dogu toplumlarinda her seyi oturarak yapma fenomeni

1.

tümüyle kıçının üstünde oturma eğilimi taşıyan tembel bir yapılanmadır doğunun iç dinamizmi. yemeği oturarak yersiniz, tuvaletinizi oturarak yaparsınız ve hatta düşünürken bile oturmanız istenir sizden. ibadetlerin yarısı da oturarak gerçekleştirilir. yalnızca sizden büyük birisi geldiğinde ayağa kalkmanız beklenir. o da ne için? sizden büyük olan "kıçının üstüne rahatça otursun" diye.
bazen ulusal tembelliğimizi de buna bağlıyorum ben. oturmaya o kadar alışmışız ki dünyaya "oturmaya gelmiş" gibiyiz. siz bakmayın öyle düğünlerde "hadi ama kalkın, oturmaya mı geldik" çığlığı basanlara. evet; biz oturmaya geldik ve şimdi o kadar büyük kıçımız var ki çalışmak için onu kaldıramıyoruz.

   exnihilo   06.01.2007 23:58
   #171414
2.

batı toplumlarında da olan şeydir. aslında bütün insanlarda olan şeydir. yayılıp yatmayı sevmeyen insan yoktur.

   flam   07.01.2007 00:01
   #171415
3.

bende tamamiyle bu görüşün destekçisiyim ama olayları gerçek anlamında ele aldığım için iki kere ayakta sıçmayı denedim gerçekten lezzetli sonuçlar doğmadı.

   okkes   07.01.2007 00:01
   #171417
4.

en azından yemeğin yerde* yenmesi ile ilgili edebileceğim bi iki kelamım var bu konuda.. doğu bir çok açıdan batı 'ya göre kaldığı için, yemeği masada yemek gibi bi görgü kuralından da habersizdi yıllarca, daha doğrusu yemek masasından habersizdi..* yani masa üzerine tabakların, çatalların, kenarlarına da sandalyelerin konduğu ve ailece yemeğin etrafında yendiği bi eşya değildi, olamazdı da zaten; 10-12 kişilik bi masayı nereden bukacaktı bi kere, okulda ders yapacak sıraları bulamayan insanlar?

yerde yemek olayı artık o kültürün bi parçası haline gelmiştir.. bugün tabii ki o insanlar yemek masasından bihaber değillerdir, belki eskisi kadar fakir de değillerdir ama artık alışkanlık haline gelmiştir yerde yemek.. hatta sofra bezi, tepsi gibi bi de yer sofrası 'nın aksesuarları mevcuttur..

ayrıca yerde oturmaktan kıçı kırılmış insanlar, bundan duydukları memnuniyeti şark köşeleriyle* bi anlamda dile getirmiş olurlar..

   hamlet   07.01.2007 03:10
   #171824
5.

uzak doğu toplumları için vazgeçilmez bir şeydir oturarak her şeyi olmasa da bazı şeyleri yapmak. misal meditasyon kesinlikle sandalyede ya da başka bir şeye tüneyerek yapılmaz. sadece oturmak da yeterli değildir. düzgün oturmanız gerekir. olabildiğince dik olmalısınız. nefes borunuz zorlanmamalıdır. kamburunuz çıkmamalıdır. bundan başka bir de hiyerarşi ayırıcısıdır oturmak. kralların tahtı vardır netekim.
bunların da medital temelleri vardır elbet. batıda yemekte sandalyede oturmak da sindirim işinin bir parçasıdır son tahlilde.

orta doğu toplumları malesef bir çok şeyi bir temele dayandırmadıkları gibi oturmanın da felsefik ya da sağlıksal bir temele dayandırmamaktadırlar. yine eğitim şart diyorum bu yazımı da noktalarken

   triad   07.01.2007 03:18
   #171835
 
reklamı kapat

yazdır