diplomasi

1.

monarsilerin/derebeyliklerin yerini ulus devletlerin aldigi donemde ulkelerin, ekonomik iliskilerin savas gibi tehlike arz eden unsurlarla zedelenmesinin onlenmesi icin basvurulan ve bugun dunya siyasetinde onemli yeri olan kurallar butunu.ulkelerin birbirleri ile siyasi,ekonomik, askeri diyaloga girdigi bu kurum ile dunya tarihi sekillenmistir.

   kingston   01.04.2006 12:19
   #988
2.

1980'li yillarda abd'nin bir donem disisleri bakani gorevini ifa etmis, ayni zamanda akademisyen olan henry kissenger'in yazdigi, ulslararasi iliskiler ogrencilerinin anayasasi olan kitap. dunya tarihinindeki devlet iliskilerinin incelendigi kitap, ayni zamanda, henry kissenger'in anilari ve carpici ornekleri ile bezenmis bir tarih kitabidir.

   kingston   01.04.2006 12:21
   #989
3.

uluslararası ilişkileri düzenleyen antlaşmalar bütünü; yabancı bir ülkede ve uluslararası toplantılarda ülkesini temsil etme işi ve sanatı ile bu işte çalışan kimsenin görevi, mesleği anlamına gelen, uluslararası ilişkiler terimidir.

   soslan   30.10.2006 13:38
   #94086
4.

diplomasi, devletler arasındaki ilişkileri düzenleyen bir bilimdir.

bir devletin ekonomik, sosyal, kültürel birikimlerinin tümünün kullanıldığı silahlı çatışma öncesi birbirleriyle ilişkinin bölümüdür. tartışma yöntemi ile meseleleri çözer.

diplomasi, devletlerin doğmasıyla ortaya çıkmıştır. bu itibarla diplomasinin kuruluşu eskidir.

türkler kurdukları devletlerin dış ilişkilerinde elçilikler göndererek, aralarındaki anlaşmazlıkları diplomatik yollara başvurarak halletmişlerdir. klasik diplomasi osmanlı imparatorluğu'nun xıx. yüzyılda devlet hayatındaki önemini arttırmıştır. bu dönemde büyük devletler düzeyinde sürekli elçilikler tayin edilmiştir. özellikle mustafa reşid paşa'nın paris ve londra'daki sürekli elçilikleri, devletler arasındaki anlaşmazlıkların, osmanlı yararına çözülmesini sağlamıştır.

rus çarlığı'yla osmanlılar arasında başlayan kırım savaşı'nda reşid paşa'nın sağladığı ingiliz ve fransız ittifakı osmanlı devleti'ni büyük tehlikelerden korumuştur. rus çarı nikola, osmanlı devleti'ni tek başına savaşa sokmayı tasarlamış, savaşa hazır olmayan osmanlıları ezip osmanlı topraklarını ele geçirmeyi düşünürken diplomasi yoluyla ingilizlerle ve fransızlarla bir ittifak sağlanması bu hesapları bozmuştur. 1854 kırım savaşı'nda osmanlı diplomasisi başarılı olmuş ve devletin hayatını tehlikelerden kurtarmıştır.

fakat diplomasinin günümüzdeki faaliyetleri istikamet değiştirmiştir. artık devletlerin arasındaki önemli anlaşmazlıkların çözülmesi "zirve" görüşmeleriyle gerçekleştirilmektedir.

böylece devletler arasındaki sürekli temsilcilerin karşılıklı çalışmaları önemini kısmen kaybetmekte ve zirve görüşmeleri klasik diplomasinin yerini almaktadır.

   google   09.10.2008 07:22
   #1051244
5.

kancık dili

   orkinos kazim   03.02.2009 12:50
   #1183147
6.

biraz öngörü, biraz tecrübe, biraz hızlı düşünme yetisi ve en önemlisi hissizlik ya da hissettiğini belli etmeme yetisi birleşince ortaya çıkan karışım.

adamın biri afrika'da safariye çıkarken yanına minik
köpeğini de almış. minik köpek bir gün ormanda dolaşıp, kelebekleri kovalar, çiçekleri koklarken kaybolduğunu fark etmiş. !
ne yapacağını düşünürken bir de bakmış ki karşıdan bir leopar geliyor ve belli ki günlük yiyeceğini arıyor. 'şimdi başım dertte' diye düşünmüş minik köpek. etrafına bakmış yerde kemik parçalarını görmüş. hemen arkasını leoparın geldiği yöne çevirerek kemikleri kemirmeye başlamış, bu arada da arkadaki
hareketi kestirmeye çalışıyormuş. leopar tam saldıracakken minik köpek kendi kendine konuşmuş; 'ne kadar lezzetli bir leoparmış. acaba etrafta bundan bir tane daha var mi?'

bunu duyan leopar bir anda donmuş kalmış ve en yakındaki ağaca tırmanarak dalların arasına saklanmış. 'tam zamanında kurtardım yoksa bu köpeğe yem olacaktım' diye düşünmüş leopar.

bütün bunlar olup biterken bir başka ağacın üstündeki bir maymun olanları izliyormuş. bildiklerini kullanarak bundan sonra leopardan kurtulabileceğini düşünmüş. leoparın yanına giderek neler olduğunu anlatmış. leopar köpeğin yaptıklarına çok sinirlenmiş ve maymuna: 'atla sırtıma, gidip sun u yakalayalım' demiş. ancak minik köpek neler olduğunu ve leoparın sırtında maymunla birlikte süratle kendisine yaklaştığını fark etmiş.

'şimdi ne yapacağım' diye düşünürken kaçmaya teşebbüs etmemiş. bunun yerine arkasını leoparın geldiği yöne dönerek, kemikleri kemirmeye devam etmiş. tam leopar saldıracakken yine kendi kendine konuşmuş; 'bu aptal maymun da nerede kaldı? yarim saat önce bir leopar daha getirsin diye gönderdim, hala haber yok!'

diploması böyle bir şey iste:
-hızlı düşün,
-sakin ol,
-güçlü görün,
*

   truly madly deeply   22.03.2010 15:15
   #1990847
 
reklamı kapat

yazdır