derdini soylemeyen derman bulamaz

1.

kişinin bir sıkıntısı, bir derdi varsa içine atmamalı, çevresindekilere veya uzmanlara anlatıp çözümünü bulmalıdır anlamındaki atasözüdür. ancak aşırıya kaçılması kişiyi madem dert babası buldum neden sömürmüyorum insanlarına dahil edebilir. *

   sherry   10.11.2006 16:53 ~ 17:07
   #104597
2.

bu laf aile içinde çoğu zaman geçersizdir. ola ki bir halt yemiş veledin olayı anne ya da babasına anlatması halinde beklediği tepki sert olabilir ve olur genelde.

baba-evladım söylesene ne oldu valla kızmayacağım.(melek modunda)

anne- tabi oğlum söylesene, hem biz senin aileniz bizden başka kime söyleyeceksin birlikte çözeriz problemini.(melek modunda)

çocuk- olmaz söyleyemem kızarsınız.(utanma modunda)

baba- söz veriyorum kızmayacağız söyle sen.(hala melek)

çocuk- olmaz söyleyemem utanıyorum.(hala utangaç)

baba- söylesene lan piç şakkk (sert bir ses tonu ile şakkk tokat efekti oluyor)

çocuk- komşunun kızı aysu var ya, geçen gün onların evine gittik, sonra televizyondaki gibi yaptık. sonra aysunun şeyinden kan akmaya başladı.(işte şimdi hıyar modunda)

anne- nee!! ne yaptınız!! rezil olduk rezil. ferdi bunlar hep senin suçun izlettin çocuğa o filmleri bak şimdi neler yapmış.

baba - vay it vay. şak şuk* . demek elalemin kızına ha.. ulan siktir git senin gibi oğlum yok benim şak şak.(şakların hepsi tokat tekme efekti olduğunu söylemeye gerek yok sanırım).

   376   10.11.2006 17:06 ~ 17:09
   #104612
 
reklamı kapat

yazdır