deprem kabini

1.

bir metrekare yer kaplayan çelik kabinler deprem sırasında tam koruma sağlıyor.itü onaylı ve patentli olan deprem kabinleri zeytinburnunda beş katlı bir binaya yerleştirilmiş ve canlı yayın yapılarak kolon kesme yöntemiyle yıkılan binanın içindeki kabinlerde bulunan cansız alçı mankenlerde kırık meydana gelmemiş..kabinler dört kişilik tasarlanmış ve elektronik deprem ikaz sistemine sahipmiş.ayrıca deprem sırasında içinde olmayanlar için hayat üçgeni oluşturuyormuş.

odtü inşaat mühendisliği bölümü öğretim üyelerinden prof. dr. polat gülkan, deprem kabinlerine ödenen milyarların boşa gittiğini savunuyormuş ancak üretici firma alçı mankenlerle canlı yayında tatbikat yaptığına göre ürünlerine oldukça güveniyorlar.belki evlerde standart hale getirilseler deprem öldürmez bina öldürür yargısını en azından eski binalar için ortadan kaldırabilirler.

canlı yıkım görüntüleri sitede mevcut: http://www.depremkabini.net/

*

   mozarelrysus   26.10.2011 20:20 ~ 20:23
   #2449549
2.

mühendislik açısından, akıl ve fikir açısından son derece saçma bir icat. en basitinden bu devasa çelik yapının ağırlığı o binanın yıkılmasına büyük katkı sağlayacaktır. ayrıca deprem olduğunda diğer odalardan koşturup bu saçma şeyin içerisine girebilmek de ihtimaller hesabına kalmış bir başarı olur ancak. insanların korkularından beslenenlerin semirmesi dışında hiç bir halta yaramaz. buna harcanacak para daha sağlam binalar yapılması için kullanılmalı.

   meczup   26.10.2011 20:29
   #2449551
3.

<bkz: panik odası>

   perilousness   26.10.2011 21:45
   #2449560
4.

binanın statiğini bozarak yıkılmasında fayda sağlayan gereksizlik. 17 ağustos ardından bir peyda oldu bu. bunun gibi birde oda fikri vardı ki bildiğin binaya yük yüklemek dışında bir faydası yoktu. sanki deprem yıkamazsa binayı bizim eklediğimiz ağırlıklar yıksın istiyor adamlar.

   slaw   26.10.2011 23:10
   #2449569
5.

bir kaç ince hesaplaması da yapılırsa eğer -arkadaşların şikayet ettiği konular- faydalı olabileceğini düşünüyorum. diğer odalardan koşmaktan bahsediliyor ancak deprem sırasında yıkılan binaların %10 luk kısmı bu kabinlerden faydalanabilirse tuttuğu balık ürküttüğü kurbağaya değer bence.

bir kişi bile kurtulacaksa eğer bir binada bu zamazingo sayesinde o bile yeter.

   sana laflar hazirladim   27.10.2011 15:43
   #2449637
6.

söylenenlere hak vererek merak ettim ve firmayı aradım.kabin ikaz sistemine sahip olduğu için dalgaları algılayıp içine girilmesine olanak tanıyan zamanı kazandırıyormuş.s dalgalarıyla beraber binayla sallanabilme özelliğine sahipmiş böylece binayı ortadan ikiye kırmıyor.havalandırmaya ve özel anahtarıyla küçük bir çocuğun bile açabileceği bulonlara sahipmiş.kabin ağırlığı 450 kg olmakla beraber yere sabitlendiği için metrekare başına 50 kg yük bindiriyormuş.açıklayan yetkili çamaşır makinesinin metrekare başına 150 kilo yük bindirdiğini ekledi.mühendislik açısından oda içinde iki kabin bulunması bile sorun yaratmazmış.

açıklamalara bakınca son derece sağlıklı görünüyor ama pek çok kadın evde böyle bir şey istemez sanırım estetik açısından.en azından yatak odasında.

   mozarelrysus   27.10.2011 18:41 ~ 18:42
   #2449683
7.

en komiği de içerisine emniyet kemeri koymaları. masum insanların deprem korkularını istismar ediyorlar resmen. hadi depremin sürdüğü yaklaşık yarım dakika içerisinde tüm ev ahalisi olarak o daracık şeyin içine girip kapısını kapattın diyelim, emniyet kemerlerini nasıl bağlayacaksın? maksat "bakın bizim çok müthiş tedbirlerimiz ve güvenlik unsurlarımız" var demek. bir de depremi 20 saniye öncesinden algıladığı iddiası var ki ona hiç girmiyorum bile.

üşenmedim baktım, patentinde ve de teknik raporunda depremi bilmem kaç saniye öncesinden algıladığına dair hiç bir şey yok. dalga malga muhabbeti hiç geçmiyor bile. tabi bizim milletin işin aslını astarını araştırmayıp inanacağını bildiklerinden gayet sağlam sallamışlar. utanmasalar deprem anında altındaki roketle birlikte yörüngeye çıkar diyecekler. sadece sağlam çelik bir kutu. gerçi o kadar sağlam da sayılmaz. yatay doğrultuda sadece 4 tona dayanabiliyormuş bu arada, teknik raporda okuyabilirsiniz. dikey olarak 30 tona dayanabiliyor. yani bu abidik kutunun yan devrilmemesi için o 1 metrekarelik tabutun içerisinde dua edebilirsiniz. 4 ton nedir anasını satayım?

teknik rapor:
http://www.depremkabini.net/deprem/kabin/t1.jpg
http://www.depremkabini.net/deprem/kabin/t2.jpg
http://www.depremkabini.net/deprem/kabin/t3.jpg
http://www.depremkabini.net/deprem/kabin/t4.jpg (*)

patent:
http://www.depremkabini.net/...eprem/kabin/patent1.jpg
http://www.depremkabini.net/...eprem/kabin/patent2.jpg (*)
http://www.depremkabini.net/...eprem/kabin/patent3.jpg

zaten otçuları taşçıları gördükçe bilim damarımız yeterince kabarıp öfkeleniyoruz. bir de bunlarla uğraşmayalım. her şeyi geçtim, öyle dandik sitesi olan adamlara güvenmek için biraz saf olmak lazım.

   meczup   27.10.2011 23:14 ~ 23:18
   #2449726
8.

deprem sonrası da kapıları açılmaz. bu sefer de deprem kabininde mahsur kalırız.

   cayvesigara   27.10.2011 23:42
   #2449736
 
reklamı kapat

yazdır