duck and cover

1.

soğuk savaş yıllarında abd halkına nükleer saldırıya karşı sivil savunma eğitimi vermek amacıyla çekilmiş bir filmidir. 1949'da sscb'nin ilk nükleer silah denemesini semipalatinsk'te gerçekleştirmesiyle abd'nin nükleer tekeli bitmişti. bu filim 1951 yılında çekildi ve ocak 1952'de gösterime girdi. 2004 yılında amerika birleşik devletleri kongre kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek abd ulusal film arşivi'nde ebediyen muhafaza edilmesine karar verildi.

filmde nükleer patlama sırasında piknik yapmakta olan bir ailenin üstlerini gazete kâğıtlarıyla örtmesi komik olacak ölçüde faydasız bulunduğu için eleştirilmiştir. buna karşın, gazete kağıdının alfa radyasyonuna karşı işe yarayacağı söylenmektedir.

*

yaklaşık 10 dakika uzunluktaki film, bir çizgi animasyonla başlar. insana benzer bir kaplumbağa olan bert yolda yürümektedir. bir yandan koronun söylediği duck and cover şarkısı duyulur. elindeki sicimde dinamit lokumu asılı olan bir maymun bert'e saldırır. bert son anda kabuğunun içine girer, dinamit patlayarak maymunu ve üzerinde durduğu ağacı havaya uçurur. ancak bert kurtulur, çünkü eğilmiş ve siper almıştır.

bundan sonra film gerçek çekimlere döner, bir spiker çocuklara atom bombası patlaması gördüklerinde ne yapmaları gerektiğini anlatır. filmin devamında nükleer patlamalarda yatar durumda olmanın daha güvenli olduğu anlatılır, nükleer bir savaşta hayatta kalmak için çeşitli taktikler verilir.

   makyajsiz palyaco   07.01.2011 11:06 ~ 13:01
   #2272276
2.

güzel gömlekler üreten marka. ayrıca bi seks pozisyonudur.

   kuptuz   17.04.2013 16:49
   #2593540
 
reklamı kapat

görseller

yazdır