demokrasicilik oynamak

1.

dünyanın en çok oynanan oyunlarından birdir. zira abd ırak'a demokrasi sözcüğünü kullanarak girdi.afganistan'a yine öyle.pkk lılar demokrasi için savaştıklarını söylerler ve bunun için kan dökerler.islam cumhuriyeti yanlıları demokrasinin nimetlerinden yararlanarak demokrasiyi yıkmaya çalışırlar. ancak acı olan gerçek bunun insanlar tarafından bilindiği halde yine bunu bilen insanlar tarafından görmemezlikten gelinmesi kraldan daha çok kralcı olmaları hatta sınırları zorlayarak 'bebekleri leyleklerin getirdiği yalanına' inanmak istemeleridir.daha da acısını sorarsanız oda bu insanların bu oyunu kralcı oldukları için değil gerçekten anlayabilecek kapasite de olmadıklarından oynamalardır..

   tenten   24.07.2007 13:01 ~ 13:10
   #567168
2.

+pınar sen anne ol
-tamam
+ben de baba olucam
-peki
+şimdi sen soyun, ben seni öpmeye başlicam
-hani demokrasicilik oynuyoduk?
+tamam işte! siyasetçiler de böyle oynuyo, bak amerika'ya önüne gelene döşüyo falan
-yaa!!!
+ee n'apalım kızım, bu işler böyle
-off yaa off...
+şimdi sen beni...
-aynen öyle
+...

   birinebakipcikicam   24.07.2007 13:06
   #567185
3.

bıkmadan,yorulmadan asırlardır oynadığımız oyun..halk hep demokrasiyle yönetildiğini sanır ama perde arkasında toplanmış dominant karakterler bir şeyler planlıyordur hep,yönetim hiyerarşiye biraz daha yakındır kanımca..ama konuşanların dilinde adı değişir "demokrasi" oluverir..bizler de içimiz rahat yolumuza devam ederiz..

   tekbise   24.07.2007 13:27
   #567249
4.

dtp'nin yaptığı şey.

   11lafmacun1dietkola   24.07.2007 13:39
   #567294
5.

<bkz: abdurrahman boztas>

   tosbaa   24.07.2007 13:45
   #567309
6.

türkiyenin oynayamadığı oyundur. genellikle zar zor hatır gönül ilişkisiyle ancak mahalle takımına kaleci olarak girebilen çevrenin en kazma amortisi, kalecilikten bıktığında nasıl top benim değil mi oynatmıyorum diye ağlıyorsa, türkiyenin demokratları da, demokrasinin getirdiği sonuçlardan memnun olmadıklarında demokrasi benim oynatmıyorum diye tepki verirler bizde.

meydanlara dökülür, oraya buraya yürüyüş yaparlar demokrasinin sahipleri olarak. halka rağmen halkçı, demokrat ve cumhuriyetçidirler. ne kadar kuralı varsa bu oyunun ihlal ederler. dokuz kusurlu hareketten biri de kendileri olurlar aslında demokrasi oyun kuralları içerisinde.

acayip halkçıdırlar. seçimlerden sonra ülkedeki her iki kişiden birinin aptal, yobaz, bağnaz, gerici olduğunu haykırırlar ortalıkta. ama hangi iki kişiden birinin? kendilerinin dahil olduğu taraf ihtimal dışıdır bu konuda.

dünyanın en karmaşık tanımıdır türkiyede demokrasi. prof. olmak yetmez açıklama yapabilmek için. halkı protesto eden halk, çoğunluğu protesto eden azınlık... bütün bu karmaşık kombinasyonların içinden çıkmanız gerekir önce.

bu kadar oyunbozanın içinde oynanması imkansız bir oyundur demokrasi türkiye'de. ama yarım asırdan biraz fazla zamandır bütün başarısızlığına, bütün bozulmuşluğuna, bütün kaprisine ve karmaşıklığına rağmen vazgeçmemiştir oynamaktan. çünkü zoru sever türk. öğrenecektir mutlaka. ama meşrutiyet'in sonu geldiğinde meşrutiyedi, serbest piyasannın sonu geldiğinde serbest piyasayı oynamayı öğrendiği gibi. birgün demokrasi oyununda dünya şampiyonu türkiye olacaktır, diğer ülkelerin amatör demokrasipor klupleri arasından sıyrılarak. çünkü onların artık başka bir oyunları vardır.

   apeas   24.07.2007 16:06 ~ 16:07
   #567589
 
reklamı kapat

yazdır