dis agrisindan kurtulma yollari

1.

bir kere şunu kafanıza sokun; burada anlatılacak tüm yöntemler geçicidir. kalıcı bir çözüm için o lanet dişçi koltuğuna uzanmaktan başka çareniz yok. ama diş bu; ne zaman nasıl bastıracağı belli olmuyor. işte bu nedenle sorunu geçici de olsa hafifletmenize yarayacak şeyler sayayım:


hafif ağrılarda herhangi bir ağrıkesici rahatlıkla ağrıyı önleyebilirken şiddetli ağrılarda apranax fort gibi güçlü ağrıkesicilere ihtiyacınız var.
evde herhangi bir ağrıkesici yoksa kesinlikle dişinize alkol ya da kolonya basmayın. diş etlerinizi mahfediyor, tedavi sürecini zora sokuyor. onun yerine alkollü herhangi bir içeceği diklemeniz daha iyi. (ağrıyı kesmiyor ama sarhoş olunca ağrınız hafifliyor. hatta iyi bir çocuk olursanız ve bir büyük içerseniz ağrıdan eser kalmıyor.)
eğer dişinizin ağrısı güçlü bir ağrıkesiciye rağmen geçmiyorsa nöbetçi eczane aramaktan başka şansınız yok. gidip ağrı kesici iğne yaptırın. iğneler her zaman haplardan daha etkili.

dişinizde sinir kaynaklı bir ağrı varsa ne kadar ağrı kesici içerseniz için o ağrı asla geçmeyecektir. dişçi koltuğuna oturacak kadar zaman kazanmak için sürekli ağzınızı oda sıcaklığından biraz daha soğuk suyla çalkalayın. (bu yöntem size günde 3-4 litre su içmeye malolabilir. ama su hayattır, dert etmeyin)

uzun süre aynı antibiyotiği kullanmanıza rağmen dişinizdeki apse kurumadıysa antibiyotiğinizi değiştirin. bazen değişiklikler işe yarıyor. (herhangi bir eczacı size eşdeğer ilaç konusunda yardımcı olacaktır ama siz doğrudan eşdeğer ilaç istemeyin. eşdeğer olarak verdikleri ilaçlar genellikle aynı kimyasalları barındırdığı için sadece ilacın adını değiştirmiş olursunuz. mesela hem augmentin, hem de amoklavin aynı etken maddeye sahiptir. (amoksisilin) farklı etken maddeli, geniş spektrumlu, diş için tavsiye edilen başka bir antibiyotik isteyin.)

daha güçlü, başka bir ağrının başlamasını ümit edin. (mesela böbrek ağrısı diş ağrısını şıp diye kesiyor)

ne derlerse desinler, klacid'den uzak durun. bırakın dişiniz ağrısın.

   exnihilo   22.06.2009 22:03
   #1457680
 
reklamı kapat

yazdır