dunya kupasi maskotlari

1.

dünya kupası için bir maskot yaratma fikri 1966’da ortaya çıktı. ingiltere 1966’da doğan “world cup willie” dünya kupası tarihinin ilk maskotu oldu. willie, ingiltere forması giydirilmiş top oynayan bir aslandı. willie’nin gördüğü ilgi ve yarattığı yeni pazar, dünya kupası organizatörlerini harekete geçirdi. artık şampiyona için maskot tasarlamak ve ona bir isim bulmak bir gelenekti. *

meksika 1970
willie’yi meksika 1970’de küçük meksikalı çocuk juanito takip etti. sevimli maskot bir meksikalı şapkası takıyordu.

batı almanya 1974
yıl 1974’tü... dünya kupası bu kez batı almanya’daydı. maskot bir değil iki taneydi. kocaman gözleri ve sıcacık gülümsemeleriyle iki alman çocuğu 1974 dünya kupası’nın yeni temsilcileriydi. tip ve tap kardeşler kıpkırmızı elma yanaklarıyla oldukça besili iki maskottu.

arjantin 1978
arjantin 1978’de ikili maskot yerlerini yine tek bir çocuğa bıraktı: gauchito... küçük futbolcu gauchito dünyanın dört bir tarafında çocuklardan büyük ilgi gördü.

ispanya 1982
1982 dünya kupası’nın maskotu olarak gülümseyen bir portakal seçildi. ispanya’nın narenciye satışlarını artırdı mı bilinmez ama bu maskot son üç dünya kupası maskotlarındaki erkek çocuk geleneğini sona erdirdi. ispanyollar maskotlarını hazırlarken ekonomik getirisini de enine boyuna düşünmüş görünüyorlardı. ihracatlarına nasıl katkı sağlayacaklarını gözardı etmemişlerdi. onlara göre maskot dediğin sadece sevimli değil, aynı zamanda kar getiren cinsten olmalıydı.

meksika 1986
ispanya’nın portakallı çıkışı meksika 1986’nın maskotunu hazırlayanlara ilham vermiş olacak ki yeni maskot bir biberdi. meksika’nın ünlü acı biberi “chillipepper” elinde bir top kafasında boyundan büyük bir meksika şapkasıyla gülümsüyordu. maskotların ekonomik yönü ve parasal getirileri daha iyi anlaşılır olmuştu.

italya 1990
90’lı yıllar gelmişti. dünyada birçok şey hızla değişiyor ve italyanlar da maskotlarını 1990’lara uydurmak istercesine modern bir çizgide tasarlıyorlardı. ekonomik kaygılar rafa kalkmış estetik kaygılar öne çıkmıştı. “ciao” adındaki bu maskot bir adamı andırıyordu. kafası toptan vücudu oynak bir grafik harikasıydı. ama gözlere pek sevimli gözükmedi. seçilen figür futbolseverlere sıcak gelmemişti.

abd 1994
amerika bir çizgi kahraman yarattı. maskot “walt disney” vari hatlarıyla tam bir “amerikan”dı. maskota isim bulun kampanyasında 25 bin amerikalı favori isimleri için oy verdi. dünya kupası 1994’ün maskotuna “striker” yani “golcü” adı verildi. bulunan isim çok yaratıcı olmasa da “striker” sevimli görüntüsüyle büyük ilgi topladı.

fransa 1998
fransa 98’de de hayvan maskotlar geleneği sürdü. bu kez elindeki topla gülümseyen bir horozdu. masmavi vücudu, parlak sarı gagası ve kırmızı saçlarıyla “footix”, dünya kupası 1998’in unutulmaz yüzlerinden biri olarak hafızalara kazındı. “footix”in adına bilgisayar oyunları yapıldı. onun süslediği duş jelleri tüm dünyada satışa sunuldu. t-shirtleri, bardakları, şapkaları, havluları hatta kol düğmelerini süsledi. ve fransız ekonomisine hatırı sayılır bir gelir bıraktı.

kore-japonya 2002
dünya kupası 2002’in maskotları ise 2001 yılının nisan ayında tüm dünyaya tanıtıldı. bilgisayar şirketleri, oyuncak endüstrisi, mutfak eşyaları üreticileri ve daha nice endüstri kolu maçlardan aylar önce yeni maskotların süslediği eşyalar ve oyunlar için kolları sıvadı.

japonya ve güney kore’de yapılan 2002 dünya kupası’nın üç maskotu var. bunlar biraz pokemonlar’ı, biraz japon çizgi film kahramanlarını andırıyor... birbirlerine çok benzeyen bu maskotları renkleri ayırıyor.

mavi olan, hız ve saldırganlığı temsil eden “nik”, sarı olanı maskotların manevi lideri “ato” ve pembe renkteki “kaz”...

almanya 2006
2006 dünya kupası’nın maskotu goleo 6’yı daha önceki kupa maskotlarından ayıran en önemli özelliği elinde konuşan bir top olan ‘pille’ ile dolaşacak olması.
2.30 metre uzunluğunda 220 kilo ağırlığında bir aslan görünümünde olan bu maskot kupa boyunca davul çalmak ve şarkı söylemek gibi özellikleriyle futbolseverlerin ilgisini çekti.

güney afrika 2010
2010'un resmi maskotu zakumi
afrika kıtasında düzenlenecek bu ilk dünya kupasının yeşil yeleli leoparı “zakumi”, tamamen güney afrika tasarımı olma özelliğini taşıyor.
güney afrika'nın doğal zenginliği olan vahşi hayvanlar alemini temsil eden leoparın yeşil yelesi, futbol sahalarına gönderme yapmak amacıyla seçildi.
resmi maskotun ismi ise afrika dilinde güney afrika'nın adı ve internet adreslerinde ülkenin alan kodu olan “za” ile 2010 yılına atıfta bulunmak için birçok yerli dilinde “10” anlamına gelen “kumi” ifadelerinin yan yana getirilmesiyle oluşturuldu.
uluslararası futbol federasyonu genel sekreteri jerome valcke, yazılı açıklamasında, resmi maskotla ilgili olarak “zakumi, güney afrika'nın halkını, coğrafyasını ve düşünce tarzını aynı zamanda da 2010 dünya kupasının özünü temsil ediyor” ifadelerine yer verdi. www.msxlabs.org

   alon so good   11.06.2010 00:20
   #2087054
2.

http://ilk11.blogspot.com/...ya-kupas-maskotlar.html

   zibidigibi   11.06.2010 00:22
   #2087056
 
reklamı kapat

yazdır