dental implant

1.

tarih: 12 may cumartesi (2007) 11:39:22 mesaj konusu: dental implant

--------------------------------------------------------------------------------

dental implant nedir?

dental implantlar, çeşitli nedenlerle kaybolan dişlerin yerine çene kemiğinin dişleri barındıran kısmına konulan, görünüm olarak vidaya benzeyen ve doğrudan diş kökü görevi gören yapılardır.
implantlar günümüzde sıklıkla titanyum alaşımından yapılmaktadır. titanyum; vücut dokularıyla uyumlu, vücudun kabul edebildiği bir alaşımdır. titanyum üzerine kemiğe bağlanmayı arttırıcı yeni kemik oluşumunu sağlayan mikro düzeyde özel mikro film kaplamalar da yapılarak implantın kemikle mükemmel uyum sağlaması sağlanır. böylelikle, çok nadir vakalar dışında; ki bunlar bağışıklık sistemine bağlı olarak vücudu yabancı maddelere karşı aşırı savunma göstererek kabul etmeyen sistemik rahatsızlığı olan hastalardır, her insana rahatlıkla uygulanır ve uygun yerleştirildiği taktirde başarı oranı çok yüksektir.
implantta başarısızlık, yanlış uygulamalar ve bilgi birikimi yetersiz kişiler tarafından uygulandığında yaşanmaktadır.
vücudun kabul etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. dental implant lokal anestezi altında cerrahi bir işlemle çene kemiğine yerleştirilir. günümüzde implant uygulamaları bilimsel gelişmelere paralel olarak çok basite indirgenmiş olup, normal bir diş çekimi veya dolgu işlemlerinden çok farlı olmamaktadır.
dental implantlar yerleştirildikten sonra 3-6 ay arası beklemek gereklidir. bu süre implantın kemikle bağlantı kurması(osseinteprosyon)için gerekli bir süredir. bu süre sonunda implantın üzerine gerekli protez yapılabilir.

implant destekli sabit protezler

implant destekli sabit protezler genellikle eksik diş (le) bölgesinde yerleştirilerek implantı destekleyecek iyi kalitede ve yeterli kemik bulunduğunda uygulanırlar.
bir veya birden çok implant üzerine vida veya yapıştırma yoluyla sabitlenen protezlerdir. yani, tek kron veya köprü tarzındaki protezlerdir. standart köprü veya kron kaplamalarda altta hastanın kendi dişi varken bu durumda köprü ayakları implent’tir.


implant destekli hareketli protezler

sabit protezlerin yapılamadığı durumlarda, hastanın sadece bir bölgesinde yeterli kemik desteği bulunduğunda veya mevcut hareketli protezinin tutuculuğunda sorun olduğunda uygulanır. en az iki implant en uygun yere yerleştirilerek hastanın hareketli protezinin tutuculuğunda sorun olduğunda uygulanır. en az iki implant en uygun yere yerleştirilerek hastanın hareketli protezinin tutucu elemanlar ile impletlere tutuşması amaçlanır. böylece hastanın protezi stabil hale gelir ve hastanın konforu arttırılmış olur.
http://www.karahat.com/f/viewtopic.php?t=2087

   gajo   14.05.2007 17:43
   #395184
 
reklamı kapat

yazdır