demokrasi ve kadin haklari arasindaki dogru oranti

1.

bir çok ülke demokrasiyle yönetilir ve önemli bir kısmı sadece göstermelik yapay bir ''halkın iradesi''ne sahiptir.

demokrasi kelime kökenine inildiğinde ''şeytanın yönetimi'' demek olsa da bugün en iyimser haliyle anladığımız manası; insanların başkalarının özgürlüklerini kısıtlamadan modern ve çağdaş bir hayat yaşadığı, haklarının devlet güvencesi altında olduğu rejim biçimidir.

her ülkenin tarihinde kesinlikle baskı görmüşlüğü vardır kadının ya da haklarının iade edilmemişliği. işte bugünkü anlamı ile irdeleyeceğimiz demokrasi, dünyanın kronik hastalığı haline gelmiş ''kadın özgürlüğü''ne bulduğu deva ile doğru orantılı olarak tanımını hak eder haldedir.

mustafa k. atatürk zamanında türkiye'nin kadın haklarına ne kadar önem veren bir devlete sahip olduğunu anlatacak kadar derinlemesine girmeyeceğim konuya. bunu bilmeyenlerin zaten at gözlüklü gereksiz mahlukatlar olduğunu düşünerek içimdeki faşizan çocuğun yönlendirmesiyle yazıyı okumak yerine ölmelerini temenni edeceğim.

günümüz türkiye'sinde kadın haklarında bir gerileme olmuş mudur?

el-cevap: olmamıştır. sorunun kaynağı zaten bu olmamışlığın hazin neticeleridir.onlarca yıl sonra, hala cemil meriç'in bu ülkesinde ''baba beni okula gönder'' kampanyaları bir yardımdan öte mecburiyettir öyle ki bunun sırf çocuk işçi ile alakası yok. bugün töreyi evladından önde tutan beyin ölümü gerçekleşmiş insan suretleri kız çocuğunun okula gitmesini gereksiz ve hatta daha da ileri giderek ''günah'' olarak tanımlamaktadır.

yıllar geçmesine rağmen hala daha bu ülkenin en acı sorunlarından biri işte bu ''kafa yapısı''dır.

daha doğduğu gün sadece bir hizmetçi, üreme ve zevk aracı olarak görülen kadınının derdi bu kadar kolay bitmez ve daha yolun başındadır.

bu ülkede mecburiyetten örtünmek zorunda kalan kadınların konusunu açmak diğer sorunlara göre daha küçük olduğundan gereksizdir. sadece hatırlamak yeterli.

halen daha kadının satıldığı*, zorla evlendirildiği bir ülkede demokrasinin olduğunu iddia etmek bakıyorum ama görmüyorumculuktan öte tanımlanamaz.

kadın her şeyi sinesine çekip mutlu günlerin hayaline dalarsa bu ülkede imkansızı istemekten ileri gidemez. kadına şiddet asla bitmez.

dövüldüğü için karakola sığınan kadını sanki bir insan gibi en geri kafalı haliyle ''senin yanın kocanın dizinin dibidir kızım.'' diyen bir devletle karşılaşır. kendisini her şeyden korumakla yükümlü devlet kadının bu ülkedeki kaderine müdahale etmez.

bir ülkenin demokrasiyle sınavındaki en zor sorulardan biri olan kadın haklarından tabii ki sınıfın arka sıradaki en haylaz çocuğu türkiye çakmıştır. umurunda değildir çünkü zaten karne kırıklarla doludur kim takar kadını değil mi?

türkiye'nin sorunu hala kadın hakları konusunda mustafa kemal'den beri ilerleme kaydedememiş olmasıdır. tek tesellimiz bir gerilemenin bugüne kadar gerçekleşmemesi iken günümüzün, gelecek için verdiği ip uçlarından bununda iyimser bir düşünce olduğunu görüyoruz.

sorun kadında değil, halkın ve halktan insanların yönetiminde bulunduğu devletin kadına dair bakış açısıdır. kısaca işin püf noktası şudur ki:daha kadına değer vermeyi bilmeyen bir ülke demokrasiyi nasıl kavrayabilir?

   eussstas   23.01.2011 23:57 ~ 24.01.2011 00:12
   #2285198
2.

demokrasi ve kadın hakları arasındaki türev, integral vs. işlemlerinin de gelişebiceğini düşünüyorum artık. *

   lodoslain   24.01.2011 00:04
   #2285201
3.

tek dişi kalmış canavardan daha canavar türkiye demokrasimizin ve atatürk'ten bu yana adam gibi haklar tanınmayan ülkem kadınlarının arasındaki oldukça büyük bir farkı ortaya seren orantı. osmanlı'da avrupadaki rönesansa ayak uyduramadığımız gibi günümüzde de charles chaplin'in modern times'ında söylediği gibi ''gün geçtikçe bir adım önde olmak varken'' sözünü gözümüze sokarcasına bir kübaya bir 1910'ların sovyet rusyasına özenmek yerine gerisin geriye iran'ı kendimize hedef belirlemişçesine ilerliyoruz, hemde geri geri!

<bkz: geri geri ilerlemek>

   akilalmaz   24.01.2011 00:19 ~ 00:20
   #2285204
4.

radikal feministlerin işe el koyması ile belki bişeyler olur ama demokrasinin uygulanamaması zaten baştan işi bozuyor.

   pinhan   24.01.2011 00:25
   #2285206
 
reklamı kapat

yazdır