dinim kiyamete kadar yasayacak

1.

islam dinine mensup birinin söyleceği söz. zira islam* kıyamete kadar yaşayacaktır.

ukde sahibi: yanessar

   sizofren psikiyatr   02.06.2011 17:11 ~ 17:12
   #2366190
2.

<bkz: kıyamet alameti entryler>

   gemisch35   02.06.2011 17:13
   #2366192
3.

bundan 4500 yıl kadar önce tanrı gözüyle bakılan, o gözle bakmayanın gözünü çıkartan firavun; yüz bin(100.000) kişiyi yirmi yıl bira, turp ve ekmekle çalıştırarak, üç milyon(3.000.000) adet 5-10 tonluk taşla, 147 metre yüksekliğinde piramit yaptırdı ve bu onlarcasından biriydi. devrinde hayatın ölümden sonraki devamına mekan olduğuna inanılan bu anıt mezarın tapusunun sahibi olan firavunun biblosunu, bugün kahire'de sıkı bir pazarlıkla 5-10 dolara alabilirsiniz. hem de kimden? bizzat o piramidi yapanların bugün kahire mehmet ali paşa camisinde namaz kılan torunlarından.

bugün tarımla uğraşan çorumlu hacı amcanın ''aynı'' tarlasını 2500 yıl önce hattuşaş'lı köylü muvattalli ekiyordu. yağmur için hitit tanrılarına dua ediyordu ve ne gariptir ki duası kabul oluyordu.

rüzgarı estiren, şimşeği çaktıran, yağmuru yağdırıp başakları büyüten tanrılar hep vardı. isimleri, cisimleri, tarifleri değişti. müzelerde önünden geçtiğimiz sümer sakallı dev heykeller, devrin tanrılarının sembollerinden bazıları.. zamanında o heykellerin gözüne bile bakılamazken, önünde kurbanlar kesilirken; şimdi müzelerin tasarruftan karartılan loş köşelerinde önünden geçen insanların dikkatini bile çekmiyorlar.

ankara anadolu medeniyet müzesinde kibele var kybelecik var. 9000 yaşındaki ilkinde iki leopar arasında oturmuş epey kilolu bir figür, diğerinde iki müzisyen(lir ve flüt çalan) arasında ayakta duran ve geçen binlerce yılda insanların değişen estetik anlayışlarına uyup rejim yaparak epey kilo veren görece yakın tarihli 2500 yıllık frigyalı model.. inancın evrimine örnek. arabistanda adı oldu hübel. tıpkı el-ilah ve allah gibi. şam'a giden kervanlar sadece ipek kumaşlar değil, inanç da getiriyordu çünkü araba.

kainat, kuşlar böcekler şans eseri yaratılmış olabilir mi diyorsun? hadi de ki: bir güç var, ama bu allah mı, thor mu, zeus mu.. önce bunlar bir toplansın olimpos'da, arasında anlaşsın ortada bir evren var ve onu "ben yarattım" diye sahip çıkan bin tane tanrı. sözlükte sorulmamış ama belki de sorma zamanı gelmiştir: <bkz: allah’ı kim yarattı>

dünyanın en güçlü imparatorluğunun vatandaşları, yüzlerce sene boyunca öldükten sonra styx nehrine yapacakları yolculuğu hayal ediyorlardı, kimse kaldı mi buna inanan?

insanlık tarihinde 3000 e yakın din ölmüş ve hayatta en küçükleri de dahil olmak üzere 200 civarı din kalmış bilim insanlarına göre. ve hepsi ne diyordu biliyor musun müslüman kardeşim? : dinim kıyamete kadar yaşayacak.

tanım: müslüman olanlar dışında, tarihteki milyarlarca insanın söylediği ve belki bundan 1000 yıl sonra islam bir mitoloji dini haline döndüğünde başka dine inanan milyarların dillendireceği cümle.

   yanessar   05.06.2011 09:15
   #2367894
 
reklamı kapat

yazdır