deri hastaliklari

1.

deride çeşitli sebeplerle meydana gelen hastalıkların tümü.
deri hastalıkları genel itibariyle şu sebeplerle oluşur:


1. fizikî sebeplerle meydana gelen deri hastalıkları: delici, kesici, ezici cisimlerin meydana getirdiği yaralar, yanıklar, soğuğa bağlı olan çatlaklar, kimyâsal maddelerin tahrişine bağlı olarak ortaya çıkan yaralar bu grupta sayılabilir.
2. parazitlerin sebeb olduğu deri hastalıkları:bu grup hastalıkların başında uyuz, bitlenme ve çeşitli mantar hastalıkları gelmektedir. ayrıca pire, tahtakurusu, kene gibi böceklerin ısırmalarından meydana gelen deri bozuklukları da bunlardan sayılabilir.
3. mikroorganizmaların sebeb olduğu deri hastalıkları:bu organizmalar genellikle deri iltihaplanmalarına yol açar. mikroorganizmalar derideki herhangi bir bozukluğun üzerine kolayca yerleşebilirler.yaralar, yanıklar, uyuz, böceklerin ısırdıkları yerler, ekzamalar ve uçuklar kolayca iltihaplanabilirler. deri iltihaplarına dermatit de denir. mikroorganizmaların yol açtığı hastalıklardan olan cüzzam, deri veremi ve frengide ise yukarıdaki bahsedilen iltihaplanmaların dışında bir mekanizma söz konusudur. bunlar bu yüzden spesifik iltihaplar veya spesifik enfeksiyonlar grubu olarak adlandırılmıştır.
4. allerjik deri hastalıkları:en sık rastlanan deri hastalıklarıdır. allerjik deri hastalıkları arasında serum hastalığı, quincke ödemi, kurdeşen, ekzama, kontakt dermatit sayılabilir. allerjik deri hastalıklarının sebebini bulmak oldukça güçtür. bu amaçla hasta ve çevresi çok iyi araştırılır. çeşitli deri testleri yapılır. gerekirse hasta bulunduğu çevreden bir müddet uzaklaştırılır. allerjiye sebeb olan âmil bulunmaya çalışılır. bu âmiller; çiçek tozları, çeşitli besin maddeleri, ev tozları, bâzı ilâçlar, barsak parazitleri olabilir. allerjik hastalıklarda irsiyetin, vücut yapısının ve asâbî durumun yâni psikolojik sebeplerin de rolü büyüktür.
derinin bu hastalıklarının dışında; çeşitli dâhilî hastalıkların derideki tezâhürleri de sözkonusudur. meselâ şeker hastalığında, deride çeşitli belirtiler görülür (kurdeşen, kan çıbanları, gangren vs.). ayrıca derinin kötü huylu ve iyi huylu urları da sözkonusudur. deri kanserleri bütün kanserler içinde en az kötü olanlarıdır. tam tedâvileri de mümkündür. deri hastalıklarını inceleyen, teşhis ve tedâvisi ile uğraşan bilim dalına dermatoloji ve bu işi meslek edinmiş hekime ise, dermotolog ismi verilir.
deri hastalıklarının çeşidine göre, deride değişik türlerde hastalık elemanları görülür. bunlar arasında; kaşıntı izleri, papül (küçük deri kabartısı), pistül (irinli kabarcık), çıban, ülser, tüberkül (sivri deri çıkıntısı), eritem (kızarıklık), hiperpigmentasyon (derinin renginin artması), hipopigmentasyon (derinin renginin azalması), deskaamasyon (derinin dökülmesi), kabuklanma ve urlanma sayılabilir. bir deri hastalığında bu elemanlardan biri veya bir kaçı birarada da bulunabilir. deri hastalıklarının teşhisi kolaydır. kesin teşhis için gerektiğinde hasta kısımdan parça alınıp, patolojik incelemeye tâbi tutulur. tedâvileri her zaman kolay olmayıp, hastalığın cinsine göre değişiklik arz eder. tedâvi çok kere semptomatik (hastanın şikâyetlerini geçiştirmeye yönelik)tir.

kaynak: wikipedia değil.

   nicholai alexandrovic hel   19.11.2008 05:13
   #1089971
2.

adamin anasini aglatan olmasa da kadinin anasini aglatabilecek gucteki hastaliklardir. sonucta kiz kismisi boyle seylere daha cok onem veriyor.

kasimayin da n'aparsaniz yapin.

bir de iyi bir cildiyeciye gittim diye de hemen tatmin olmayin, asla yeterince basarili tespit edemiyorlar.

   betyl   20.08.2011 04:33
   #2420871
3.

<bkz: vitiligo>

   amaolmadikibu   20.08.2011 04:40
   #2420875
4.

çeşitlilik açısından tanıda doktorları en çok zorlayan hastalıklardır.
en önemlisi ise tedavileri sabır gerektirir.
türk halkı önce bir doktora gider, ardından bu işe yaramadı, yetersiz doktor zart zurt der, başkasına gider.oysa ki hastalıkların elenmesi, ilaçların denenmesi açısından sabır şart!

   umutsuz vaka   20.08.2011 04:55
   #2420878
 
reklamı kapat

yazdır