dusunce ve ifade ozgurlugu

1.

maalesefki maalesef ülkemizde olmayan şey.buradaki özgürlük ifadesi genellikle yanlış anlaşılır bu noktada özgürlük ifadesinin açılması gerekir.herşeyden evvel şunu söylemek lazımdır ki özgürlük sınırsızlığı ifade etmez, bununda bir sınırı vardır.bu noktada uluslararası yargı kurumlarının içtihadları bir anlamda bu kavramı anlamamızda bize yardımcı olabilirler.mesela "şiddete övgü" , "şiddete çağrı" hiç bir şekilde düşünce özgürlüğü kapsamına giremez.(aihm kararı)aynı şekilde topluma mal olmuş kişi yahut ideolojilerin maksatlı olarak yıpratılmaya çalışılması ve buçerçevede kişi yahut ideolojileri yıpratmak suretiyle toplum mühendisliği yapılmaya çalışılması kanımca düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilmemelidir.tabiki bunun sınırlarını son tahlilde çizecek olan bağımsız ve tarafsız yargı organlarıdır.bu nedenle bağımsız ve tarafsız yargı organlarının gerekliliğinin ehemmiyeti her geçen gün artmaktadır.

   alakurt   29.06.2011 14:43 ~ 14:44
   #2388831
2.

türkiyede malesef resmi ideoloji için sınırsız,diğerleri için ise gayet sınırlı özgürlüklerdir.bugün dahi 1982 anayasasının ulusalcılığı,devletin merkeziyetçiliğini,atatürkçülüğü nasıl koruduğu ortdadır.güçlü olanın diğerlerine tahakkümü her geçen gün daha olağanmış gibi gösterilmeye çalışılması da hepimizi nasıl günlerin beklediğinin habercesidir.

daha 10 sene öncesine kadar dindarlara yapılan tahakkümler,sen işine bak örümcek beyin merkezli hareketler bugün dindar diye bilinen akp tarafından diğerlerine yöneltilmiştir.akp veya muhafazakar kesimin bugün diğerlerlerine dinsiz,tedavi edilmesi gereken gurüh olarak bakması güçlü olanın diğerlerine tahakkümünün ürünüdür.bugün tutuklananların hepsi ya var olan resmi ideolojiye ters düştüğü için yada güçlü olanın tahakküme,baskısına boyun eğmeyip kendi fikirlerini söylediği içindir.

bundan 15-20 sene öncesinde kürt vardır diyenlerin yasal olarak suç işlediğini düşünürsek bu konunun vahametini görebiliriz.evet,önceleri kürt vardır demek suçtu.kürtlerin varlığı kabul edilince sıra kürtlerin haklarının varlığı inkar etmeye geldi.herhangi bir kesimin hakkını savunmak "orospu çocuğu", "beyinsiz", "örümcek kafalı", "dinsiz" olarak adlanrılıyorsa orda özgürlük yoktur.egemene olana tabi olanın özgürlüğü vardır.

   karnavore   29.06.2011 14:59
   #2388848
3.

ikinci dünya savaşı'ndan sonra ortaya çıkmış kavram.
batıda magna cartaya dayanan konsensüs kültürü, herkesin düşüncelerini serbestçe açıklaması için gereken zemini hazırlamış.
ab geçirdiği onca acılı merhaleden sonra bugünlere gelmiş. yeni ab anayasası henüz ülkelerin oluruna sunulmadı.düşünce ve ifade hürriyeti başkasının özgürlük alanını daralttığınızda kısıtlanabiliyor. bknz: avusturya- haider örneği..
abd'de yakın tehditten söz ediliyordu bir ara. yeni anayasa tartışmaları değişen toplum yapısıyla birlikte orada da gündemde.
bizdeki gelişmeler batıdaki gibi değil. insanlarda birlikte yaşamak için birbirlerinin ortak değerlerine saygı yok. konsensüs yani öztürkçesi: oydaşma kültürü yerleşmemiş. insanlar düşünce açıklamalarına hakaretle başlıyor. özellikle sanal alemde geçmişteki ulus devlet liderlerine acımasızca saldırılıyor. işte bu lümpen kültürü, demokratik kültürle asla bağdaştırılamaz. zaten küresel güçlerin istediği de plan doğrultusunda lümpen halkın beynini yıkamak. ortam da, şartlar da müsait.

   zelisa   29.06.2011 15:23 ~ 15:24
   #2388867
 
reklamı kapat

yazdır