domuz etinin haram olmasi

1.

dinimize göre haram olduğu savunulan öğreti.
doğrudur ya da değildir. ancak gerekçeler çok saçmadır.
1- domuz eşini kıskanmayan tek hayvandır. doğrudur mahalle arasındaki kuran kursuna giden arkadaşlar sıklıkla duymuşlardır bu sözü.
biz cok gulerdik. cunku koyun da disisini kiskanmaz, koc isini bitirince ceker gider, koyunun kiminle ciftlestigi umurunda bile degildir. yalniz koc degil, sigirlar, esekler, atlar, velhasil koy ortamindaki tum hayvanlar icin gecerlidir bu. ayrica hayvanlarin kiskancligi insanlarinki gibi duygusal ve etik bir kiskanclik degildir, gelecek neslin daha saglikli ve daha guclu olmasini temin etmeye yarayan genetik bir ic gududur.
2-pis bir hayvandır. hayır efendim. domuz temiz bir hayvandir, etrafta su bulur bulmaz, veya yagmur yagar yagmaz cikar veya suya girer yikanir. hele bir de dus gibi yukaridan su akiyorsa altina girer dus yapar. domuz oteki pek cok hayvanin tersine yikanmayi ve temizligi cok sever.

domuz eti yaglidir ama zararli kolesterol icermez. beyaz et degerindedir. yagli bir domuz eti kolesterol bakimindan yagi alinmis tavuk etine esittir. bu nedenle iyi bir diyet gidasidir. kalp ve dolasim rahatsizliklari, koyun ve sigir eti tuketilen amerika, avustralya ve arap ulkelerinde yaygindir. domuz etini goreceli olarak daha cok tuketen asya ve avrupada daha az rastlanir.

bazilari zayiflayacagim diye yagsiz rejim yaparken beyinlerini yagsiz birakip sakatlar ve cesitli beyin rahatsizliklarina duserler. sarsak kafa, hafiza kaybi, erken bunama, vs. yag belki vucudunuz icin zararli olabilir, ama beyninizin yaga ihtiyaci var. ayrica bazi vitaminler vucuda yag yoluyla alinir. domuz eti yiyenlerde beyinsel rahatsizliklara daha az rastlanir.

3-trisin bulaştırır.
butun avrupa domuz yer ama hic kimsede trisin yok, nedense turklerde var.

edit:
hic bir hayvan kendi pisligini yemez. olsa olsa tipki tavuklar gibi diskisinin icinde kalmis, hazmedilmemis butun halindeki gidalari degerlendirir. kaldi ki iyi bir bakimla bu cok rahatlikla onlenir. cunku domuz ac kaldiginda bunu yapar, tavuklar gibi onunde yeteri yiyecek olsa bile yapmaz.

   tirmali yorum   13.02.2008 09:37 ~ 09:50
   #865327
2.

<bkz: tavukların bok içinden buğday ayıklaması>

   dila   13.02.2008 09:51
   #865337
3.

müslüman olanlar için domuz etinin açıkca yasaklanmasıdır. ancak bir mantık aramak ya da domuza bok atmak gereksizdir. zira hayvanların bokunu muhafaza ettiği yeri afiyetle yemekte(kokoreç) ısrar eden bir toplumuz.

ilave: diyorum ki müslümansan yemeyeceksin işte, illa domuzu kötülemen gerekmiyor. neden anlamadığınız da anlayabilmiş değilim. yalan mı yemeyeceksin işte! domuz eti daha kötü olduğundan değil haram olduğundan yemeyeceksin. yoksa iyi pişmeyen her ette sürüyle parazit vardır. sizler mezbahalarda ineklerin içinden çıkanlardan haberdar mısınız? ülkenin şap hastalığıyla, anthraks ile çoştuğunu biliyor musunuz? bovine spongiform enchephalopatinin kaynağı zaten malum.
yemeyecekseniz mantık aramayın, yemeyin işte.

   dua   13.02.2008 09:51 ~ 10:01
   #865338
4.

tam olarak kızartılamadığında insan vücuduna sayısız zararlı bakteri aktaran bir etin, yaratan tarafından yasaklanmasıdır. ayrıca leş yiyen,gerçi ne bulursa yiyor ama, kendi dışkısını da yiyen bir hayvandır. bunları bilmek zaten yemeyi engeller müslüman olmasan da, ama unutulmasın ki allah'ın bir bildiği vardır.

   rakicoglu   13.02.2008 09:55 ~ 09:56
   #865340
5.

bir seyin helal veya haram olmasi, allah'in emrine tabidir. allah bir seye "helal" derse helal, "haram" derse haram olur. yani din bir imtihandir, insanlara yapilan bir tekliftir. yani demem o ki. yasaklayana inanıyorsan ve sorgulama ihtiyacı duyuyorsan onun neden yasakladığını bilmek daha evladır bir iki denyonun dedikleri ile düşünmektense. kaldı ki sorgulamak gibi bir kaygı yoksa dert değildir. yasaktır yemem kardeşim. sığır eti ne güne duruyor.
hem dünya sınav değil mi. sığır da yasaklanabilirdi. verdim sana bir sürü bir tanesini yeme diğerlerini ye diyor. gerisi de beni pek germiyor açıkçası.

edit: salağım dimi. hani o ne derse o olacak dediğim için. teşekkürler. verin sırf bu yüzden basın o kırmızı şeye. ne kadar rahatladığımı bilemezsiniz.

   prometheus   13.02.2008 09:56 ~ 10:01
   #865342
6.

domuz eti yenip yenmemesinin domuzun esini kiskanip kiskanmamasi ile ne alakasi var onu anlayamadim ama esini kiskanmadigina gore oldukca medeni bir hayvan demek ki, belki ornek almakta yarar var.

favori etim tavuktur, domuz etini sevmem ve tercih etmem ancak "yurt disina gittigimde sabah kahvaltilarindan muhakkak citir citir kizarmis "bacon" (jambon) yerim. cok lezzetli olur. bugune dek herhangi bir zararini da gormedim."

ısteyen yer, isteyen yemez domuz etini. bunlari dinlerle bagdastirmak anlamsiz.
biz muslumanlara domuz eti yemeyin denmis, buyuk ihtimalle arabistan sicaginda bin kusur yil once etler cabuk bozulup hastaliklara, zehirlenmelere yol actigi icindir. yani mantikli bir aciklamasi muhakkak vardir. yedigimiz her hayvanin ne eti oldugundan ve ne ile beslendiginden haberimiz var mi?

sagliksiz oldugu soylenen domuz etini bolca tuketen amerikali, avrupali insanlar da bizlerden cok daha saglikli, inceler ve ortalama omurleri de daha uzun.

bir damak zevki sonucta. dini inanclari nedeniyle yemeyi icine sindiremeyenler de yiyenlere karismamali. ben tum dinlere esit mesafede duran biri olarak butun dogal gidalari allah'in bir nimeti olarak gorur ve boyle ayrim yapilmasini hos karsilamam. unutmayalim ki hala acliktan bir suru cocuk yasamini yitiriyor dunyada her gun. ınsanlarin acliktan yasamini yitirdigi bir dunyada yemek begenmeme, kusur bulma luksune sahip degiliz. et buldugumuza sukretmek gerekir. ama domuz, ama tavuk, ama dana.

hem sonra tavuklarin kus gripli, danalarin deli, baliklarin radyasyonlu, meyvalarin ve sebzelerin bolca hormonlu, iceceklerin boyali katki maddeleri icerdigi dunyamizda ha domuz yemissiniz, ha gripli tavuk ne fark eder?

   dila   13.02.2008 10:01 ~ 10:02
   #865345
7.

islam'a göre bu dünya imtihan yeridir. imtihan da ancak yasaklarla, kurallarla, helal-haramlarla belli olur..

efendim; şimdi birileri kalkıyor diyor ki; ''ibadetlerin şöyle şöyle faydaları vardır, ondan dolayı bu ibadetler şart koşulmuştur. ayrıca yasakların şöyle şöyle zararları vardır, ondan dolayı da bu yasaklar konmuştur.''

öte yandan diğer birileri de kalkıp diyor ki; ''ibadetlerin şöyle şöyle yararları varmış, ama tam tersi faydası yok zararı var. yasakların da şöyle şöyle zararları varmış ama öyle bir zarar yok tam tersine faydası var. dolayısıyla bu tür kurallar ve yasaklar bilimle, modern hayatla çelişiyor.''

islam'da esas olan iman etmektir, yani kurallara inanmaktır. yasakların, ibadetlerin, helal-haramların sorgulanması değildir esas olan. ibadetlerin faydasını araştırmak ve sebeplerini ortaya koymak değildir, esas olan. dahası yasakların, haramların zararlarını araştırıp ortaya koymak ve ''bu zararlarından dolayı yasaklanmıştır'' demek te değildir, esas olan.

şimdi bu bilgiler ve esaslar ışığında; domuz etinde ve yağında ister aids, hepatit b, veya bin türlü bok püsür olsun; isterse bin türlü nimet, fayda, vitamin olsun aslolan domuzun ve mamulatının haram olduğu. inanan kullanmaz. inanmayana bol domuzlu günler.

   ramiz   13.02.2008 10:01
   #865346
8.

meselenin iki yönü vardır.

1) taabbudi denilen ve hikmeti bilinmeyen ve tamamıyla allah’ın emir ve yasağına bakan kurallardır. islam dinine mensup kişiler için allah'ın koymuş olduğu bir yasağa uymak farzdır. mesela sabah namazının farzı neden 5 değil de 2 rekattır diye sormak mantıksızdır. bunu belirleyen allah'tır. domuz etinin haram olmasındaki birinci ilke kur'an'da çokça defa bunun yasaklanmış olmasıdır.

"allah sizlere yalnız leşi, kanı, domuz etini, bir de allah'tan başkası adına kesilenleri haram kıldı" (bakara suresi, 2/173; nahl suresi, 16/115)

"leş, kan, domuz eti, allah'tan başkasının adı anılarak kesilen... hayvanlar sizin için haram kılınmıştır" (mâide suresi, 5/3)

"ey muhammed, de ki: bana vahyolunanlar arasında, yiyen bir kişinin yediği herhangi bir şeyin haram olduğuna dair bir hüküm bulamıyorum. ancak leş veya akıtılmış kan yahut domuz eti ki bunlar pistir, yahut doğru yoldan çıkarak, allah'tan başkasının adı anılarak kesilen hayvanların yenmesi haramdır... " (enâm suresi, 6/145)

"...allah kime lânet eder ve gazabına uğratırsa ve kimlerden de maymunlar, domuzlar ve tağûta kullar yaparsa, işte bunlar, makamları en kötü, yolları da en sapık olanlardır" (mâide suresi, 6/60).

bir de hadis takviyesi yapalım :

câbir bin abdillah'tan, "allah rasûlünün mekke'nin fethi yılında mekke'de iken şöyle buyurduğu nakledilmiştir: "şüphesiz allah ve rasûlü şarabın, ölü hayvan etinin, domuzun ve putların alım-satımını haram kılmıştır" (buhârî, büyü', 112; tecrîd-i sarih tercümesi vı, 537, 538)

2) meselenin bir diğer yönü ise akli olarak ortaya konulan gerçeklerdir.

a) zehirli maddeler : domuz eti çok yağlıdır. yenildiği takdirde, bu yağ kana geçer. böylece kan, yağ tanecikleriyle dolmuş olur. kandaki bu fazla miktardaki yağ; atar damarların sertleşmesine, tansiyon yükselmesine ve kalb infarktüsüne sebep olur. ayrıca, domuz yağ içerisinde "sutoksin" denilen zehirli maddeler mevcuttur. vücuda giren bu zehirli maddelerin dışarı atılması için, lenf bezlerinin fazla calismalari icab eder. bu durum, bilhassa çocuklarda lenf düğümlerinin iltihaplanması ve şişmesi seklinde kendini gösterir. hasta çocugun boğaz bölgesi anormal bir şekilde şişerek, adeta domuza benzer. bu sebeple, bu hastalığa "domuz hastalığı" (skrofuloz) adı verilir. hastalığın ilerlemesi halinde, bütün lenf bezleri cerahatlanarak şişer. ates yükselir, ağrı başlar ve tehlikeli bir durum ortaya çıkar.

b) fazla miktarda kükürt : domuz etinde bol miktarda bulunan sümüksü bağ dokusu, kükürt yönünden çok zengindir. bu sayede, vücuda fazla miktarda kükürt alınmış olur. bu fazlalıksa; kıkırdak, kas ve sinirlere oturarak eklemlerde iltihaplanma, kireçlenme ve bel fıtığı gibi çeşitli hastalıklara yol açar. domuz eti devamlı yenirse, vücuttaki sert kıkırdak maddesinin yerini, domuzdan geçen sümüksü bag dokusu alir. bunun sonucu olarak, kıkırdak yumuşar; vücut ağırlıgına tahammül edemeyerek altında ezilir. böylece, eklemlerde bozulmalar meydana gelir. domuz eti yiyenlerin elleri peltelesir, yağ tabakaları teşekkül eder. mesela yiyen kimse sporcuysa; yorgun, tembel ve hareketsiz olur. bazı futbolcular bu sebeple mesleklerinden olmuşlardır.

c) aşırı büyüme : domuzda büyüme hormonu da çok fazladır. doğduğu zaman birkaçyüz gram olan domuz yavrusu, alti ayda yüz kiloya (!) erişir. bu kadar süratli gelişme, büyüme hormonunun fazlalıgı sebebiyledir. domuz etiyle fazla miktarda alınan büyüme hormonu, vücutta doku şişliklerine ve iltihaplanmalara yol açar. burun, çene, el ve ayak kemiklerinin anormal bir sekilde büyümesine ve vücudun yağlanmasına sebep olur. büyüme hormonunun en etkili yönü, kanserin gelişmesine zemin hazırlamasıdır. nitekim domuz kesim işiyle uğraşanlar, erkek domuzlarin belli bir yaştan sonra kansere yakalandıklarını ifade ederler.

d) deri hastalıkları : domuz etinin ihtiva ettiği histamin ve imtidazol denilen maddeler, deride kaşıntı hissi uyandırır. ekzama, dermatit, nörodermatit gibi iltihabi deri hastalıklarına zemin hazırlar. bu maddeler ayrıca; kan cibani, apandisit, safra yolları hastalıkları, toplar ve damar iltihaplari gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini artırır. bu sebeple doktorlar, kalb hastalarına domuz eti yememelerini tavsiye ederler.

e) trisin hastalığına sebebiyet.

mesela her iki yönünden incelendiğinde de müslüman bir insan için domuz eti yemenin haram olması geçerlidir.

iğneyi kendimize, çuvaldızı başkasına bölümü:
fakat toplumda şöyle bir gerçek vardır ki, içki içen veya zina yapan birisine, bir domuz eti yemiş insan kadar kötü gözle bakılmaz. bir lokma bile domuz eti yense dinden çıkmışlıkla ve kafirlikle suçlanır insan. oysaki içki de haramdır, zina da haramdır, domuz eti de haramdır. bu haramın toplum nezdinde bu kadar büyütülmesinde sanırım bazı toplumsal klişelerin ağır basması görülebilir.

kaynak : http://www.sorularlaislamiyet.com sitesinden derlenerek hazırlanmıştır.

   ugokhan   13.02.2008 10:05 ~ 10:08
   #865349
9.

domuz eti belki haramdır belki değildir. kişinin inandığı dine göre değişir. ama gerçek olan bişey varki sadece kendi çıkarlarına yönelik düşünce ve yaşam biçimi tüm dinlerde yasaktır. konu bu değil, domuz eti.

bilmem farkındamısınız ama artık yediğimiz hiçbir et allah adına ve usulüne uygun kesilmiyor. herşeyin fabrikasyon olmasıyla birlikte buda büyük ölçüde ortada kalktı. geriye birtek yağlı ve az yağlı et ayrımı kaldı. onuda suni yollardan halledebiliyorlar zaten.

madem ki yediğimiz ette mundar olmuş durumda domuz eti yiyene bişey söyleme hakkımız var mı?

   ladyazazel   13.02.2008 10:29 ~ 10:30
   #865360
10.

yassahh oglum yassah!

ilave bilgi; domuz eti pismemis iken igrenc görünür,pisince ise igrenc kokar.yememek lazim zaten.

   petrucci   13.02.2008 11:01
   #865372
11.

en guzeli vejetaryen olup tum etleri kedine haram kilmaktir.

hic bir bitki kendi diskisini yemiyor, size garanti verebilirim.

<bkz: lafmacun org vejetaryenler dernegi>

   sherry   13.02.2008 11:07 ~ 11:08
   #865375
12.

sadece müslümanlar için bir yasak olmayıp, museviler tarafından da yenilmesi uygun bulunmayan et.
islamiyette alkolün tüketilmesi katiyyen yasaklanmış olsa da bu, domuz eti yemek kadar yerleşik bir tabu olmamıştır. bunun anlaşılabilecek en tipik örneği de içeçek olarak hangi şarabı arzu ettiğinizi soran lüks restoranların domuz eti ihtiva eden ürünlerini menülerinde açıkça belirtmerek müşterilerini uyarmasıdır.

   kaizer99   17.03.2008 20:04 ~ 20:07
   #872208
13.

eğer sebebi domuz etinin diğer hayvanlardan daha pis olduğu ve bu yüzden hastalığa neden olabileceğiyse bugünün yorumuyla geçersiz kalmış bir ayetttir. çünkü artık domuz çiftlikleri de en az koyun çiftlikleri kadar temizdir.

yok eğer et yiğen hayvanın etini yemek haram olduğundaysa o konuda pek bilgim olmadığından bir şey söyleyemem.

"neden aramaya gerek yok" diyen zihniyeti zaten en başiından allah'a havale etmiştim...

   fena   17.03.2008 20:38
   #872225
14.

kumar oynayın,içki için,zina yapın,kul hakkı yiyin...gerekirse ortalığın .mına koyun kesinlikle müslümanlığınıza halel gelmez;zinhar bi gıdım domuz eti yediniz mi tarrağı yediğinizin resmidir müslümanlık falan kalmaz mazallah uçar gider bi anda.

he tadını beğenmiyorsanız yemeyin olsun bitsin sadece bilip bilmeden bok atmayın.avrupalı çatır çatır yiyor ama trişin falan olmuyor.domuz eti pis,sağlıksız diye kıçımızı yırtıyoruz ama kokoreç yemekten geri kalmıyoruz zahir.

   sarman kedi   17.03.2008 20:45
   #872229
15.

domuz kesinlikle yemez ama şarap, bira, rakı buldu mu affetmez, heleki beleşse bide iiiiif.

hatunlara da bayılır, hele bi de rus ise var ya ama kesinlikle domuz eti yemez.

keşke domuz etine olan karşı tutumu diğer haramlara karşı da gösterseniz ne olurdu be.

   makarali barabelli   17.03.2008 22:22 ~ 22:23
   #872368
16.

dinci bünyenin iki ana yasağından biridir.
1. bir gıdım domuz eti bile yenmemesi
2. bir tel bile saçın gösterilmemesi.

bu abdestle daha çok namaz kılınır.

<bkz: yassah gardeşim>.

   yanessar   17.03.2008 22:38 ~ 22:39
   #872400
17.

dinsiz bunyenin akledemedigidir. e oyle olunca da makara poka sarmakta..
sararken de bir-iki-uc devammm. son gaz.

   zyucel   17.03.2008 22:55
   #872430
 
reklamı kapat

yazdır