dolama

1.

çok düğmeli gömlek.

   faten   25.06.2007 07:49
   #499108
2.

bir hastalık adıdır..

şeytan tırnağı veya parmağa iğne ya da kıymık batması sonucu, tırnak dibinde meydana gelen iltihaplanmaya; halk arasında dolama, tıp dilinde paronychia denir. başlangıçta kırmızı bir benek halindeyken daha sonra içi dolu sivilceye dönüşür. dolama, kan zehirlenmesine neden olabilir. bu nedenle ihmal edilmeden doktora başvurmak gerekir. alkol pansumanı veya sıcak su kompresi çok faydalıdır.

*

doktorlar muhtemelen kesip biçip "bak daha büyük acılar da var" dercesine daha çok acı çektiririler..dolamanın henüz kesin bir tedavisi yoktur..en bariz kocakarı tedavisidir o da, yağlı hamur bağlayıp uyumaya çalışmaktır.kısacası doktorlar anlamıyo kardeşim..ve tırnak düşene kadar da acır..

*

   anathema   24.08.2007 23:56 ~ 23:58
   #631867
3.

fıstıklı bir tatlı. maraş yöresine ait olması lazım.

   mileydi   24.08.2007 23:57
   #631869
4.

küçükken baş parmağımda yaşadığım rahatsızlık. iltihabın olduğu bölgeye sıcak soğan bastırmak şifadır, candır.

   close2death   07.02.2008 18:36
   #855907
5.

tırnağın üzerine, aralara girecek şekilde damlatılan bir damla yaban elması yağı (adaçayı yağı) 2 saat içerisinde dolamayı yok eder.

   ecetemelkuran   30.12.2008 11:07
   #1140514
6.

tırnak dibi iltihapları, dolama olarak bilinir. tırnakla derinin birleştiği yer, kütikül tırnağı çevreleyen ölü deri ile sıkıca örtülür. kütikül zarar görürse, koruyucu çerçeve bozulur ve çatlaktan iltihap yapıcı etkenler girerler. böyle oluşan iltihaplara tıpta panaris, halk arasında ise dolama adı verilir.

nedenleri
kütikül su, sabun ve yaralanma sonucu zarar görebilir. ellerin suyun içinde fazla kalması, kütikülü zayıflatır ve yumuşatır. sabun ve deterjanlarla uzun süreli temas, yağını alarak sertleştirir ve çatlamasına yol açar. bu nedenle, dolama en çok ev kadınlarında ve elleri sürekli su içinde olanlarda görülür.

küçük yaralanmalar da kütiküle zarar verir. parmaklar, çok fazla kullanıldıkları için kolayca yararlanabilirler. bebeklerdeki dolamaların nedeni ise yaralanma ve parmak emme yüzünden tırnak çevresinin sürekli ıslak olmasıdır. dikkatsizce yapılmış manikürler kütiküle zarar verebilir ama hiç bakılmamış kütiküller de tırnak ayçasına kadar büyüyerek, yarılıp, iltihaplanabilirler.

belirtiler
kronik dolama, çoğunlukla elleri fazla su içinde kalan kişilerde olur. apse yavaş gelişir ama sürekli ve yineleyicidir. şişmiş tırnak çevresinden zaman zaman irin sızar. tırnak yüzeyi, oluşması sırasında enfeksiyonla zarar görmesi yüzünden, düzgün değildir. tırnak kenarlarında renk değişimi görülebilir. akut dolama ise genellikle yaralanma nedeniyle olan ve aniden başlayan şiddetli iltihaptır.

tedavi
akut dolamada irin tırnak yatağına ilerlerse, küçük bir cerrahi girişimle apsenin yarılması gerekir. ağızdan alınan antibiyotiklerle tedavi de etkili ve çabuktur. kükürtlü merhemlerin dolama üstüne sürülmesi, şişliği ve ağrıyı giderir. hafif iltihaplar, jansiyen moru ile alkol karışımı gibi mikrop öldürücülere yanıt verirler. kronik dolamada tedaviden önce, kültür yapılarak bakteri ya da mantarın cinsi saptanmalıdır

   apice a rassi   06.06.2009 19:16
   #1426472
 
reklamı kapat

yazdır