dervis ali kavazoglu

1.

tum korkutmalara ragmen akel merkez komitesi'nde, peo'da, kendi köyü dali'de mucadelesini surduren baris insani. 11 nisan 1965'te kostas mişaulis'le birlikte tmt tarafindan vurularak öldürülmüştur... kurulan pusuda faşistler kavazoğlu'na makineli tüfekle 80 kurşun sıkmışlardir.

http://img.photobucket.com/...ebspace1/tuespartmt.gif

ek olarak asagidaki sozlerin sahibidir.
"daha dün denecek kadar kısa bir zaman öncesine kadar aynı atölyelerde, aynı dairelerde, aynı maden ocaklarında beraber çalışan, hayat ve iş şartlarının düzelmesi için beraber savaşan, aynı yurdun evlatlarına yiyecek vermesi için aynı toprakları terleriyle sulayan, aynı spor sahalarında kardeşçe medeni sportif müsabakalar yapan kıbrıslı türk ve rum delikanlılarını birbirine ölüm ateşi saçmak için dağ başlarına sevkettiler... türk ve rum gençlerin gruplar halinde beraberce terennüm ettikleri barış şarkılarını, hayat şarkılarını ve şarkıları takip eden tatlı kaval, santur ve akordiyon seslerini yıllarca işitmeye alışık olan turistik kıbrıs dağlarının mağrur çam ağaçları, bugün yiğit delikanlılarımızı hayatlarının baharında kara toprağa gömen top seslerini ağlarcasına yapraklarını dökerek işitiyorlar...

emperyalistler, iğrenç maksatlarında başarı sağlamak ve oyunlarını gizlemek için 'iki toplum birarada yaşayamaz' masalını icat ettiler ve yerli organlarının yardımı ile, yalanla, tehditle, zorla, onbinlerce kıbrıs türkü'nü yerinden yurdundan kaldırarak, adanın başka mıntıkasına taşıdılar. bugün yirmi binden fazla türk evinden, işinden, tarlasından uzak, açık havada, çadır altında göçebe hayatı yaşıyor, binlerce türk genci işsiz güçsüz ortada dolaşıyor, okullar çalışmadığı için binlerce ortaokul örencisi öğrenim yapamıyor ve açıkta dolaşıyor. türk toplumun başına emperyalistlerin yardımı ile, faşist metodlarla, zorla, silahla lider kesilenler, halka gerçek arzularını, emperyalizme karşı olan nefretini, barış isteklerini ifade etmeye müsaade etmiyorlar, burada mübalağasız söyleyebilirim ki, zorla kıbrıs türk toplumun idaresini eline alanlar, toplumumuzu enperyalizme alet etmek ve demokratik fikirleri susturmak için hitlercilerin buchenwald topluma kampları gibi kamplarda kullandıkları iğrenç ve canavar metodları kullanıyorlar; demokrat düşünceli gazetecileri gecenin karanlığından istifade ederek tabanca ile öldürüyorlar, iki toplumun birarada yaşayabileceğini beyan edenleri karanlık odalara kapayarak, başına siyah maske geçirerek, demirden ve kurşundan yaptıkları aletlerle dövüyorlar. biz bu işkenceleri her zaman ve her yerde ispat etmeye hazırız..."

   ledraman   23.12.2009 13:13 ~ 13:19
   #1811201
 
reklamı kapat

yazdır