş ki:
-------------------------
bi yerinde renkli olduğunu biliyorum sarının yanındaki lacivertmi kırmızı mı çıkaramadım !

uzaktan bakınca pembe ...

-------------------------
kardan yazar demiş ki:
-------------------------
lan manyak mısın, fenerbahçe girls'ün altına yazdıklarımı görmedin mi?

-------------------------
dartagnan demiş ki:
-------------------------
ozaman kesin fenerlisin ... çekinme söyle :)

----- spoiler -----


sonra da ergen olduk.
şimdi adama normal zamanda derler "la yarram 2 gramlık beyninizle 2 gram oynayan her topçuyu kral yapıp sonra zik gibi kalırken hala neden bu şamata, bu ne şımarıklık, göt oğlanı?" demezler mi?

ama demem ben. çok terbiyeliyim çünkü. ergen de demem. mal derim geçerim.
edit: askere gidip gelmiş adama da ergen demesi zaten karşındaki insana nasıl baktığının da bir kanıtı olsa gerek.

   kardan yazar   06.08.2010 16:32 ~ 18:32
   #2120249
18.

sabii sübyanlar ile polemiğe girmesi sonucu nik altı polemiği de olmuştur.

evet en sonunda oldu nik altında polemiğim de oldu ...

ama sabii sübyan ile muhattap olmaması gerektiğini bildiği gibi sabii sübyanında onun karşısına geçerek muhattap olma girişimlerini afedersiniz ama daşşak geçerek izler.

beyni sıcaktan sulanmış sabah orgazmnı bile tamamlayamamış gs li sabii sübyana fenerlimisin derse tabii lan lı lun lu manyakmısın flan cevaplar alması normaldir muhtemeldir. sabah sabah sabii nin biri manyakmısın flan diye hitab ederse kızar tabii bu adam.

ha son cevabı gönderemedim saygı değer sabii sübyanımıza engellemseydi zaten gerekli cevabı vermiştim. kendisine ergenlik dönemindeki asabiyetini aşıp adam olma yolunda karşısındaki adama hakaret edilmeyeceğini yada beynin 2 gramla kalmadığını bilmelidir.

şimdi karşısındaki adama klavye başından sallayan bu sabi sübyanla " evladım senin vucuduna testestoron salgılayan organlarını yediririm " lafını demek kolaydır ama ben demem niye ben ondan daha terbiyeliyim .

   dartagnan   06.08.2010 17:05
   #2120261
19.

mümkünse rakiplere laf sokmaya çalışmasın. o laf sokmaya çalıştıkça kendini rezil ediyor. gerek yok böyle şeylere. tamam süper beşiktaşlısın ama tadında bırakabilmeyi bil.

   nartallo   27.08.2010 21:31
   #2132154
 
reklamı kapat

yazdır